Zavrieť

Porady

Leasing NA v podvojnom účtovníctve

ahojte poraďáci,
v účtovaní leasingu som úplný začiatočník. preto sa obraciam s prosbou o radu na vás. Firma sro-ka kupila NA na leasing cez BOF..mám v ruke splátkový kalendár z ktorého sa neviem akosi vymotať.
je na ňom uvedená :
Obst. cena / bez DPH / -1.982.710
leasing. cena / bez DPH /- 2.247.560,96
poistné zahrnuté v leasing. cene. -133.884
poistná hodnota pre poistnenie predmetu leasingu -2.975.000
doba užívania- 36mesiacov
no nie je mi jasné v akej výške zaradím auto do majetku, či v OC alebo v leasingovej cene a následne splátkový kalendár mi obsahuje
nájomné - dph - poistné zahrnuté v nájomnom celkom
34894,61sk- 6630sk- 3719sk- 41525sk
nikde ale nemám rozpísaný úrok z istiny tak neviem či je to správne vystavený splátkový kalendár...
ak má niekto skúsenosť a vie poradiť , veľmi pekne vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Poraďácky život ma naučil pri nejasných leasingoch položiť základnú otázku - je uzatvorená zmluva o finančnom prenájme ?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Tak si pýtaj od druhej zmluvnej strany iný splátkový kalendár . Položky, ktoré uvádzaš bývajú v splátkových kalendároch pre občanov ....

    otp je offline (nepripojený) otp

    otp
    no už som poslala mail do leasingovky ale neozvali sa...a čo v prípade ak mi iný splátkový kalendár nepošlu? ako potom účtovať?

    otp je offline (nepripojený) otp

    otp
    Johanka Pozri príspevok
    K účtovaniu si pozri túto tému
    http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html
    ďakujem už som na to mrkla..ale mne nie je jasné v akých sumách čo zaradiť? neviem či brať do úvahy za vstupnú cenu OC alebo leasingovú ...alebo takto ...kde by som sa mohla viac dočítať o pojmoch pri leasingu..ak také niečo existuje...ďakujem..

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Postupy účtovania PÚ
    § 30a
    Účtovanie finančného prenájmu
    Na účely účtovania finančného prenájmu sa rozumie
    a) finančným prenájmom obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu 16b) tohto majetku,
    b) dohodnutými platbami jednotlivé platby uhrádzané nájomcom prenajímateľovi počas dohodnutej doby finančného prenájmu majetku; súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena19a), za ktorú na konci dohodnutej doby finančného prenájmu majetku prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu,
    c) istinou u prenajímateľa celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné výnosy; nerealizovanými finančnými výnosmi sú budúce finančné výnosy vypočítané prenajímateľom, napríklad metódou efektívnej úrokovej miery a metódou prírastkovej výpožičkovej úrokovej miery,
    d) istinou u nájomcu celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa; nerealizovanými finančnými nákladmi (nájomným) sú budúce finančné náklady, ktoré sú u prenajímateľa nerealizovanými finančnými výnosmi.
    (2) V deň odovzdania majetku nájomcovi sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu účtu 374 – Pohľadávky z nájmu istina u prenajímateľa so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu účtovej triedy 6 - Výnosy. Vyradenie prenajatého majetku z účtovníctva prenajímateľa sa účtuje na ťarchu príslušného účtu nákladov so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku.
    (3) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu účtu 374 – Pohľadávky z nájmu splatný finančný výnos so súvzťažným zápisom v prospech účtu 662 - Úroky. Členenie dohodnutých platieb na istinu u prenajímateľa a finančný výnos sa uvedie v zmluve o finančnom prenájme, napríklad v splátkovom kalendári týchto platieb.
    (4) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu účtu 374 – Pohľadávky z nájmu finančný výnos pripadajúci na obdobie od posledného dňa splatnosti dohodnutých platieb do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka so súvzťažným zápisom v prospech účtu 662 – Úroky.
    (5) Prijatie majetku prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení podľa zmluvy o finančnom prenájme so súvzťažným zápisom v prospech účtu 325 - Ostatné záväzky.
    (6) Finančné vysporiadanie prenajímateľa s nájomcom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje
    a) v prospech účtu 374 – Pohľadávky z nájmu so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 325 – Ostatné záväzky, ak prenajímateľ odobral prenajatý majetok nájomcovi,
    b) na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky so súvzťažným zápisom v
    1. prospech účtu 374 – Pohľadávky z nájmu do výšky zostatku pohľadávky vzniknutej z finančného prenájmu, prípadne
    2. prospech účtu 648 – Ostatné prevádzkové výnosy.
    (7) Prijatie majetku nájomcom sa v účtovníctve nájomcu účtuje v deň prijatia majetku na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu so súvzťažným zápisom v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sa účtujú na ťarchu účtu 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 321 – Dodávatelia alebo 379 – Iné záväzky.
    (8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.
    (9) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v účtovníctve nájomcu účtuje splatný finančný náklad v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.
    (10) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu finančný náklad pripadajúci na obdobie od posledného dňa splatnosti dohodnutých platieb do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.
    (11) V deň odovzdania majetku prenajímateľovi z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje takto:
    a) zostatková cena majetku v prospech príslušného účtu účtovej skupiny 08 so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 551 - Odpisy,
    b) vyradenie majetku z účtovníctva nájomcu na ťarchu príslušného účtu účtovej skupiny 08 – Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku.
    (12) Finančné vysporiadanie nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 325 – Ostatné záväzky so súvzťažným zápisom na ťarchu
    a) účtu 474 – Záväzky z nájmu do výšky zostatku záväzku vzniknutého z finančného prenájmu, prípadne
    b) účtu 548 – Ostatné prevádzkové náklady.
    (13) Nárok na plnenie z finančného vysporiadania nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 648 – Ostatné prevádzkové výnosy so súvzťažným zápisom na ťarchu
    a) účtu 474 – Záväzky z nájmu, prípadne
    b) účtu 315 – Ostatné pohľadávky.
    (14) Výnos z predaja majetku, ktorý predávajúci súčasne nadobúda zmluvou o finančnom prenájme, sa v účtovníctve predávajúceho časovo rozlišuje počas dohodnutej doby finančného prenájmu v sume, ktorá je znížená o účtovnú hodnotu tohto majetku, ak sa pri jeho predaji dosiahol zisk.
    (15) Istina u nájomcu z dohodnutých platieb sa v účtovníctve nseku 1 písm. c), ak ide o finančný prenájom od zahraničného prenajímateľa, ktorý neurčuje rozdelenie dohodnutých platieb na istinu a finančný výnos.

    otp je offline (nepripojený) otp

    otp
    Johanka...veľmi pekne ďakujem za odpoveď už som aspoň v obraze o čo vlastne ide....snáď mi leasingovka prerobí splátkový kalendár tak,, aby v ňom bolo zrejmé čo je istina, čo úrok a čo poistné....

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    otp Pozri príspevok
    Johanka...veľmi pekne ďakujem za odpoveď už som aspoň v obraze o čo vlastne ide....snáď mi leasingovka prerobí splátkový kalendár tak,, aby v ňom bolo zrejmé čo je istina, čo úrok a čo poistné....
    Prerobí, resp. pošle potom aj aký treba...mám osobnú skúsenosť s práve s BOF, ktorý pred prebratím predmetu leassingu, resp. podpise zmluvy posielajú splátkový kalendár ako hovoríš /ten vyzerá ako leassing po starom /, a potom vypracujú taký aký je treba, t.j. istina, finančný úrok a pod. Neviem síce načo to robia...možno len preto, že som aj ja strávila celý deň rozmýšľaním, čo mám s tým urobiť, radila sa aj s niektorými Poraďáčkami, keď potom stačil jeden telefonát, ktorým mi to vysvetlili
    Naposledy upravil evina : 26.09.07 at 12:57
    človiečik Vladimír Ozimý
    Ahojte,

    riešim predčasné ukončenie leasingu u prenajímateľa a jedna veta v postupoch ma zaskočila. Pri prevzatí zaradí majetok na príslušný účet v ocenení podľa zmluvy o finančnom prenájme. A toto ma brzdí. čo sa berie za ocenenie podľa zmluvy o finančnom prenájme - obstarávacia cena?
    človiečik Vladimír Ozimý
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    Ahojte,

    riešim predčasné ukončenie leasingu u prenajímateľa a jedna veta v postupoch ma zaskočila. Pri prevzatí zaradí majetok na príslušný účet v ocenení podľa zmluvy o finančnom prenájme. A toto ma brzdí. čo sa berie za ocenenie podľa zmluvy o finančnom prenájme - obstarávacia cena?
    podľa postupov účtovania ak by som vychádzal z § 30a, potom mi vychádza že cena by mala byť stanovená vo výške nesplatenej istiny inak mi potom 374 nijak nesadne...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    podľa postupov účtovania ak by som vychádzal z § 30a, potom mi vychádza že cena by mala byť stanovená vo výške nesplatenej istiny inak mi potom 374 nijak nesadne...
    skús možno pomôže
    http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=8444&LngID=0

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.