Zavrieť

Porady

Odstupné

Matka 2 detí
Chcela by som spýtať, ak firma skončí svoje podnikanie a prepúšťa zamestnancov, musí dať odstupné? Ak áno, aký násobok hrubej mzdy?
ďakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pozri §76 ZP, alebo niektoré staršie príspevky, tých je tu habadej. Iba v skratke: najmenej odstupného je dvojnásobok priemerného mesačného zárobku.
0 0
darvas darvas

darvas je offline (nepripojený) darvas

Ahojte poradaci! - prosím Vás poradte mi ohladom odstupného - este som to nikdy nerobila. Mam zamestnankynu ktorej bola vypoved zamestnavatela dorucena v 6 mesiaci - vypovedna doba v jej pripade trva 2 mesiace (zamestnaná od 01.01.2007) len netusim ako je to z jej odstupnym ako a kedy sa musi vyplatit - ak som dobre pochopila, za 7 a 8 mesiac dostane beznu mzdu a v 10 mesiaci vo vyplatnom termine dostane odstupne priemerneho 2 mesacneho zarobku vypocitany z priemernej mzdy za 2Q?? - prosim poradte mi!! Dakujem!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

darvas Pozri príspevok
Ahojte poradaci! - prosím Vás poradte mi ohladom odstupného - este som to nikdy nerobila. Mam zamestnankynu ktorej bola vypoved zamestnavatela dorucena v 6 mesiaci - vypovedna doba v jej pripade trva 2 mesiace (zamestnaná od 01.01.2007) len netusim ako je to z jej odstupnym ako a kedy sa musi vyplatit - ak som dobre pochopila, za 7 a 8 mesiac dostane beznu mzdu a v 10 mesiaci vo vyplatnom termine dostane odstupne priemerneho 2 mesacneho zarobku vypocitany z priemernej mzdy za 2Q?? - prosim poradte mi!! Dakujem!
Keďže dostala výpoveď podľa starého znenia ZP (v mesiaci jún) a nepožiadala o skončenie PP pred začiatkom výpovednej doby, nemá nárok na odstupné. Nárok na odstupné majú len tí zamestnanci, ktorí dostali výpoveď po 1.9.2007 - teda podľa nového znenia ZP.
0 0
darvas darvas

darvas je offline (nepripojený) darvas

... pochopila som dobre? - ak bola výpoveď podaná zo strany zamestnávateľa, podľa par. 63 ods. 1 pis. b., aj napriek tomu musí zamestnanec požiadať o skončenie PP pred začiatkom výpovednej lehoty?? Ak to teda zrealizuje - ako mu bude vyplatené odstupné? Ďakujem!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

darvas Pozri príspevok
... pochopila som dobre? - ak bola výpoveď podaná zo strany zamestnávateľa, podľa par. 63 ods. 1 pis. b., aj napriek tomu musí zamestnanec požiadať o skončenie PP pred začiatkom výpovednej lehoty?? Ak to teda zrealizuje - ako mu bude vyplatené odstupné? Ďakujem!
Teraz je už situácia úplne iná. To, čo som popisoval, platilo do 1.9. Písal som to preto, lebo si uviedol, že výpoveď bola doručená v mesiaci jún.

Vtedy mala zamestnankyňa, najneskôr do konca júna, písomne požiadať zamestnávateľa o skončenie PP pred začiatkom výp. doby. PP by skončil najneskôr 30.6. a dostala by 2 mesačné odstupné. Teraz už nemá o čo požiadať. Alebo je to inak? Kedy jej bola doručená výpoveď?

Ak niekto dostane výpoveď po 1.9., tak nárok na odstupné má automaticky, nič nemusí žiadať.
0 0
darvas darvas

darvas je offline (nepripojený) darvas

Ano vypoveď bola doručená v júni ... ešte jeden detail - zamestnankyna síce nepožiadala o skončenie PP, ale vo výpovedi zamestnávateľ uviedol, že zamestnancovi plynie 2 mesačná výpovedná lehota s tým, že PP bude ukončený 31.8.2007.....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

darvas Pozri príspevok
Ano vypoveď bola doručená v júni ... ešte jeden detail - zamestnankyna síce nepožiadala o skončenie PP, ale vo výpovedi zamestnávateľ uviedol, že zamestnancovi plynie 2 mesačná výpovedná lehota s tým, že PP bude ukončený 31.8.2007.....
To je všetko v poriadku, zamestnávateľ to tam správne uviedol. Napriek tomu ona mohla do konca júna požiadať o skončenie pred začiatkom VD.

Ak tak neurobila, tak PP skončil 31.8. Ona pracovala v mesiacoch júl, august, za čo dostala mzdu. Teraz nemá nárok na žiadne odstupné.
0 0
darvas darvas

darvas je offline (nepripojený) darvas

rozumiem - no napriek tomu jej chce zamestnávateľ odstupné vyplatiť. Takže ak dodatočne doložím žiadosť o skončenie PP s dátumom do 31.6.2007, môžem mu v tom prípade odstupné vyplatiť??
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

darvas Pozri príspevok
rozumiem - no napriek tomu jej chce zamestnávateľ odstupné vyplatiť. Takže ak dodatočne doložím žiadosť o skončenie PP s dátumom do 31.6.2007, môžem mu v tom prípade odstupné vyplatiť??
Zaemstnávateľ, ak chce, môže vyplatiť akékoľvek odstupné, aj keď zamestnanec na to nemá nárok. Akurát to nebudú daňovo uznateľné náklady.
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

Prosim poradte mi.
Dali sme zamestnancovi vypoved podla § 63 - pre nadbytocnost ku dnu 11.09.2007. Teraz som ale zistila, ze ma narok na vypovednu dobu a odstupne. To v praxi znamena co? Ze musi vo firme pracovat oktober, november, december /pracuje viac ako 5 rokov/ a v mzde ktoru mu vyplatime za december bude aj 3-mesacne odstupne?
A ja som ho uz poodhlasovala zo zdravotnej poistovne a zo socialnej poistovne taktiez, a tiez som odhlasila firmu nakolko uz nema zamestnancov? To som mala urobit asi az v decembri, ze?
Co mam teraz robit?
Prosim poradte mi, som zufala
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zienka Pozri príspevok
Prosim poradte mi.
Dali sme zamestnancovi vypoved podla § 63 - pre nadbytocnost ku dnu 11.09.2007. Teraz som ale zistila, ze ma narok na vypovednu dobu a odstupne. To v praxi znamena co? Ze musi vo firme pracovat oktober, november, december /pracuje viac ako 5 rokov/ a v mzde ktoru mu vyplatime za december bude aj 3-mesacne odstupne?
A ja som ho uz poodhlasovala zo zdravotnej poistovne a zo socialnej poistovne taktiez, a tiez som odhlasila firmu nakolko uz nema zamestnancov? To som mala urobit asi az v decembri, ze?
Co mam teraz robit?
Prosim poradte mi, som zufala
Z dôvodu nadbytočnosti môžete skončiť PP aj dohodou k 11.9.2007. Potom nemusíš robiť nič. Má nárok na odstupné podľa odpracovaných rokov vo firme - do 5 rokov 2 mesiace, nad 5 rokov 3 mesiace

Odstupné vyplatíš v najbližšej výplate.

-------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 13.09.07 at 15:55
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

veronikasad Pozri príspevok
Z dôvodu nadbytočnosti môžete skončiť PP aj dohodou k 11.9.2007. Potom nemusíš robiť nič. Má nárok na odstupné podľa odspracovaných rokov vo firme - do 5 rokov 2 mesiace, nad 5 rokov 3 mesiace

Odstupné vyplatíš v najbližšej výplate.

-------
Veronika
A neplati tu vypovedna doba podla noveho zakonnika? Teraz som citala literaturu a bolo tam napisane, ze ma narok aj na vypovednu dobu aj na odstupne?
Kvoli tomu som na pochybach?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak zotrvá v prac.pomere po doručení výpovede, má nárok na mzdu počas výpovednej lehoty aj odstupné po skončení prac.pomeru.
Táto možnosť do 31.8.2007 nebola. Ak zamestnanec nepožiadal o skončenie prac.pomeru pred začiatkom plynutia výpovednej doby, nárok na odstupné mu zo zákona nevznikol.
Toľko ku zmenám v ZP.

-------
Veronika
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

Takze ked sme ku datumu 11.09.2007 uzatvorili dohodu o ukonceni pp z dovodu nadbytocnosti a on s nou suhlasil, tak mu vyplatim len odstupne, a vypovedna doba sa na neho nevztahuje?
Zacinam sa do toho akosi zamotavat
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zienka Pozri príspevok
Takze ked sme ku datumu 11.09.2007 uzatvorili dohodu o ukonceni pp z dovodu nadbytocnosti a on s nou suhlasil, tak mu vyplatim len odstupne, a vypovedna doba sa na neho nevztahuje?
Zacinam sa do toho akosi zamotavat
Nie je povinnosťou zamestnanca zotrvať v PP počas celej výpovednej doby, pokiaľ zamestnávateľ na tom netrvá.

Ešte by mohol byť jeden problém, ktorý sme tu už riešili. Ak bola výpoveď doručená v auguste, vzťahuje sa na ňu starý ZP. Pozri : http://www.porada.sk/t60668-narok-na...ght=odstupn%E9

--------
Veronika
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

Nie vypoved mu bola dana az v septembri, takze ked sme podpisali dohodu a zamestnanec potom nenastupil do pp a zamestnavatel netrva na vypovednej dobe, postupovala som spravne?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zienka Pozri príspevok
Takze ked sme ku datumu 11.09.2007 uzatvorili dohodu o ukonceni pp z dovodu nadbytocnosti a on s nou suhlasil, tak mu vyplatim len odstupne, a vypovedna doba sa na neho nevztahuje?
Zacinam sa do toho akosi zamotavat
Nezamotávaj sa!

Jednoducho si zapamätaj, že ak je dohoda o skončení PP, neaplikuje sa nijaká výpovedná doba.

Ak je výpoveď, tak iba s ňou je spojená výpovedná doba.
0 0
darvas darvas

darvas je offline (nepripojený) darvas

Veľmi pekne ďakujem ... ešte mám jednu otázočku - do skutočne odpracovaných hodín z ktorých sa vypočítava priemerna hodinová mzda na odstupné - sa zaratávajú aj hodiny a suma za sviatky a dovolenky ak ma zamestnanec zaplatene formou náhrady???
Naposledy upravil darvas : 20.09.07 at 07:07
0 0
darvas darvas

darvas je offline (nepripojený) darvas

... to mi nikto nepomôže?? - ak niekto vie bližšie info - prosím pomôžte!!
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
darvas Pozri príspevok
... to mi nikto nepomôže?? - ak niekto vie bližšie info - prosím pomôžte!!
Pozri toto, ermon tam dal tabuľku na výpočet:

http://www.porada.sk/459624-post8.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať