Zavrieť

Porady

odvody pri prenájme

Všetkých Vás pozdravujem, mám jeden dotaz, prenajímam nehnuteľnost - bez založenia živnosti - len ako FO. Ako je to po ukončení zdaňovacieho obdobia s odvodmi do poisťovní? Musí sa po podaní daňového priznania ešte niečo doplacať? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Odvedie daň z príjmu / pri priznaní využije oslobodenie pre rok 2007 vo výške 24900,- Sk/ .

Do poisťovní sa uvedený príjem neuvádza /čiže z uvedeného príjmu do poisťovní nič neplatí/
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Z prenájmu sa odvody neplatia.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

us22day Pozri príspevok
Všetkých Vás pozdravujem, mám jeden dotaz, prenajímam nehnuteľnost - bez založenia živnosti - len ako FO. Ako je to po ukončení zdaňovacieho obdobia s odvodmi do poisťovní? Musí sa po podaní daňového priznania ešte niečo doplacať? Vopred ďakujem za radu.
Príjem z prenájmu nehnuteľností nie je príjmom na účely platenia odvodov do sociálnej poiťovne ani zdravotnej poisťovne. Je len predmetom dane z príjmu.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Z príjmov z prenájmu sa odvody neplatia.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

vikinka Pozri príspevok
Z príjmov z prenájmu sa odvody neplatia.
tušim sme sa všetci zrazili
0 0
iveta22 iveta22

iveta22 je offline (nepripojený) iveta22

Nezabudni sa však zaregistrovať na DÚ podľa novely zákona o správe daní platnej od 1.9. - do 30 dní od začatia prenájmu, najneskôr do 31.12.2007 u prenájmu začatého pred 1.9.2007.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Treba pozrieť aj prechodné ustanovenia - § 110 g Zákona o správe daní a poplatkov:
(4) Fyzická osoba, ktorá nemala registračnú povinnosť podľa zákona účinného k 31. augustu 2007, je povinná požiadať správcu dane o registráciu podľa § 31 ods. 2 písm. a) podľa zákona účinného od 1. septembra 2007 najneskôr do 31. decembra 2007.


Aj s tým 1.októbrom to nie je také žhavé:
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.".

0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

iveta22 Pozri príspevok
Nezabudni sa však zaregistrovať na DÚ podľa novely zákona o správe daní platnej od 1.9. - do 30 dní od začatia prenájmu, najneskôr do 31.12.2007 u prenájmu začatého pred 1.9.2007.
Podčiarknuté nie je pravdivé . Pozri predošlý príspevok.
0 0
balu1 balu1

balu1 je offline (nepripojený) balu1

Oslobodenie 24,900 sk plati len na rok 2007? Ako je to na rok 2008 a dalej? ziadne oslobodenie? Dakujem za odpoved.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Od 1.7.2007 sa zvyšuje ŽM z 4 980,- Sk na 5 130,- Sk.

Pre rok 2006 platilo:
5x4730=23 650, Sk

Pre rok 2007 bude platiť oslobodenie 5-nas.ŽM:
5x4980=24 900,-

Pre rok 2008 bude platiť, ak nedôjde k zmenám, ale to nás bude zaujímať až v roku 2009 pri podávaní DP
5x5130=25650, Sk
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Som z toho prenájmu trochu jeleň. Ak FO prenajíma nehnuteľnosť /nie na živnosť/, môže si aj tak viesť účtovníctvo a uplatniť skutočne vynaložené výdavky? Alebo si môže uplatniť skutočné výdavky len ak prenajíma nehnuteľnosť na živnosť?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Aj FO si môže uplatniť skutočné výdavky pri prenájme.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Existujú "tri prenájmy nehnuteľnosti":
1. súsúčasťou živnosti, ide o príjem podľa 6/1 (platím odvody)

2. nie sú súčasťou živnosti, a teda ide o príjem podľa 6/3 a tu sa rozhodnem:
a- budem si uplatňovať paušálne výdavky vo výške 40%, pokiaľ nie som plátcom DPH (z tohto odvody neplatím) par.6/10

b- uplatním si skutočné výdavky podľa par 6/11 (tiež neplatím z tohto príjmu odvody)

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Aljok Pozri príspevok
Aj FO si môže uplatniť skutočné výdavky pri prenájme.
Vďaka. Myslela som si to, ale keďže tu všetci radili len paušálny odpočet 24900,-- SK a túto možnosť nespomenuli, tak som zneistela. Aj keď vlastne téma sa týka odvodov z prenájmu, takže asi preto sa táto možnosť nespomínala, lebo je vlastne mimo témy.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

cloe Pozri príspevok
Som z toho prenájmu trochu jeleň. Ak FO prenajíma nehnuteľnosť /nie na živnosť/, môže si aj tak viesť účtovníctvo a uplatniť skutočne vynaložené výdavky? Alebo si môže uplatniť skutočné výdavky len ak prenajíma nehnuteľnosť na živnosť?
§6 Zákona o dani z príjmov
(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

Takže ďalšia možnosť pri uplatnení preukázateľných výdavkov.
Prvú možnosť uvádza vo svojom príspevku betka s odvolávkou na § 6 ods.11.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

cloe Pozri príspevok
Vďaka. Myslela som si to, ale keďže tu všetci radili len paušálny odpočet 24900,-- SK a túto možnosť nespomenuli, tak som zneistela. Aj keď vlastne téma sa týka odvodov z prenájmu, takže asi preto sa táto možnosť nespomínala, lebo je vlastne mimo témy.
24900,- je suma, ktorá je oslobodená od zdanenia. Nemá to nič spoločne s tým či budeš viesť účtovníctvo, viesť evidenciu, alebo použiješ paušálne výdavky.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Muška Pozri príspevok
24900,- je suma, ktorá je oslobodená od zdanenia. Nemá to nič spoločne s tým či budeš viesť účtovníctvo, viesť evidenciu, alebo použiješ paušálne výdavky.
Máš pravdu. Vlastne ak dosiahneš príjem z prenájmu za rok do 24 900,--, nemusíš dávať daň. priznanie, ak dosiahneš príjem nad túto sumu, tak zdaňuješ len tento rozdiel. A tu sa rozhodneš, či je pre teba výhodnejší paušál alebo skutočné výdavky. Dúfam, že už tomu rozumiem.
0 0
veraZ veraZ

veraZ je offline (nepripojený) veraZ

Vyuzijem debatu o prenajme - sestra zacina prenajimat byt ako fyzicka osoba. Momentalne je na materskej dovolenke (v rakusku). Aky maximalny prijem za rok moze dosiahnut z prenajmu, aby nemusela platit dan z prijmu? Dakujem za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
24900 suma oslobodená od dane + 95616 nezdaniteľné minimum.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Chcem sa len uistiť. Ak má niekto príjmy z prenájmu nehnuteľnosti do 24 tis. za rok, tak má povinnosť zaregistrovať sa podľa novely platnej od 1.9., ale nemá povinnosť podávať daňové priznanie a teda neplatí žiadnu daň?
Ale do vlastného príjmu /manžela/ na účely odpočitateľnej položky sa to počíta. Vďaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať