Zavrieť

Porady

faktúra z EÚ

prosím o radu.
(z preštudovaných príspevkov z porady som dopletená)
kupujeme technológiu z EÚ (bez montáže a inštalácie). v 6/07 sme zaplatili zálohu, daňový doklad na to nevystavili. v 7/07 vystavili ostrú faktúru, kde zálohu odpočítali. Problém je v tom, že technológiu dodajú až v 9/07. Tým, že vystavili faktúru, nevzniká nám právo disponovať s technológiou (podľa zmluvy až pri preberaní, teda v 9/07). neviem, čo s DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    1. zálohovú platbu by som tu nebrala do úvahy. Podľa § 19, ods. 4 sa prijatá platba vzťahuje na DODANIE tovaru alebo služby, čo znamená iba kúpa z tuzemska.
    2. v 7-mom mesiaci vystavili faktúru, tovar nadobudnete až v 9/07, t. z. podľa § 20 15.10. budete musieť vyrátať daň na výstupe a v 7/07 daň na vstupe.

    Opravte ma, ak sa mýlim.

    bubi je offline (nepripojený) bubi

    bubi
    nerozumiem, prečo vystavili faktúru v 7/07.
    Keby som ich presvedčila, aby prerobili faktúru s dátumom z 9/07?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Ak by bola faktúra vystavená po nadobudnutí tovaru, daň na vstupe a výstupe by bol dátum vystavenia faktúry.
    Avšak pochybujem, že by to robili. Zrejme aj oni majú nejaké právne predpisy, ktoré musia dodržiavať. Neviem.

    bubi je offline (nepripojený) bubi

    bubi
    ďakujem. tak to spravím, ako mi radíš.
    totižto, jedná sa o dosť veďkú čiastku, preto som hľadala nejaké iné riešenie.

    bubi je offline (nepripojený) bubi

    bubi
    overovala som si ešte na daňovom riaditeľstve:
    podľa § 49 ods.1 právo na odpočet mám v deň, keď mi vznikla daňová povinnosť.
    podľa § 19 odst.1 daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru.
    keďže v 7/07 fa mám, technológia príde až v 9/07, samozdanenie urobím v 9/07.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    bubi Pozri príspevok
    overovala som si ešte na daňovom riaditeľstve:
    podľa § 49 ods.1 právo na odpočet mám v deň, keď mi vznikla daňová povinnosť.
    podľa § 19 odst.1 daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru.
    keďže v 7/07 fa mám, technológia príde až v 9/07, samozdanenie urobím v 9/07.
    Pozor!
    Ty nemáš dodanie tovaru, ale nadobudnutie. Ty sa riadiš § 20!

    bubi je offline (nepripojený) bubi

    bubi
    beriem späť!!!!!!!
    odvolávam sa na § 49 odst.1, odst.2 písm.c, z toho vyplýva § 11 odst.1 (právo nakladať mám v 9/07).

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    bubi Pozri príspevok
    beriem späť!!!!!!!
    odvolávam sa na § 49 odst.1, odst.2 písm.c, z toho vyplýva § 11 odst.1 (právo nakladať mám v 9/07).
    Tu si asi protirečíme.
    Právo nakladať máš v 9/07, ale daňová povinnosť je iná. Daňová povinnosť pre teba podľa § 20 ods. 1 písm. a) je 15.10.07.

    Ak by bola faktúra vyhotovená napr. 30.9.07, tovar nadobudnete napr. 8.9.07 (pred dňom vyhotovenia faktúry), vtedy by bola daňová povinnosť v 9/07!

    bubi je offline (nepripojený) bubi

    bubi
    podľa toho, čo píšeš, dáva to logiku: § 11 odst.1 - nadobudnutie v 9/07, teda daňová povinnosť vzniká podľa § 20 odst.1 písm.a 15.10. a právo na odpočet podľa § 49 tiež v 10/07 ( vtedy, kedy mi vzniká daňová povinnosť) - čiže samozadanie v 10/07. dobre uvažujem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.