Zavrieť

Porady

Prenajom priestorov a DPH

Mam zaujem o prenajom priestorov a nie som platca DPH, pricom majitel platcom je. Majitel tvrdi ze je pre neho nevyhodne ich prenajat neplatcovi, lebo vraj mi nemoze nauctovat DPH??? V realitnej kancelarii mi bolo povedane ze vraj najmy su ohladom DPHacky nejake specificke... vie niekto ako poradit???
Usporiadat
Maxima25 Maxima25

Maxima25 je offline (nepripojený) Maxima25

rozdiel je v tom, ze on ako prenajimatel - platca dph - tebe ako najomcovi - neplatcovi dph - vystavi fa bez dph a potom ma povinnost pocitat koeficient, co znamena, ze si musi kratit dph na vstupe....
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

dianarose Pozri príspevok
Mam zaujem o prenajom priestorov a nie som platca DPH, pricom majitel platcom je. Majitel tvrdi ze je pre neho nevyhodne ich prenajat neplatcovi, lebo vraj mi nemoze nauctovat DPH??? V realitnej kancelarii mi bolo povedane ze vraj najmy su ohladom DPHacky nejake specificke... vie niekto ako poradit???
To je všetko pravda, nájom je špecifický v tom, že neplatcovi DPH sa nemôže k cene nájmu naučtovať DPH a tým pádom vzniká pre prenajímateľa krátenie odpočítania dane.Pre prenajímateľa je to nevýhodné prenajímať neplatcovi.Pri platcovi DPH prenajímateľ fakturuje s DPH, čím odvedie DPH a tým pádom má daňovú povinnosť splnenú.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ak platca DPH prenajme napr. byt osobe s diplomatickým pasom, t.j. táto osoba síce nie je platca ale má nárok na vrátenie dph od štátu, faktúruje sa s DPH alebo bez ?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ja si myslím, že výnimka neexistuje, takže fakturuje bez DPH.
0 0
dianarose dianarose

dianarose je offline (nepripojený) dianarose

dakujem uz som si to pocitala na nete, ze on mi nemoze tu DPHacku nauctovat, ale to s tym koeficientom to je za co za energie? ci co prepocitava?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

dianarose Pozri príspevok
dakujem uz som si to pocitala na nete, ze on mi nemoze tu DPHacku nauctovat, ale to s tym koeficientom to je za co za energie? ci co prepocitava?
Koeficient sa počíta za výdavky spojené s touto nehnuteľnosťou: napr. energie, opravy, technické zhodnotenie...
0 0
dianarose dianarose

dianarose je offline (nepripojený) dianarose

dakujeeem za rady, ja len dufam, ze mi tie priestory aj tak daju, neviem ci by som len kvoli nim bola platcom, no uvidime, drzte palce :-)
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Jozef I Pozri príspevok
Ak platca DPH prenajme napr. byt osobe s diplomatickým pasom, t.j. táto osoba síce nie je platca ale má nárok na vrátenie dph od štátu, faktúruje sa s DPH alebo bez ?
Tu upozorním na §38/3 a; a 4 - podľa mňa by sa to považovalo za ubytovanie v súkromí. Faktúrujete s DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Z textu vyplýva, že sa môže rozhodnúť ... ale iba v prípade vzťahu "platiteľ x platiteľ". Nemôže sa tak rozhodnúť v prípade neplatiteľa dane. Tam je povinnosť uplatniť oslobodenie od dane v prípade prenájmu nehnuteľnosti.
0 0
paulak paulak

paulak je offline (nepripojený) paulak

Jana Acsová Pozri príspevok
Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Z textu vyplýva, že sa môže rozhodnúť ... ale iba v prípade vzťahu "platiteľ x platiteľ". Nemôže sa tak rozhodnúť v prípade neplatiteľa dane. Tam je povinnosť uplatniť oslobodenie od dane v prípade prenájmu nehnuteľnosti.
Ja mám nasledovný problém:
- sme platcami DPH ale OSLOBODENY od DPH (tj. "nič nemáme" s DPH, len štvrťročne platíme preddavky na daň)
- chceme prenajať kanceláriu od PLATCU DPH
- ten nám chce dať cenu s DPH, ale je to potom veľmi veľa. Vraj to máme zaplatiť a potom si to vyžiadať z daňového úradu.

Naozaj nič neúčtujem s DPH, je mi táto téma cudzia, ale veľa som čítala na porade a v zákone. Mne z toho vyplýva, že ten, čo nám to prenajíma nám to nemusí dať s DPH, je to na jeho rozhodnutí.

Tj.
a) môžme žiadať, aby nám to prenajal bez DPH? (je to pre neho nevýhodné?)
b) vôbec neviem, z čoho vyplýva, že máme dodatočne nárok na vrátenie DPH, ktoré by sme zaplatili v cene prenájmu.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
a vy ste platiteľ? ak ano môže sa prenajímateľ rozhodnúť či vám to zdaní alebo nie...lenže ak to nezdaní ide to do koeficientu preto neho preto to nechcú moc robiť ak tam má len platiteľov

ak ste neplatiteľ potom vám nesmie vystaviť s DPH

no a pokiaľ vy ako platiteľ máte len služby oslobodené od DPH na výstupe potom túto dph si nemôžete uplatniť...ide do nákladov
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§38 Zákona o DPH
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Paulak píše, že sú platiteľmi DPH, takže je na rozhodnutí prenajímateľa, či využije oslobodenie od dane podľa § 38.
Osobne by som sa mu čudovala, pretože ak by prenajal nehnuteľnosť s využitím oslobodenia, musel by počítať koeficient ....
0 0
paulak paulak

paulak je offline (nepripojený) paulak

..dakujem za odpoved

robíme finančné poradenstvo - máme ICO aj DIC. ale sme oslobodeny od DPH, tj. ja len stvrocne podavam danove priznanie DPH, kde do jedneho riadku napisem prijem a hned do druheho ho "odpocitam", nic ine s DPH nemam. (Ale podla vsetkeho patrime teda do kategorie PLATCA DPH) - hoci sme oslobodeni.

a druha strana - prenajimatel a platca DPH - tvrdi, ze to mame platit s DPH a potom to ziadat spat.

...je to dost velky najom, preto by nam to pomohlo bez DPH. neviem, co je spravne
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

paulak Pozri príspevok
..dakujem za odpoved

robíme finančné poradenstvo - máme ICO aj DIC. ale sme oslobodeny od DPH, tj. ja len stvrocne podavam danove priznanie DPH, kde do jedneho riadku napisem prijem a hned do druheho ho "odpocitam", nic ine s DPH nemam. (Ale podla vsetkeho patrime teda do kategorie PLATCA DPH) - hoci sme oslobodeni.

a druha strana - prenajimatel a platca DPH - tvrdi, ze to mame platit s DPH a potom to ziadat spat.

...je to dost velky najom, preto by nam to pomohlo bez DPH. neviem, co je spravne
Ak máte pridelené IČ DPH, ste podľa Zákona o DPH platiteľ DPH.
Nie ste oslobodení od DPH , ale poskytujete služby, ktoré sú oslobodené od DPH ... Zákon o DPH však pre Vás platí v celom rozsahu ...tzn. prenajímateľ sa môže rozhodnúť, či Vám bude prenajímať nehnuteľnosť s oslobodením alebo "bez oslobodenia".
0 0
evkat evkat

evkat je offline (nepripojený) evkat

Mam aj ja otazku-platca najomca a najomnik neplatca(dokonca zdrav.zariadenie) nechce vystavit FA za najom bez dane, aby nemal koeficient, vraj to riskne s kontrolou a pokutou. Moze si najomnik dat do nakladov celu ciastku, alebo len cast bez DPH a zvysok ako pripocitatelnu polozku?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evkat Pozri príspevok
Mam aj ja otazku-platca najomca a najomnik neplatca(dokonca zdrav.zariadenie) nechce vystavit FA za najom bez dane, aby nemal koeficient, vraj to riskne s kontrolou a pokutou. Moze si najomnik dat do nakladov celu ciastku, alebo len cast bez DPH a zvysok ako pripocitatelnu polozku?
Podľa zákona o cenách konečná cena je cena s DPH. Takže výška nájmu, ktorá je vám predpísaná k úhrade, je váš náklad.
To že na fa. je vyčíslený ZD a DPH je chyba dodávateľa, ten ju aj musí odviesť a pokuta ho zrejme neminie.
0 0
evkat evkat

evkat je offline (nepripojený) evkat

Kejka, ďakujem. Uzávierky sa blížia, tak to chcem mať ok. Pekné sviatky
0 0
Niamh Niamh

Niamh je offline (nepripojený) Niamh

Sme neplatcami DPH a na schôdze a porady si prenajímame priestory v reštauráciách - väčšinou od platcov DPH. Väčšina z nich nám vystavuje faktúry za prenájom priestorov s DPH. Ani po viacerých telefonických alebo písomných upozorneniach, s odvolaním sa na príslušný paragraf a s uvedením, že nie sme platcami DPH, nám nechcú vystaviť faktúry bez DPH. Keďže faktúry nám už asi neopravia, je táto DPH nákladom, alebo je to neuznaný náklad? vopred ďakujem !!!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je to uznaný náklad, nejde o klasický prenájom NP oslobodený od DPH.
0 0
AdamC AdamC

AdamC je offline (nepripojený) AdamC

Zdravim, chcem sa len uistit ci spravne rozumiem.

Uctujem firmu co nakupuje a predava tovar, velmi jednoduche.

Platitel dph, pritom, prenajali sa priestory od platitela.
A cast tychto priestorov sa prenajima dalej neplatitelovi.

Chcem sa opytat na koeficient. Niekde tu zaznelo ze kratit
by sa mala len ta dan na vstupe, ktora suvisi s tym prenajmom
a priestormi.

Nerozumiem celkom tomu, ze pocitat koeficient budem zo
vsetkych trzieb....teda trzby zdanitelne / vsetky trzby

ale ten koeficient uplatnim a skratim len dph ktora suvisi
s dokladmi ohladom prenajmu?

v tomto pripade mam len jednu fakturu na vstupe za prenajom
a jednu na vystupe. takze pokratim len tu dph? alebo celu dph?

dakujem pekne...

este doplnenie. pri predaji toho spominaneho tovaru sa ten zasiela
na dobierku a mam prijmove blocky z posty kde je suma vzdy vyssia
ako na fakture....takze mam defacto aj trzby za postovne, a takisto
mam na druhej strane aj naklady na postovne ked sa to posiela.

toto vstupuje tiez do koeficientu? tu sumu urcuje posta, a nie je na tom
ziadny zisk, takze nepodnika sa s "postovnym" , ale je oslobodene, tak
ma zaujima ci aj tieto kvazi trzby spadaju do koeficientu.

ja na fakture nefakturujem postovne, suma je napriklad 500,
ale z posty pride 536,- korun. uctujem 500,- / 311 a 36,- / 6xx
je to vynos, lebo davam si postovne do nakladov na druhej strane, len ci je to aj predmetom koeficientu.

dakujem pekne.
A.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať