Zavrieť

Porady

DPH a zmluvná pokuta - oprava

Prosím o radu. V r. 2006 sme omylom vyfakturovali k zmluvnej pokute aj DPH. Potrebujeme to opraviť - podať dodatočné daňové priznanie. Akou formou ale opravím doklad? Vystavím len dobropis na DPH ? Dátum zdaniteľného plnenia a vystavenia aký? Má niekto skúsenosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Alena Mi Pozri príspevok
    Prosím o radu. V r. 2006 sme omylom vyfakturovali k zmluvnej pokute aj DPH. Potrebujeme to opraviť - podať dodatočné daňové priznanie. Akou formou ale opravím doklad? Vystavím len dobropis na DPH ?ANO
    Dátum zdaniteľného plnenia a vystavenia aký? PODĽA POVODNEJ FA.
    Má niekto skúsenosť?

    v texte ..............

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Viete mi prosím poradiť pri takomto kurióznom prípade.
    Projektant- SZČO- mal dohodnutú dajakú zmluvnú pokutu za omeškanie dodania projektu. Ale on vystavil FA, kde si sám vyrátal pokutu a odrátal si ju z dohodnutej sumy za projekt.Keďže si o túto sumu znížil dohodnutú sumu za projekt aj suma DPH bola tým pádom nižšia. Táto FA je zrejme celá zle. Samozrejme mu ju už aj uhradili- ale so značným omeškaním- ale on im žiadnu pokutu nevyfakturoval.
    Táto FA asi mala vyzerať takto- dohodnutá suma- rozdelená na základ a DPH a keď si už sám chcel odrátať túto pokutu tak potom mínis tá suma- v členení 0% DPH ?
    Neviem či je to zo zákona vôbec takto možné- aby si dodávateľ sám sebe vyfakturoval pokutu za omeškanie dodávky.
    Ďakujem pekne za každú radu
    Lucia

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Cena za projekt bola dohodnutá písomne, alebo iba ústne ?

    Pokuta (zmluvná) mala by byť dohodnutá písomne; bola dohodnutá v zmluve ? Alebo to boli iba ústne dohody ?

    Iba ak je písomná zmluva, dá sa posúdiť, či fakturácia bola podľa zmluvy.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    L-M Pozri príspevok
    Viete mi prosím poradiť pri takomto kurióznom prípade.
    Projektant- SZČO- mal dohodnutú dajakú zmluvnú pokutu za omeškanie dodania projektu. Ale on vystavil FA, kde si sám vyrátal pokutu a odrátal si ju z dohodnutej sumy za projekt.Keďže si o túto sumu znížil dohodnutú sumu za projekt aj suma DPH bola tým pádom nižšia. Táto FA je zrejme celá zle. Samozrejme mu ju už aj uhradili- ale so značným omeškaním- ale on im žiadnu pokutu nevyfakturoval.
    Táto FA asi mala vyzerať takto- dohodnutá suma- rozdelená na základ a DPH a keď si už sám chcel odrátať túto pokutu tak potom mínis tá suma- v členení 0% DPH ?
    Neviem či je to zo zákona vôbec takto možné- aby si dodávateľ sám sebe vyfakturoval pokutu za omeškanie dodávky.
    Ďakujem pekne za každú radu
    Lucia
    Dodávateľ zrejme chcel faktúrou priznať odberateľovi nárok na zmluvnú pokutu a zároveň ju započítať so svojou pohľadávkou.
    Dodávateľ tu však porušil zákon o DPH, nesprávne vyčíslil základ dane a daň.

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Milan Benka Pozri príspevok
    Dodávateľ zrejme chcel faktúrou priznať odberateľovi nárok na zmluvnú pokutu a zároveň ju započítať so svojou pohľadávkou.
    Dodávateľ tu však porušil zákon o DPH, nesprávne vyčíslil základ dane a daň.
    Veru bolo to tak, on je taký dobráčisko poctivý, že si sám vyrátal tú zmluvnú pokutu a hneď si ju aj odrátal od dohodnutej sumy za projekt. Je možné vystaviť takúto opravnú FA - ako som písala v mojom príspevku, že by si tú pokutu odrátal v členení 0% DPH- tým pádom by sa odrátala iba zo základu a DPH bude normálne z dohodnutej sumy? Bude to tak O.K?
    Ďakujem
    Lucia

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    azla Pozri príspevok
    Cena za projekt bola dohodnutá písomne, alebo iba ústne ?

    Pokuta (zmluvná) mala by byť dohodnutá písomne; bola dohodnutá v zmluve ? Alebo to boli iba ústne dohody ?

    Iba ak je písomná zmluva, dá sa posúdiť, či fakturácia bola podľa zmluvy.
    Áno, všetko bolo písomne dohodnuté v zmluve -výška odmeny aj penále percentuálne za každý deň omeškania.
    Lucia

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Milan Benka Pozri príspevok
    Dodávateľ zrejme chcel faktúrou priznať odberateľovi nárok na zmluvnú pokutu a zároveň ju započítať so svojou pohľadávkou.
    Dodávateľ tu však porušil zákon o DPH, nesprávne vyčíslil základ dane a daň.
    L-M Pozri príspevok
    Veru bolo to tak, on je taký dobráčisko poctivý, že si sám vyrátal tú zmluvnú pokutu a hneď si ju aj odrátal od dohodnutej sumy za projekt. Je možné vystaviť takúto opravnú FA - ako som písala v mojom príspevku, že by si tú pokutu odrátal v členení 0% DPH- tým pádom by sa odrátala iba zo základu a DPH bude normálne z dohodnutej sumy? Bude to tak O.K?
    Ďakujem
    Lucia
    Pokuta nie je 0% DPH (0% DPH = oslobodené plnenie ), nie je predmetom dane.
    Takýmto postupom by ste dosiahli žiadaný stav. Lepšie by bolo na zmluvnú pokutu a zápočet pokuty a pohľadávky vyhotoviť samostatný doklad. Vo Vami popísanom postupe musíte dať pozor na správne zaúčtovanie.

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Milan Benka Pozri príspevok
    Pokuta nie je 0% DPH (0% DPH = oslobodené plnenie ), nie je predmetom dane.
    Takýmto postupom by ste dosiahli žiadaný stav. Lepšie by bolo na zmluvnú pokutu a zápočet pokuty a pohľadávky vyhotoviť samostatný doklad. Vo Vami popísanom postupe musíte dať pozor na správne zaúčtovanie.
    Ďakujem pekne za Váš čas a rady,ale aj tak v tom mám dosť chaos- keďže iba začínam. Myslíte vystaviť FA- na celú dohodnutú sumu- rozdelenú na základ a DPH. A potom- keĎže nevystavili oni FA na tú zmluvnú pokutu, ale odrátal si ju sám- ako postupovať ďaľej? Neviem si s tým rady- mohli by ste mi to dajak polopate vysvetliť prosím?
    Ešte raz pekne ďakujem
    Lucia

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    L-M Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za Váš čas a rady,ale aj tak v tom mám dosť chaos- keďže iba začínam. Myslíte vystaviť FA- na celú dohodnutú sumu- rozdelenú na základ a DPH. A potom- keĎže nevystavili oni FA na tú zmluvnú pokutu, ale odrátal si ju sám- ako postupovať ďaľej? Neviem si s tým rady- mohli by ste mi to dajak polopate vysvetliť prosím?
    Ešte raz pekne ďakujem
    Lucia
    Stále nad tým rozmýšľam. Mysleli ste vystaviť zvlášť- FA- Dobropis na tú zmluvnú pokutu a rovno naňho napísať, že sa vzájomne dohodli na započítaní FA a dobropisu uhradia o takú sumu menej? Mohlo by to tak byť- a tá suma na dobropise nebude nijako rozdelená-iba rovno suma...
    Lucia

    books je offline (nepripojený) books

    books
    Dobrý deň,mám taký menší problém.
    V októbri minulého roku(2008)sme odhlásili z T-Mobile internet. Prišla nám Fa,ktorá obsahovala zmluvnú pokutu a služby.Zaúčtovala som to takto:
    500,00 služba 518xx/321xx
    95,00 19% DPH 343xx/321xx
    10000,00 pokuta 544xx/321xx
    Zároveň sme sa odvolali,lebo to bolo zle,pokutu sme nemali dostať.
    A teraz v novom roku (2009) nám prišla Fa s dátumom vyhotovenia 08.01.2009 za vyúčtovacie obdobie od 08.12.2008-07.01.2009.
    služba -16,60 €
    DPH -3,15 €
    pokuta -331,94 €
    celková suma : - 351,69 €
    Ako to mám teraz zaúčtovať v novom roku a dostať to aj do starého roku,aby mi účtovníctvo sedelo.

    Ďakujem.

    books je offline (nepripojený) books

    books
    books Pozri príspevok
    Dobrý deň,mám taký menší problém.
    V októbri minulého roku(2008)sme odhlásili z T-Mobile internet. Prišla nám Fa,ktorá obsahovala zmluvnú pokutu a služby.Zaúčtovala som to takto:
    500,00 služba 518xx/321xx
    95,00 19% DPH 343xx/321xx
    10000,00 pokuta 544xx/321xx
    Zároveň sme sa odvolali,lebo to bolo zle,pokutu sme nemali dostať.
    A teraz v novom roku (2009) nám prišla Fa s dátumom vyhotovenia 08.01.2009 za vyúčtovacie obdobie od 08.12.2008-07.01.2009.
    služba -16,60 €
    DPH -3,15 €
    pokuta -331,94 €
    celková suma : - 351,69 €
    Ako to mám teraz zaúčtovať v novom roku a dostať to aj do starého roku,aby mi účtovníctvo sedelo.

    Ďakujem.

    posúvam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.