Zavrieť

Porady

Prenájom domu a DPH

Ahojte, prosím o radu. SZČO sa registroval na DÚ ako dobrovoľný platca DPH. Okrem toho prenajíma ako fyzická osoba rodinný dom. Podľa toho čo som tu prečítala mi vychádza, že musí odvádzať DPH aj z príjmov z prenájmu. To by mi bolo jasné. Ale ďalej som sa dočítala, že prenájom môže od DPH oslobodiť? Ale na základe akého §? § 38 zákona o DPH predsa hovorí:

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

Takže to znamená, že príjem z prenájmu rodinného domu (ubytovanie v súkromí) nemôžem oslobodiť od DPH. Prosím o vysvetlenie, ďakujem Eva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    emgeton Pozri príspevok
    Podľa môjho chápania spomenutého § ho nemôžete oslobodiť.
    Ja som to tiež takto pochopila, ďakujem za uistenie, pekný deň

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    To mám rozumieť tomu tak, že aj z prenájmu súkromnej osoby súkromnej osobe sa platí DPH. Ja som si predstavovala pod tým ubytovaním v súkromí len príležitostné ubytovanie (napr. počas dovolenky a pod. - veď je tam v zátvorke (ubytovacie služby) a keď niekomu prenajmem byt, dom za účelom bývania, neposkytujem mu žiadne služby, len som mu umožnil bývať v mojom byte alebo dome. Alebo som niečo nepochopila?

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    JAJA11 Pozri príspevok
    To mám rozumieť tomu tak, že aj z prenájmu súkromnej osoby súkromnej osobe sa platí DPH. Ja som si predstavovala pod tým ubytovaním v súkromí len príležitostné ubytovanie (napr. počas dovolenky a pod. - veď je tam v zátvorke (ubytovacie služby) a keď niekomu prenajmem byt, dom za účelom bývania, neposkytujem mu žiadne služby, len som mu umožnil bývať v mojom byte alebo dome. Alebo som niečo nepochopila?
    Ak ste platiteľom tak ano.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.