Zavrieť

Porady

Postúpenie leasingu

Ahojte poradaci, prosím o radu postúpili sme leasing osobného auta na dalšiu SZČO. Leasing bol uzavretý 05/2007 a postúpený 09/2007. Uplatnili sme si odpis za 5 mesiacov - daný odpis ide do danových nákladov. Pri postúpení budeme faktúrovať danej SZČO odstupné vo výške 100000,- - dané odstupné pôjde do daňových príjmov - môžeme danej SZČO vyfaktúrovať odstupné v hociakej výške??? alebo musíme podľa niečoho postupovať? mám nárok na dané odpisy a úroky?
dakujem
Usporiadat
horcsica horcsica

horcsica je offline (nepripojený) horcsica

sme platiteľmi DPH - musíme k odstupnému počítať DPH?
0 0
horcsica horcsica

horcsica je offline (nepripojený) horcsica

prosim pomozte
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

horcsica Pozri príspevok
Ahojte poradaci, prosím o radu postúpili sme leasing osobného auta na dalšiu SZČO. Leasing bol uzavretý 05/2007 a postúpený 09/2007. Uplatnili sme si odpis za 5 mesiacov - daný odpis ide do danových nákladov. Pri postúpení budeme faktúrovať danej SZČO odstupné vo výške 100000,- - dané odstupné pôjde do daňových príjmov - môžeme danej SZČO vyfaktúrovať odstupné v hociakej výške??? alebo musíme podľa niečoho postupovať? mám nárok na dané odpisy a úroky?
dakujem
Pri odstupnom môžu nastať dva prípady:
1. môže ísť o odstupné ako odplata za odkúpenie predkupného práva na auto, t.j. ide o ľubovoľnú sumu nad rámec dohodnutých splátok a vtedy je výška odstupného cenou za službu podľa § 9 zákona o DPH (postúpenie práva)- teda je predmetom DPH a je aj zdaniteľným prijmom, čo bude asi Váš prípad...
2. môže ísť o odstupné vo výške alikvotnej časti prvej zvýšenej splátky, t.j. ide vlastne o finančné vyrovnanie, a to nie je predmetom DPH.
O odpisovaní prenajatého majetku pojednáva § 2 písm s. ZoDzP

s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak 1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,



t.j., aj keď ste zmluvu postúpili na iného, neporušili ste podmienky leassingu a odpisy a úroky si uplatníte, akokeby k zmene nedošlo /samozrejme za obdobie , v ktorom bola zmluva na Vás/.Vo Vašom prípade, by som ja uplatnila odpisy za 4 mesiace, v 9. mesiaci už predmet leassingu prešiel na nového nájomcu. /tu som si nie 100% istá bez poznania zmluvy, kedy presne/...
§26 odst. 9

9/ Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie

a Vy ste už v 9. mesiaci podľa mňa postúpili auto novému nájomcovi k používaniu

Naposledy upravil evina : 19.09.07 at 18:35
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Evina, prosím ťa, firma A postúpila na firmu B leasing za nezmenených podmienok za sumu rovnajúcu sa 5 splátkam, ktoré už firma A zaplatila. Aká bude vstupná cena pre odpisovanie u firmy B. Pôvodná hodnota istiny na Zmluve alebo ponížená o tých 5 splátok? Nejak mi to vypadlo a práve to riešim. Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

cloe Pozri príspevok
Evina, prosím ťa, firma A postúpila na firmu B leasing za nezmenených podmienok za sumu rovnajúcu sa 5 splátkam, ktoré už firma A zaplatila. Aká bude vstupná cena pre odpisovanie u firmy B. Pôvodná hodnota istiny na Zmluve alebo ponížená o tých 5 splátok? Nejak mi to vypadlo a práve to riešim. Ďakujem.
Môj názor:
Ak to dobre chápem, tak si vlastne firma A prefakturovala to čo zaplatila ako odstupné?...t.j. OC zostatok splátok plus tých prvých 5 /odstupné súčasť vstupnej ceny , §26 odst. 8/, čiže výsledkom by mala byť pôvodná cena istiny....
P.s. ak píšeš splátka- nemusela to byť len istina, ale podstata je v tom, že to čo fakturovala firma A nad rámec zostatkových splátok bude mať firma B v OC...
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Ďakujem, dobre si to pochopila. Aj som dala pôvodnú cenu istiny, len som si nebola istá.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj poradaci,
ja mam tiez troska chaos co sa tyka leasingu, uz som dlhsiu dobu leasing neuctovala. Firma B uct. v JU(neplatca DPH) prevzala leasing po firme A, kt. uz zaplatila 9 splatok. Cize firma B zacala platit od 10 splatky. Firma B neplatila firme A ziadne odstupne, zaplatila len manipulacny poplatok leasingovej spolocnosti. Ako to zauctovat, co s odpismi , myslim tym uctovanie u Firmy B. Prosim poradte.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj poradaci,
ja mam tiez troska chaos co sa tyka leasingu, uz som dlhsiu dobu leasing neuctovala. Firma B uct. v JU(neplatca DPH) prevzala leasing po firme A, kt. uz zaplatila 9 splatok. Cize firma B zacala platit od 10 splatky. Firma B neplatila firme A ziadne odstupne, zaplatila len manipulacny poplatok leasingovej spolocnosti. Ako to zauctovat, co s odpismi , myslim tym uctovanie u Firmy B. Prosim poradte.
U firmy B bude OC rovná 10. až posledná splátka plus manipulačný poplatok lízingovke. Z tejto ceny vypočíta alikvótnu čiastku odpisov a účtuje bežným spôsobom.
Použi tabuľku od Maríny:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=571
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

evina Pozri príspevok
U firmy B bude OC rovná 10. až posledná splátka plus manipulačný poplatok lízingovke. Z tejto ceny vypočíta alikvótnu čiastku odpisov a účtuje bežným spôsobom.
Použi tabuľku od Maríny:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=571
dakujem velmi pekne, tabulku uz mam pripravenu. Esteze mam poradu.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Skusala som doplnit do tabulky, ale ako si mi to nesedi. Pri prevzati leasingu dostanem OC = istina zo zvysnych splatok + manipulacny poplatok, tu alikvotnu cast odpisov vypocitam takto?: OC/pocet mesiacov ktore su do konca leasingu odkedy som ho prevzala x pocet mesiacov splacania v danom roku? napr. OC = 770000, do konca leasingu zostava 27 splatok, leasing som prevzala v 04/2007: 770000/27 x 9 = 256667. Prosim opravte ma ak to robim zle, ale uz mi to vobec nezapaluje...neviem s tym pohnut.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum Pozri príspevok
Skusala som doplnit do tabulky, ale ako si mi to nesedi. Pri prevzati leasingu dostanem OC = istina zo zvysnych splatok + manipulacny poplatok, tu alikvotnu cast odpisov vypocitam takto?: OC/pocet mesiacov ktore su do konca leasingu odkedy som ho prevzala x pocet mesiacov splacania v danom roku? napr. OC = 770000, do konca leasingu zostava 27 splatok, leasing som prevzala v 04/2007: 770000/27 x 9 = 256667. Prosim opravte ma ak to robim zle, ale uz mi to vobec nezapaluje...neviem s tym pohnut.
Áno tak ...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem velmi pekne za odpoved. Mne sa celu noc snivalo o leasingu. Takze medzi kojenim (a moj syncek cucka poslednu dobu dost casto) som "uctovala". Neviem ci sa mi to zda, ale nie je to zbytocne komplikovane po tom novom (niekolkorocnom) uctovani leasingu a vysledok je taky isty ako po starom, len to je viac rozuctovane a tym aj pracnejsie.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Este jedna otazocka k odpisom pri leasingu. Nedavam majetok na leasing do knihy majetku vsak, to by sa ukazalo vo vykaze. Odpis zaradim cez prev.reziu? Inak mi to MRP neberie, neviete niekto poradit? Dakujem
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

evina Pozri príspevok
U firmy B bude OC rovná 10. až posledná splátka plus manipulačný poplatok lízingovke. Z tejto ceny vypočíta alikvótnu čiastku odpisov a účtuje bežným spôsobom.
Použi tabuľku od Maríny:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=571
Mám podobný prípad, ale v PÚ - úžitkový automobil
Máme faktúru od pôvodného nájomcu - odstúpenie /v cene nižšej, ako v prepočte pôvodné splátky 1.-19./
Splátkový kalendár pre nás : 20.-36. splátka s podrobným rozpisom

OC mi teda tvorí nová cena, a to DZ z faktúry + istina zo splátkového kalendára.

Čo ma mätie je, že od leasingovej spol. sme dostali v splát. kal. aj tú tabuľku, ktorá tam zvykne byť, ktorá ale bola platná podľa mňa pre pôvodného nájomcu, nakoľko je uvedená
a/ istina + DPH - nesúhlasí so súčtom istiny, ktorá je v jednotlivých splátkach,
b/ 1.zvýšená splátka istiny + DPH-my sme žiadnu neplatili,
c/ popl. za prevod práv k PL
d/ fin.č. spolu -súhlasí so súčtom v splátkovom kalendári 20.-36. splátka

Mám za to, že pre pre nás sú smerodajné len tie splátky 20-36. prípadne ešte ten poplatok za prevod vl.práv k predmetu leasingu 100,- bez DPH - pôjde do OC?)
Nerozumiem, prečo je tam tá tabuľka uvedená aj s poznámkou pod ňou-začiatok prenájmu je totožný s prevzatím predmetu leasingu 29.12.2005.
Prevzatie z našej strany bolo 19.9.2007.
Naposledy upravil atka4 : 23.11.07 at 19:07
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je to na preukázanie, že ide o postúpenie bez zmeny podmienok. Samozrejme, že Teba sa týka to, ako si uviedla.
A istina na 474 musí byť aj tak zhodná s tou, ktorá vychádza na spl kalendári.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

nika.sum Pozri príspevok
Este jedna otazocka k odpisom pri leasingu. Nedavam majetok na leasing do knihy majetku vsak, to by sa ukazalo vo vykaze. Odpis zaradim cez prev.reziu? Inak mi to MRP neberie, neviete niekto poradit? Dakujem

v JÚ:

Vo výkaze o majetku a záväzkoch sa do majetku k 31.12. uvádza zostatková cena predmetu lízingu , do záväzkov sa uvádza ešte nesplatená suma . Odpisy - áno, do réžie.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem za odpoved, len sa mi to trosku zda nelogicke (co zakony velakrat su), ked na jeden ucel je leasingovany majetok stale majetkom leasingovej spolocnosti ale na druhej strane ho ja mam vykazovat vo vykaze. Preto bola ta otazka...
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ahojte,
v 11/07 sme postúpili leasing na nového nájomcu, leasingovka nám poslala fa "paušálny poplatok za vypracovanie návrhu zmluvy o postúpení..". Kam ju zaúčtujem na 518? A mám nárok na odpočet DPH z tejto fa? Jedná sa o postupenie leasingu osobného auta.Dakujem
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

certik Pozri príspevok
Ahojte,
v 11/07 sme postúpili leasing na nového nájomcu, leasingovka nám poslala fa "paušálny poplatok za vypracovanie návrhu zmluvy o postúpení..". Kam ju zaúčtujem na 518? A mám nárok na odpočet DPH z tejto fa? Jedná sa o postupenie leasingu osobného auta.Dakujem
Prosím poradí mi niekto?
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Kedže je tu o chvílu termín odovzdania DPH, skúšam či sa predsa len niekto nenájde kto by poradil
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať