Zavrieť

Porady

Rezerva na opravu hmotného majetku

Ako účtovať ? Daňovník má vytvorenú rezervu 1 mil. na opravu HM z r. 2003, ktorú podľa interného plánu opráv bude čerpať až po 31.12.2008, t.j. musí ju rovnomerne rozpúšťať po dobu 5 rokov počnúc rokom 2004.
Účtovne: na začiatku r. 2004 451/428 1 000 000
na konci roka 428/654 200 000,-Sk ???????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Podľa môjho názoru by to tiež malo byť takto,len kolegyňa bola na školení a tvrdí mi,že to nemá ísť na 428/654,ale len do daňového priznania a že 428 sa nemá ponižovať,nechápem prečo.Ak máte niekto viac informácii ohľadom čerpania rezerv napíšte svoje názory.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    ke´d to počká, vyjadrím sa neskôr, doma mám podklady aj som to robila, len ja mám prípad, že rezervu čerpem v r. 2004 a 2005, tak na prípad,že sa rezerva nebude čerpať musím pozrieť, aby som nestrelila capa

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    tu je sľúbená odpoveď. K 1.1.2004 preučtovať rezervu 451/428. A keďže účtovne už náklady boli, tak postune do r. 2008 rozpúšťať, ale len v daň.priznaní

    Petronela je offline (nepripojený) Petronela

    Petronela
    Áno je to presne tak ako píše Emily. Nebude sa účtovať do výnosov. Uvedie sa len každý rok v daňovom priznaní ako položka zvyšujúca HV.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Keď sa to uvedie ako položka zvyšujúca HV,tak účet 428 v súvahe sa nebude meniť?Stále to budem viesť ako nevyčerpanú rezervu,do kedy?

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    ilona
    Keď sa to uvedie ako položka zvyšujúca HV,tak účet 428 v súvahe sa nebude meniť?Stále to budem viesť ako nevyčerpanú rezervu,do kedy?
    už to nevedieš ako rezervu ale ako nerozdelený zisk minulých rokov, ktorý si si predtým tvorbou rezervy ponížila. A dokedy? to by som tiež chcela vedieť..

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Neviem,či už mám poriadny útlm,ale ak môžte,vyjadrite sa ešte niekto k tomuto až máte takýto prípad.

    SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

    SilviaS
    Otázka od :Paula

    Môžme vytvoriť rezervu na opravu budovy ešte v roku 2004 na roky budúce, alebo rezerva musela byť tvorená pri schvaľovaní HV zo zisku za minulé obdobia?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Petronela
    Ako účtovať ? Daňovník má vytvorenú rezervu 1 mil. na opravu HM z r. 2003, ktorú podľa interného plánu opráv bude čerpať až po 31.12.2008, t.j. musí ju rovnomerne rozpúšťať po dobu 5 rokov počnúc rokom 2004.
    Účtovne: na začiatku r. 2004 451/428 1 000 000
    na konci roka 428/654 200 000,-Sk ???????

    No ja neviem, ale povinnosť tvoriť rezervu bola minimálne na 2 roky. To znamená, že sa asi nemala tvoriť rezerva v roku 2003, lebo nebola splnená táto podmienka. Veď od roku 2004 sa už netvoria rezervy na opravu majetku.

    Alebo som to zle pochopila tvoj príspevok ?


    Ak rok 2003 bol druhým rokom tvorby rezervy, tak sorry.

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    emily
    už to nevedieš ako rezervu ale ako nerozdelený zisk minulých rokov, ktorý si si predtým tvorbou rezervy ponížila. A dokedy? to by som tiež chcela vedieť..
    Keď budem vyplácať podiely na zisku z účtu 428, bude tento podiel na zisku spoločník zdaňovať? 1.1.2004 preúčtovaná rezerva 451/428, rezerva tvorená v roku 2002, 2003.

    martina_j je offline (nepripojený) martina_j

    martina_j
    podla mna hej, lebo to bol vlastne pokrateny zisk z rokov 2002 a 2003 a vtedy sa zdanovali podiely na zisku, niekde som pocula ze si na to radi posvietia , avsak neviem ako sa da dokazat ze ak sa vyplati len jedna polovica zisku, tak ze prave ta polovica suvisi z rezervami a nie ta druha !!?!?!

    martina_j je offline (nepripojený) martina_j

    martina_j
    a este sa mi zda ze nie celu rezervu preuctovat, ale ponizenu o odlozenu danovu pohladavku--- je to logicke, lebo su to "vynosy" z ktorych sa ma odviest dan, nie vsetky rozpustene rezervy predsa tvoria "zisk", pocula som to na skoleni, dufam ze nikoho nepopletiem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.