Zavrieť

Porady

dôchodca a dane

Dobrý večer,potrebovala by som poradit.
Pochopila som správne, že poberateľ starobného dôchodku, ktorý pracoval počas celeho roka 2004 na dohodu /upratovacie práce/, musí podať daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2004 ak,jeho príjem presiahol sumu 40 216,- Sk?

Ďakujem.
Naposledy upravil sasika : 13.02.05 at 16:16
Usporiadat
zufrob zufrob

zufrob je offline (nepripojený) zufrob

Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je vo všeobecnosti povinný podať každý daňovník, v prípade, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2-násobku sumy životného minima (platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia).
Takze, ano.
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

prečo DP? Ja urobím dôchodcovi ročné zúčtovanie s tým, že mu neuplatňujem žiadnu odpočítateľnú položku /ak k 1.1.2004 bol už dôchodcom/, resp. rozdiel, ak má malý dôchodok - úhrnom nižší ako 80832. Pokiaľ ja viem, tak dôchodca nemusí podať DP do príjmu 40216, ak má príjmy napr. z prenájmu a pod. Nie z pracovného vzťahu. Ak má dôchodca dohody u viacerých zamestnávateľov, tak si podá DP a vysporiada daň sám. Myslím, že takto by to malo byť.
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Otec je poberatel starobneho dochodku - mesacne 6200 Sk a pracoval 4 mesiace u jedneho zamestnavatela, pocas ktorych zarobil brutto 37740 a odviedol 3843 Sk na odvodoch. Na preddavkoch odviedol 6438 Sk.
Poradte mi, ci si ma podat danove priznanie resp. poziadat o zuctovanie dane a ci si moze uplatnit 80216 nezdan. ciastku ak mal taky maly dochodok (dochodcom bol este pred rokom 2004).
Poradite? Dakujem.
Naposledy upravil bachorikova : 17.02.05 at 11:20
0 0
Socha Socha

Socha je offline (nepripojený) Socha

Ja mám tiež dôchodcu, ktorý mal u nás v minulom roku 4 dohody v celkovej výške 90344 Sk - daň 17165,- Sk. Myslela som, že mu môžem urobiť iba ročné zúčtovanie, nakoľko okrem dôchodku a tohto príjmu iné príjmy nemal. Alebo mu treba urobiť daňové priznanie?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ak Vas poziada o rocne zuctovanie, urobite mu ho, ak nie, poda si sam DP. Samozrejme tu odpocitatelnu polozku na seba si musi ponizit o svoj prijem /dochodok/.
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Neviete mi poradit ohladom pracujuceho dochodcu? vid. moj prispevok
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Daňové priznanie podávať nemusí, ale oplatí sa mu to. Ako odpočítateľnú položku môže použiť rozdiel medzi 80.832,- a dôchodkom. Yo?
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

A čo v prípade, ak dôchodca mal okrem dôchodku ešte príjem - dividendy vo výške 48000,- ? Čo mu mám dať do DP aj ten dôchodok (dúfam, že ten sa nezdaňuje).
0 0
DELI DELI

DELI je offline (nepripojený) DELI

Ak dôchodca prenajímal nehnuteľnosť, ktorú vlastní môže si teda odrátať rozdiel medzi dochod. a odpoč. čiastkou. Bude to zdaňovať podľa § 6 ods.3- nájom a podá daňové priznanie typu B. Čo si môže dať do nákladov ? Myslím, že 25% ako paušál alebo skutočne preukázateľné výdavky? Čo môže byť medzi týmito výddavkami ? Napr.....
Potom rozdiel zdaní.
Chcem sa len ubezpečiť či to má byť tak.

Dakujem
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
To Ľuba: dividendy, teda podiely na zisku, rovnako ako dôchodok sa nezdaňujú - vôbec nejdú do DP.
To DELI: áno, môže si dať do nákladov buď skutočné výdavky alebo paušál, podľa toho, čo je pre neho výhodnejšie. Výdavky? Najmä rekonštrukcia.
0 0
eli eli

eli je offline (nepripojený) eli

Ak mal dôchodca v r.2004 príjem z DOVP (má potvrdenie zo záv.č.) a tiež príjem z príkaznej zmluvy musí podať DP "B" aj keď tento príjem bol menší ako 40.416,- Sk? Môže si dať nejaké výdavky k príjmu z príkaznej zmluvy?
0 0
Romina7 Romina7

Romina7 je offline (nepripojený) Romina7

Ahojte, nemohli by ste niekto, kto tomu rozumie urobit nejaky fakt maly jednoduchy priklad na dochodcu a dane? Zozbierat otazky od nasich kolegov a urobit priklad co si vlastne ten dôchodca zdani? Ja by som to tiez potrebovala a zaujali ma vsetky typy otazok pod touto temou.

Prosim prosim prosim. Ja to potrebujem vediet dnes do 14.00 .
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

ricij
To Ľuba: dividendy, teda podiely na zisku, rovnako ako dôchodok sa nezdaňujú - vôbec nejdú do DP.
No neviem, asi nesúhlasím. Doteraz to bolo vždy zdaňované priamo bankou, a teraz ho upozornili, že si to bude musieť zdaniť sám. Myslela som, že to spadá pod § 7 ods. 1 a) úroky a iné výnosy z cenných papierov.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dividendy sa ZDANUJU, firma mu ich vyplatila na Bu alebo v hotovosti a on si to busi priznat v dan.priznani B a zdanit 19perc.danou. mala som tuto situaciu takze to mam overene.

dochodca ked ma prijem 50 000.- v r. 2004, dochodok 70 000.- v r. 2004 moze si uplatnit rozdiel z odpocitatel.polozky t. j. cca 10 832-?
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Áno, je to skoro ten istý prípad, na ktorý som sa pýtala aj ja. Tiež spravím odpočítateľnú čiastku v sume rozdielu dôchodku a 80832,-
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Môžeme to zhrnúť ?

Dôchodca, ktorý počas roka 2004 pracoval na doh. o vyk. práce musí podať DP ak jeho príjem zo záv. činnosti, teda z dohody je väčší ako 40 416 Sk.
Ak jeho príjem je nižší nemusí si podaľ DP resp. dať žiadosť u zamestnávateľa o vykonanie roč. zúč. ?
Pochopila som to správne ?
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
Yvvetta
Môžeme to zhrnúť ?

Dôchodca, ktorý počas roka 2004 pracoval na doh. o vyk. práce musí podať DP ak jeho príjem zo záv. činnosti, teda z dohody je väčší ako 40 416 Sk.
Ak jeho príjem je nižší nemusí si podaľ DP resp. dať žiadosť u zamestnávateľa o vykonanie roč. zúč. ?
Pochopila som to správne ?
Podľa mňa je to takto (§32):

ak mal dôchodca v 2004 príjmy zo záv. činnosi, tak môže požiadať zamestnávateľa o vykonanie RzD, zdokladuje výšku prijatých dôchodkov, aby sa zistil rozdiel medzi nezd.čiastkou a prijatými dôchodkami a tú si mohol douplatniť.
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
Majka
dividendy sa ZDANUJU, firma mu ich vyplatila na Bu alebo v hotovosti a on si to busi priznat v dan.priznani B a zdanit 19perc.danou. mala som tuto situaciu takze to mam overene.

dochodca ked ma prijem 50 000.- v r. 2004, dochodok 70 000.- v r. 2004 moze si uplatnit rozdiel z odpocitatel.polozky t. j. cca 10 832-?
presne tak , ako píše, dividendy sa zdaňujú a treba podať DP "B".

a druhá časť: hej môže si douplatniť rozdiel
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
Ľuba
No neviem, asi nesúhlasím. Doteraz to bolo vždy zdaňované priamo bankou, a teraz ho upozornili, že si to bude musieť zdaniť sám. Myslela som, že to spadá pod § 7 ods. 1 a) úroky a iné výnosy z cenných papierov.
niekde na porade bolo spomínané, že to je § 8 a ja by som to dala do ods. 1 e)
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Yvvetta
Môžeme to zhrnúť ?

Dôchodca, ktorý počas roka 2004 pracoval na doh. o vyk. práce musí podať DP ak jeho príjem zo záv. činnosti, teda z dohody je väčší ako 40 416 Sk.
Ak jeho príjem je nižší nemusí si podaľ DP resp. dať žiadosť u zamestnávateľa o vykonanie roč. zúč. ?
Pochopila som to správne ?
Ja si myslím, že čiastka 40416 nemá s dohodami nič spoločné, bola zrazená preddavková daň a je treba ju vysporiadať, tu môžeš uplatniť rozdiel medzi výškou dôchodku a odpoč. položkou, ak je dôchodok nižší.
Nezd.čiastka 40416 sa týka len náhodných príjmov - napr. prenájmov a pod. a nie zamestnaneckého vzťahu. Teda buď ročné zúčt. alebo DP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať