Zavrieť

Porady

Kurzove rozdiely v JU

Otvaram tuto temu, hoci sa o tom popisalo uz aj v suvislosti s inymi temami dost, ale zistila som, ze to asi nie je take jednoznacne.

1. Kurzove rozdiely z peňažnych prostriedkov (banka, pokladna)
V zmysle § 15 ods. 4 postupov uctovania pre JU sa uctuju v peňažnom denniku v ramci uzavierkovych operacii a su danovo uznane (ovplyvnuju zaklad dane).

2. Kurzove rozdiely z pohľadavok a zavazkov
Mam taky nazor, ze sa prepocitaju otvorene pohladavky a zavazky kurzom NBS k 31.12.2004 a upravia sa sa LEN stavy v knihe pohladavok a zavazkov (kurzove rozdiely neovplyvnia dan z prijmov).

Avsak teraz citam novelu zakona o dani z prijmov 595/2003, ktora vysla v oktobri 659/2004 a § 17 ods. 17 ma chce presvedcit o tom, ze aj tieto kurzove rozdiely mozu byt danovo uznane, ak nepodam ziadost na danovy urad, ze prechodne kurzove rozdiely zapocitam do zakladu dane az v case realizacie???

Co vy na to???
Naposledy upravil saman : 04.02.05 at 09:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    saman
    Otvaram tuto temu, hoci sa o tom popisalo uz aj v suvislosti s inymi temami dost, ale zistila som, ze to asi nie je take jednoznacne.

    1. Kurzove rozdiely z peňažnych prostriedkov (banka, pokladna)
    V zmysle § 15 ods. 4 postupov uctovania pre JU sa uctuju v peňažnom denniku v ramci uzavierkovych operacii a su danovo uznane (ovplyvnuju zaklad dane).

    2. Kurzove rozdiely z pohľadavok a zavazkov
    Mam taky nazor, ze sa prepocitaju otvorene pohladavky a zavazky kurzom NBS k 31.12.2004 a upravia sa sa LEN stavy v knihe pohladavok a zavazkov (kurzove rozdiely neovplyvnia dan z prijmov).

    Avsak teraz citam novelu zakona o dani z prijmov 595/2003, ktora vysla v oktobri 659/2004 a § 17 ods. 17 ma chce presvedcit o tom, ze aj tieto kurzove rozdiely mozu byt danovo uznane, ak nepodam ziadost na danovy urad, ze prechodne kurzove rozdiely zapocitam do zakladu dane az v case realizacie???

    Co vy na to???
    Bolo tu par videni... takze asi to trapilo aj inych ludi...
    Zaverom z toho co som zistila na MF SR a DR Bratislava: § 17 ods. 17 nie je pre jednoduche uctovnictvo, nakolko postupy uctovania v JU nepovoluju uctovanie prechodnych kurzovych rozdielov do penazneho dennika a zase § 17 ods. 1 pism. a) mi hovori ze zaklad dane = (prijmy - vydavky). Takze pri urcovani zakladu dane v JU vychadzam priamo z jednoducheho uctovnictva a co mi jenoduche uctovnictvo nepovoluje zauctovat... to neuctujem a teda nemozem ani zohladnit v zaklade dane.

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    Vrátim sa aj ja ku kurzovým rozdielom lebo ma už celkom daňový poradcovia a daňový metodici poplietli.

    V roku 2004 sme v JU postupovali nasledovne pri kúpe valút sme použili kurz komerčnej banky, pri výdavkoch a príjmoch sme prepočítavali kurzom NBS ku dňu účtovného prípadu. Tak??????? O kurzových rozdieloch sme neúčtovali. Na konci roka sa urobí prepočet k 31.12. valutových pokladní a tieto kurzové rozdiely mi vstupovali do príjmov alebo výdavkov /t.j. kurzový zisk alebo kurzová strata.

    Prosím vyjadrite sa k tomu niekto, Ďakujem.

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    ANO, vsetko co pises je pravda.
    Ja tam hore pisem o kurzovych rozdieloch PRECHODNYCH, t.j. k pohladavkam a zavazkom otvorenym k 31.12.2004! Je to bod. 2 prveho prispevku. Ty sa pytas na bod 1 prveho prispevku a pri tom plati to, co hovoris.
    Naposledy upravil saman : 12.02.05 at 19:03

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    saman
    Bolo tu par videni... takze asi to trapilo aj inych ludi...
    Zaverom z toho co som zistila na MF SR a DR Bratislava: § 17 ods. 17 nie je pre jednoduche uctovnictvo, nakolko postupy uctovania v JU nepovoluju uctovanie prechodnych kurzovych rozdielov do penazneho dennika a zase § 17 ods. 1 pism. a) mi hovori ze zaklad dane = (prijmy - vydavky). Takze pri urcovani zakladu dane v JU vychadzam priamo z jednoducheho uctovnictva a co mi jenoduche uctovnictvo nepovoluje zauctovat... to neuctujem a teda nemozem ani zohladnit v zaklade dane.
    Aj mne potvrdili na daňovom, že sa to týka len PO (§17 ods. 17). Zaujímavé je, že v DÚPP v 1/2005 sú zmeny rozlíšené pre PO, FO a spoločné ustanovenia. A táto zmena je napísaná pre obe - FO aj PO. To je fakt zaujímavé.
    Naposledy upravil Mickya : 14.02.05 at 11:18

    Danuska je offline (nepripojený) Danuska

    obyčajný človek- žena Danuska
    Musiš to však vidieť v záväzkoch a pohľadávkach, niečo sa mi marí, že FO takýto výkaz podávajú.

    Danuska je offline (nepripojený) Danuska

    obyčajný človek- žena Danuska
    koalko
    Vrátim sa aj ja ku kurzovým rozdielom lebo ma už celkom daňový poradcovia a daňový metodici poplietli.

    V roku 2004 sme v JU postupovali nasledovne pri kúpe valút sme použili kurz komerčnej banky, pri výdavkoch a príjmoch sme prepočítavali kurzom NBS ku dňu účtovného prípadu. Tak??????? O kurzových rozdieloch sme neúčtovali. Na konci roka sa urobí prepočet k 31.12. valutových pokladní a tieto kurzové rozdiely mi vstupovali do príjmov alebo výdavkov /t.j. kurzový zisk alebo kurzová strata.

    Prosím vyjadrite sa k tomu niekto, Ďakujem.
    Účtovne správne by to malo byť takto pri dodzžiavaní zásady vecnosti a časovosti:
    1. nákup valút banka = kurz banka
    2.príjem do valutovej pokladne = kurz nbs = kurzový rozdiel oproti banke
    3. výdaj preddavok = kurz nbs
    4. zúčtovanie preddavku = kurz nbs = kurzový rozdiel oproti preddavku.
    ale takto to robia len tý blbejší ako ja

    zjednodušene: pri porušení všetkých zásad o účtovníctve: ako nakúpiš tak predaj a kr účtuj zo zostatku k 31.12. pri kontrole sa odvoláš na zákon o účtovníctve na účtovný rok, ktorý je do 31.12 a čo je koho do toho ako si to ja v priebehu roka vediem.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    ak ide osoba na služ.cestu, dám mu zálohu napr. 2300,-CZK- , urobím výdavok na prieb.položku, potom spravím príjem, akože zálohu vrátil 2300,-CZK a následne urobím výdavok v CZK, že teda koľko minul napr. 2200,-CZK.

    otázka : Počítam pritom niekde s kurzami a s akými ?

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    jess
    ak ide osoba na služ.cestu, dám mu zálohu napr. 2300,-CZK- , urobím výdavok na prieb.položku, potom spravím príjem, akože zálohu vrátil 2300,-CZK a následne urobím výdavok v CZK, že teda koľko minul napr. 2200,-CZK.

    otázka : Počítam pritom niekde s kurzami a s akými ?
    áno... počítaš kurzom NBS dňom uskutočnenia účtovného prípadu

    uka je offline (nepripojený) uka

    uka
    Ak tomu dobre rozumiem, to znamená, že ak si celý rok vediem pokladňu napr. v CZK (dúfam, že môžem), tak pri každom príjme,či výdaji v CZK musím sledovať kurz NBS a takto prepočítať príjem alebo výdaj a uviesť ho v pokladničnej knihe???

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    babenko1
    áno... počítaš kurzom NBS dňom uskutočnenia účtovného prípadu
    Aj keď vydávam alebo prijímam zálohu v CZK z českej pokladne aj tak rátam ten deň s kurzom NBS ?

    alica je offline (nepripojený) alica

    alica
    Danuska
    Účtovne správne by to malo byť takto pri dodzžiavaní zásady vecnosti a časovosti:
    1. nákup valút banka = kurz banka
    2.príjem do valutovej pokladne = kurz nbs = kurzový rozdiel oproti banke
    3. výdaj preddavok = kurz nbs
    4. zúčtovanie preddavku = kurz nbs = kurzový rozdiel oproti preddavku.
    ale takto to robia len tý blbejší ako ja

    zjednodušene: pri porušení všetkých zásad o účtovníctve: ako nakúpiš tak predaj a kr účtuj zo zostatku k 31.12. pri kontrole sa odvoláš na zákon o účtovníctve na účtovný rok, ktorý je do 31.12 a čo je koho do toho ako si to ja v priebehu roka vediem.
    doteraz som účtovala príjem do valutovej pokladne kurzom nákupu valút z komerčnej banky - ako bolo uvedené v § 31 Zákona o DzP, novela 659/2004 to upravuje- používa sa kurz NBS -ale tá platí od 01.01.2005.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.