Zavrieť

Porady

zamestnávanie živnostníka

Firma zaoberajúca sa nákladnou autodopravou zamestnáva aj pracovníka na živnosť. Čiže ten si fakturuje za služby - odvoz materiálu, pričom používa nákladné vozidlo podnikateľa. Majú uzavretú mandátnu zmluvu. Môže ho aj naďalej aj podľa nového zákona zamestnávať na živnosť? Uvažovalo sa o tom, že od novelizácie zákona to nebude možné, iba ak by mal živnostník v prenájme nákladný automobil a nefakturoval by si len služby. Vie sa mi niekto vyjadriť k tomuto problému? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Osobne by som Vám neradil za daných podmienok pokračovať v "zamestnávaní na živnosť".

    Ak bude vozidlo majetkom živnostníka, bude to v poriadku.

    Ak bude majetkom dopravnej firmy, ktorá ho prenajme živnostníkovi a ten bude naspäť firme fakturovať svoje služby, je to príliš "naivný" spôsob, ako obísť definíciu závislej práce.

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Osobne by som Vám neradil za daných podmienok pokračovať v "zamestnávaní na živnosť".

    Ak bude vozidlo majetkom živnostníka, bude to v poriadku.

    Ak bude majetkom dopravnej firmy, ktorá ho prenajme živnostníkovi a ten bude naspäť firme fakturovať svoje služby, je to príliš "naivný" spôsob, ako obísť definíciu závislej práce.

    Aj mňa by táto otázka zaujímala, hlavne veta.ktorú som počiarkla. prosím, mohli by ste viac napísať, dôvod, prečo v tomto prípade " to bude v poriadku". Ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Soňula Pozri príspevok
    Aj mňa by táto otázka zaujímala, hlavne veta.ktorú som počiarkla. prosím, mohli by ste viac napísať, dôvod, prečo v tomto prípade " to bude v poriadku". Ďakujem.
    Lebo podľa definície závislej práce zamestnanec používa pri výkone svojej práci prostriedky zamestnávateľa. Ak to auto bude mať vlastné, tak to už bude obchodný vzťah medzi dvoma subjektami. Pričom vlastníkovi auta nebráni v tom nikto aby svoje služby vykonával aj pre tretiu osobu, kým ak szčo používa auto "zamestnávateľa" tak ťažko predstaviť, že "zamestnávateľ" bude súhlasiť s tým aby jazdil napr. pre konkurenciu.

    zamestnávanie živnostníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.