Zavrieť

Porady

Odpisy nehmotného majetku

Môžte mi poradiť, ako budem odpisovať nehmotný majetok - software na CD do obrábacieho stroja - cena 200,000,- Sk? Ako hmotný majetok? Nie je mi to jasné z textu zákona. Môžem odpisovať aj zrýchlene? A tiež to nemôžem nájsť v odpisovýách skupinách. Môžem použiť skupinu 1 položku 1-18 30.0 - počítače?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Alena Šimová
    Software sa odpisuje v súlade s účtovnými odpismi, to znamená, že ho musím odpisovať viac ako 2 roky. Musíš si stanoviť, ako dlho ho budeš používať. Spolu s počítačmi sa odpisujú také softwéry, bez ktorých by počítač nebol funkčný, napr.Windovs.

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    To znamená, že si určím účtovné odpisy, minimálne na dva roky a potom rovnomerne za dva roky odpíšem aj daňovo? Tak som to pochopila aj ja, keďže to má byť v súlade s účtovnými predpismi.

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    Alenka ďakujem, len teraz som si všimla tvoje meno, voláš sa presne ako moja spolužiačka zo ZŠ. Ale to by asi bola strašná náhoda. Ja som z ČR. Ešte raz dík.

    milos5 je offline (nepripojený) milos5

    milos5
    renatan Pozri príspevok
    Môžte mi poradiť, ako budem odpisovať nehmotný majetok - software na CD do obrábacieho stroja - cena 200,000,- Sk? Ako hmotný majetok? Nie je mi to jasné z textu zákona. Môžem odpisovať aj zrýchlene? A tiež to nemôžem nájsť v odpisovýách skupinách. Môžem použiť skupinu 1 položku 1-18 30.0 - počítače?
    Software (pokial sa nejedna napr. o OS, co sa chape ako sucast PC, bez ktoreho tento nefunguje) nad 50 000,- Sk sa odpisuje ako nehmotny majetok.

    1. Nie je mi jasne, ci sa jedna o program do pocitaca, ktory potom riadi ten obrabaci stroj - v tom pripade ide o nehmotny majetok, lebo pocitac pravdepodobne moze fungovat aj bez tohoto programu - nejedna sa o OS (operacny system), ale o "klasicky" obsluzny program.

    2. Pokial sa program instaluje priamo do obrabacieho stroja (bez pouzitia PC), teda stroj ma vlastnu riadiacu jednotku, navysuje sa o cenu tohoto programu cena stroja a odpisuje sa spolu ako hmotny majetok (bez programu stroj pravdepodobne pracovat nebude).

    3. Pokial sa teda jedna o nehmotny majetok, tento v odpisovych skupinach nenajdes (tam sa riesi len hmotny majetok) :-)

    4. Pokial je to sucast toho stroja, teda v ramci hmotneho majetku, ta "Tvoja skupina" je zle - nemoze to ist medzi pocitace, ale medzi niektore stroje. Kedze neviem presne, co ten stroj vsetko robi, ako funguje, strelim len tak naslepo: 1-16 29.32.65, alebo 1-25 33.3, alebo 2-28 29.4 (toto posledne by mohlo byt presne ono), ...

    5. V pripade hmotneho majetku mozes uplatnit zrychlene odpisy v sulade s § 28 Zakona o dani z prijmov.

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    Nie je to operačný systém , ale obslužný program, stroj išiel doteraz aj bez tohto SF, tzn. odpisujem tak, ako mi poradila Alenka?

    milos5 je offline (nepripojený) milos5

    milos5
    renatan Pozri príspevok
    Nie je to operačný systém , ale obslužný program, stroj išiel doteraz aj bez tohto SF, tzn. odpisujem tak, ako mi poradila Alenka?
    Softver instalujes do PC a stroj je potom riadeny pomocou tohoto PC, alebo instalujes softver priamo do stroja (stroj ma vbudovanu nejaku riadiacu jednotku, nie je potrebne napajat ho na PC, "zvlada" to s tym programom sam)?

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    Softvér sa nainštaluje do počítača a ten následne vygeneruje program do obrábacieho stroja na určitú súčiastku.
    Kde konkrétne sa píše v zákone o tých viac ako dvoch rokoch odpisovania? To by znamenalo aspoň tri roky, alebo 25 mesiacov?
    Naposledy upravil renatan : 20.09.07 at 06:26

    Odpisy nehmotného majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.