Zavrieť

Porady

Odstupné

Matka 2 detí
Chcela by som spýtať, ak firma skončí svoje podnikanie a prepúšťa zamestnancov, musí dať odstupné? Ak áno, aký násobok hrubej mzdy?
ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Môžeš použiť aj tento vzorec :
priemerná hodinová mzda za predch. štvrťrok, ktorou si platila D a SV x 21,74 x 8 = mesačné odstupné

Na vysvetlenie :
21.74 je konštanta - priemerný počet kal. dní v mesiaci
8 hod - denný fond prac.času - ak má kratší úväzok, tak napr. x 6

------
Veronika
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Môžeš použiť aj tento vzorec :
priemerná hodinová mzda za predch. štvrťrok, ktorou si platila D a SV x 21,74 x 8 = mesačné odstupné

Na vysvetlenie :
21.74 je konštanta - priemerný počet kal. dní v mesiaci
8 hod - denný fond prac.času - ak má kratší úväzok, tak napr. x 6

------
Veronika
Nemenil sa náhodou od 01.09.2007 novelou aj táto konštanta na 21? Alebo som len zachytil nesprávne info?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

smith Pozri príspevok
Nemenil sa náhodou od 01.09.2007 novelou aj táto konštanta na 21? Alebo som len zachytil nesprávne info?
Nezachytila som to, ale nevidím dôvod zmeny. Je to nejaký priemer pracovných dní v roku a novelou ZP sa nič nemenilo. Idem hľadať ...

---------
Veronika
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

smith Pozri príspevok
Nemenil sa náhodou od 01.09.2007 novelou aj táto konštanta na 21? Alebo som len zachytil nesprávne info?
Tak niečo som predsa našla v komentári k § 134 ZP z časopisu PORADCA:
Priemerný počet kal.týždňov pripadajúci na jeden mesiac je 4,35 týždňa, U zamestnanca s týždenným prac.časom 40 hod. sa na výpočet priemerného mesač.zárobku použije počet 174 hod. Je to komentár JUDr. Evy Kováčikovej, či ho možno uznať za oficialny - neviem.

Pri prepočte uvádzanom v predch.príspevku vychádza mesačný fond prac.času 173,92 hod. - teda veľký rozdiel tam nie je.

--------
Veronika
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Zamestnanec požiadal o ukončenie prac.pomeru dohodou podľa § 60. Bude mať nárok na odtupné?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Jankaaa Pozri príspevok
Zamestnanec požiadal o ukončenie prac.pomeru dohodou podľa § 60. Bude mať nárok na odtupné?
Podľa mňa nie. Odstupné patrí zamestnancovi iba v tom prípade ak zamestnávateľ s ním rozviaže prac.pomer podľa § 63 ods 1 písm a) a b).
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Novela ZP rozšírila možnosti získania odstupného - viď §76
0 0
darvas darvas

darvas je offline (nepripojený) darvas

Dakujem pekne - len nepomohlo mi to pri mojej otazke - chcela som vediet, ktore sumy mam zahrnut do vypoctu priemernej hodinovej mzdy - musim zaratat aj sumu a hodiny za dovolenku aj sviatok ak je zamestnancovi preplatená ako náhrada??"
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

darvas Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem ... ešte mám jednu otázočku - do skutočne odpracovaných hodín z ktorých sa vypočítava priemerna hodinová mzda na odstupné - sa zaratávajú aj hodiny a suma za sviatky a dovolenky ak ma zamestnanec zaplatene formou náhrady???
Píšeš o skutočne odpracovaných hodinách - počas dovolenky a sviatkov zamestnanec nepracuje, patrí mu za ne náhrada mzdy. Náhrada mzdy sa nezapočítava do výšky mzdy pre výpočet priemerného zárobku.

-------
Veronika
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

smith Pozri príspevok
Nemenil sa náhodou od 01.09.2007 novelou aj táto konštanta na 21? Alebo som len zachytil nesprávne info?
Je to konštanta a nemá sa prečo meniť.
Výpočet:
Rok má 365,25 dňa
Počet týždňov v roku: 365,25 dňa : 7 dní v týždni = 52,18 týždňov v roku
Počet týždňov v mesiaci = 52,18 : 12 mesiacov = 4,348 týždňov v mesiaci
5-dňový pracovný týždeň má: 4,348 x 5 dní = 21,74 dní v mesiaci.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať