Zavrieť

Porady

student - zivnostnik

Dobry den,

chcel by som Vas poziadat o pomoc v nasledovnych veciach. Som student a chcel by som si zalozit zivnost.

Chcem sa opytat, co vsetko som povinny platit a v akej vyske, od coho som ako student naopak oslobodeny, ak vobec od niecoho?


Je mozne do urcitej vysky zarobku nieco neplatit? Ak ano, do akej a co?

Ak ukoncim zivnost, som aj nadalej povinny platit dake odvody alebo ine poplatky? Ak ano, keby som ukoncil zivnost este ako student, bol by som od nich oslobodeny?

A este otazocka, je mozne aj dakym inym sposobom vydavat faktury alebo ine doklady o vykonani prace?

Za odpovede vopred dakujem.

mattonik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    mattonik, na túto "veľkú" otázku začnem odpovedať tým, že založenie živnosti stojí 1000 Sk.

    mattonik je offline (nepripojený) mattonik

    mattonik
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    mattonik, na túto "veľkú" otázku začnem odpovedať tým, že založenie živnosti stojí 1000 Sk.
    to viem + su tam dake poplatky za vypis z registra a podobne, preto som sa aj pytal, ze by ci neboli aj ine moznosti ako dokladovat vykonanu pracu? jedna sa konkretne o programovanie internetovych zalezitosti.

    este ma napadlo, mozem si v pripade zivnosti davat veci do nakladov aj ked by som nebol platcom dph? Daju sa takymto sposobom odpisat aj veci, ktore boli zakupene skor ako vznikla zivnost?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ojoj, to nerobte na živnosť. Elegantnejšie je využiť autorský zákon - a nechať si za takéto práce platiť odmeny na základe autorských zmlúv.

    mattonik je offline (nepripojený) mattonik

    mattonik
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Ojoj, to nerobte na živnosť. Elegantnejšie je využiť autorský zákon - a nechať si za takéto práce platiť odmeny na základe autorských zmlúv.

    som dost neznalych tychto veci, tak by som Vas velmi rad poziadal o vysvetlenie, ako, co na to treba, co bude musiet koli tomu spravit objednavatel? a samozrejme, ake poplatky alebo co preto musim spravit ja?

    co vsetko sa da zahrnut pod tento autorsky zakon? je mozne ho pouzit aj v pripade tvorby grafiky a dizajnu pre webove stranky, reklamna materialy a pod.?

    mattonik je offline (nepripojený) mattonik

    mattonik
    dakujem velmi pekne. som rad ze existuje nieco ako AZ

    no nieco som sa z toho dozvedel, ale stale mi unikaju niektore veci.
    musim sa ist zaregistrovat na DU, aby som dostal DIC, potom mozem na zaklade neho vydavat faktury? a hlavne, musim daco evidovat? lebo niekde tu som nasiel, ze je vyhodne to brat ako prilezitostny zarobok a neevidovat to?
    Naposledy upravil mattonik : 18.06.07 at 14:34

    mattonik je offline (nepripojený) mattonik

    mattonik
    som z toho AZ trochu zmeteny, ako je to teda s platenim dph a danovymi priznaniami? co vlastne musim podavat a co nie? dakujem

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak budete mať pravidelné príjmy na základe AZ tak:

    - okamžite je nutné ísť sa registrovať na DÚ, kde Vám pridelia DIČ,

    - účtovníctvo viesť nemusíte, ak sa rozhodnete uplatniť si paušálne výdavky a nedosiahnete obrat nad 1,5 mil. ročne, z pohľadu povinnosti viesť účtovníctvo je fungovanie na základe AZ to to isté, ako keby ste mali živnosť,

    - info ohľadom DPH hľadajte v príslušných témach - pokiaľ ide o povinnosť registrovať sa ako platiteľ DPH, pri príjmoch podľa AZ ste na tom rovnako, ako nejaký živnostník, ktorý dosahuje príjmy zo živnosti.

    mattonik je offline (nepripojený) mattonik

    mattonik
    dakujem velmi pekne. cize ak som to spravne pochopil, ak si budem uplatnovat len pusalne poplatky a nedosiahnem obrat 1,5mil. rocne, nemusim viest uctovnictvo?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nemusíte. Mimochodom, hovorím to z vlastných dlhoročných skúseností.

    mattonik je offline (nepripojený) mattonik

    mattonik
    super. dakujem. a este otazocku, keby som si chcel dat do nakladov ine vydavky ako pausalne, bolo by potom uz treba viest uctovnictvo?
    prepacte ze mam tolko otazok, len v tom chcem mat jasno nez sa do niecoho pustim. dakujem

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Áno, potom by bolo treba viesť účtovníctvo.

    mattonik je offline (nepripojený) mattonik

    mattonik
    este ma napadla otazka, aj ked nezarobim za dane obdobie (3 mesiace tusim) ani korunu, aj tak musim davat danove?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    accipiter Pozri príspevok
    ano musíš
    dať.
    Musí iba v tomto prípade
    § 32
    Daňové priznanie

    (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak........atd.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.