Zavrieť

Porady

finančný dar

Naša spoločnosť obdržala finančný dar vo výške niekoľko stotíc Sk.
Je to dokladované darovacou zmluvou. Môže byť účtovanie nasledovné:
predpis zmluvy: 378 / 648
prijatie daru: 211,221 / 378

Vzápätí bol dar ďalej darovaný neziskovej organizácii - doložené dar.zmluvou: predpis som dala : 543 / 379 a úhradu 379 / 221, 211

Viete mi povedať, či je tento postup správny?
A vyplíva spoločnosti pri prijatých a poskytnutých daroch aj nejaká
povinnosť z pohľadu zákona o DPH?
Pýtala som sa jednej známej, ktorá pracuje v účtovnej firme a tá mi
povedala, že oni z každého daru, či je prijatý alebo poskytnutý, bez ohľadu na to o aký dar ide odvádzajú vždy DPH na výstupe. Nezdá sa mi to, ale budem radšej opatrná a poprosím o radu Vás.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    noo ano vy by ste odviedli dph na vystupe ak by ste si ju uplatnili na vstupe...takže nevidím dôvod odvádzať dph na výstupe z niečo čo podľa mňa nie je ani predmetom dane...

    ja by som to neúčtoval cez 648 ale by som to dal na 413...

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Maji Pozri príspevok
    Naša spoločnosť obdržala finančný dar vo výške niekoľko stotíc Sk.
    Je to dokladované darovacou zmluvou. Môže byť účtovanie nasledovné:
    predpis zmluvy: 378 / 648
    prijatie daru: 211,221 / 378

    Vzápätí bol dar ďalej darovaný neziskovej organizácii - doložené dar.zmluvou: predpis som dala : 543 / 379 a úhradu 379 / 221, 211

    Viete mi povedať, či je tento postup správny?
    A vyplíva spoločnosti pri prijatých a poskytnutých daroch aj nejaká
    povinnosť z pohľadu zákona o DPH?
    Pýtala som sa jednej známej, ktorá pracuje v účtovnej firme a tá mi
    povedala, že oni z každého daru, či je prijatý alebo poskytnutý, bez ohľadu na to o aký dar ide odvádzajú vždy DPH na výstupe. Nezdá sa mi to, ale budem radšej opatrná a poprosím o radu Vás.

    Ďakujem
    Pri finančnom dare neodvádzate DPH, lebo dodanie peňazí nie je predmetom dane. Dodanie HM bezodplatne je riešené v § 8/3 §22/5.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Maji Pozri príspevok
    Naša spoločnosť obdržala finančný dar vo výške niekoľko stotíc Sk...
    Pýtala som sa jednej známej, ktorá pracuje v účtovnej firme a tá mi
    povedala, že oni z každého daru, či je prijatý alebo poskytnutý, bez ohľadu na to o aký dar ide odvádzajú vždy DPH na výstupe. Nezdá sa mi to, ale budem radšej opatrná a poprosím o radu Vás.
    Ďakujem
    Čo je predmetom dane z pridanej hodnoty, je taxatívne vymenované v § 2 ZDPH:
    (1) Predmetom dane je
    a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
    b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
    c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
    d) dovoz tovaru do tuzemska.
    Keďže poskytnutie i prijatie finančného daru nie je dodaním tovaru, poskytnutím služby, nadobudnutím tovaru ani dovozom tovaru, nie je predmetom dane z pridanej hodnoty.
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    ja by som to neúčtoval cez 648 ale by som to dal na 413...
    V zmysle § 57 ods. 6 PPÚ sa na účet 413 účtuje majetok prijatý bezodplatne od spoločníkov. Prijaté dary od ostatných fyzických a právnických osôb (mimo odpisovaného dlhodobého majetku) sa účtujú na účet 648. Podľa mňa je účtovanie v príspevku Maji v súlade s Postupmi PÚ.
    človiečik Vladimír Ozimý
    andrej_rv Pozri príspevok
    Čo je predmetom dane z pridanej hodnoty, je taxatívne vymenované v § 2 ZDPH:
    (1) Predmetom dane je
    a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
    b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
    c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
    d) dovoz tovaru do tuzemska.
    Keďže poskytnutie i prijatie finančného daru nie je dodaním tovaru, poskytnutím služby, nadobudnutím tovaru ani dovozom tovaru, nie je predmetom dane z pridanej hodnoty.

    V zmysle § 57 ods. 6 PPÚ sa na účet 413 účtuje majetok prijatý bezodplatne od spoločníkov. Prijaté dary od ostatných fyzických a právnických osôb (mimo odpisovaného dlhodobého majetku) sa účtujú na účet 648. Podľa mňa je účtovanie v príspevku Maji v súlade s Postupmi PÚ.
    máš ty recht s tým 413 tak potom teda súhlasím ...neviem ja som si dary vždy spájal s týmto účtom...ale hm nevedel som že len spoločníci

    Maji je offline (nepripojený) Maji

    Maji
    Ďakujem vám všetkým za radu. Odvádzať DPH z daru mi nedávalo logiku, ale keď mi to povedala kočka, ktorá účtuje v účtovnej spoločnosti a ešte pod dohľadom auditora, tak vo mne vyvolala pochybnosti, či som postupovala správne ja a preto som chcela vedieť ešte iný názor .
    Všetkým vám veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.