Zavrieť

Porady

Živnostník a dohoda o vykonaní práce

Ahojte, potrebovala by som vedieť, či živnostník, ktorý si založil živnosť od 1.8.2007 môže 1.9.2007 uzavrieť dohodu o vykonaní práce za seba ako osobu - nie živnostníka, nie na IČO? Pre lepšie pochopenie, dotyčná osoba vykonala pre mňa určité činnosti a chcem, aby mi ich teraz fakturovala, aby som si to mohla dať do nákladov. Dotyčnej osobe však bolo poradené, aby nevystavovala na predmetnú činnosť faktúru zo živnosti, ale aby uzatvorila so mnou len dohodu, pretože vraj ak dohoda nepresiahne cca 90tis. tak si ju nebude musieť zdaniť. Nezdá sa mi to, preto prosím o radu. Ďakujem. Hemaja
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    to sú také informácie jedna pani povedala a vytrhávané z kontextu...jedine v čom by to malo výhodu je to že ak máte aktívnu živnosť príjmy z dohody vám nevstupujú do odvodov pre zdravotné a sociálne poistenie...a tých 90 tis Sk je myslených nezdaniteľná čiastka ktorá je pre rok 2007 95616 Sk a započítava sa doňho ako príjem z dohody tak aj príjem zo živnosti pričom ak bude pracovať na dohodu tak v prípade ak nepodpíše vyhlásenie o zdanení bude musieť zamestnávateľ odviesť buď zrážkovú daň alebo preddavkovú a to od výšky príjmu...

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Píšeš, že dotyčná osoba pre Teba určité práce vykonala ....
    Dohoda o vykonaní práca sa predsa nedá urobiť DOZADU!
    Najneskôr deň pred nástupom musíš dohodára prihlásiť na Sociálnu poisťovňu. Ak ešte nezamestnávaš ľudí tak tiež seba ako zamestnávateľa na Soc.poisťovňu a aj na daňový úrad.
    Ináč súhlasím s predchádazúcou odpoveďou. A neaké obrovské výhody v tom nevidím ani na tvojej ani na jeho strane. Budete mať len papierovačky okolo toho.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ešte doplním,pri dohode je povinnosť prihlásiť dohodára na soc.poisť.,ak nezamestnáva tak aj na DÚ sa registrovať ako platca dane zo závisl.činn.a to neviem ako to spätne chceš riešiť?

    karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

    externé účtovníctvo karcoolka1
    - dohodu môže mať /zamestnávateľ nech si dá pozor na druh práce na ktorú uzatvára dohodu/.
    - výhoda je v neplatení odvodov ZP, SP.
    - v zdaňovaní nevydím žiadnú výhodu.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    karcoolka1 Pozri príspevok
    - dohodu môže mať /zamestnávateľ nech si dá pozor na druh práce na ktorú uzatvára dohodu/.
    - výhoda je v neplatení odvodov ZP, SP.
    - v zdaňovaní nevydím žiadnú výhodu.
    Do SP platí zamestnávateľ z dohody garančné a úrazové poistné...
    môže živnostník pracovať aj ako dohodár, ale ako súkromná osoba, nie na živnosť

    ďakujem

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    tothova_betka Pozri príspevok
    môže živnostník pracovať aj ako dohodár, ale ako súkromná osoba, nie na živnosť

    ďakujem
    Fyzická osoba môže naraz pracovať niekoľkými spôsobmi, živnosť+pracovný pomer+dohoda o pracovnej činnosti+dohoda o vykonaní práce+zmluvy podľa Občianskeho zákonníka. Všetko naraz-ak to stíha, alebo v rôznych kombináciách.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tothova_betka Pozri príspevok
    môže živnostník pracovať aj ako dohodár, ale ako súkromná osoba, nie na živnosť

    ďakujem
    môže a ak bude mať príjem zdanený zrážkovou daňou, nemusí ho uvádzať ani v daňovom priznani ...

    Živnostník a dohoda o vykonaní práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.