Zavrieť

Porady

skrateny pr.čas

dobry den
chcem sa opytat ci je v novele žakonnika prace možnost alebo povinnost upravit (skratit) pracony cas na žiadost pracovnika
dakujem
Usporiadat
gemka gemka

gemka je offline (nepripojený) gemka

poradi mi niekto?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

87
Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času
Na začiatok

(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne.
Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako štyri mesiace, najviac na obdobie 12 mesiacov, ak ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce. Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako štyri mesiace, najviac na obdobie 12 mesiacov, ak ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce. Priemerný týždenný pracovný čas počas tohto obdobia nesmie pritom presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas. Rovnako môže byť rozvrhnutý pracovný čas pre určité organizačné útvary alebo druhy prác.

(3) Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou, tehotnej žene, žene alebo mužovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako tri roky, osamelému zamestnancovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov, možno rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne len po dohode s ním.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

gemka Pozri príspevok
dobry den
chcem sa opytat ci je v novele žakonnika prace možnost alebo povinnost upravit (skratit) pracony cas na žiadost pracovnika
dakujem
Kratší pracovný čas možno iba dohodnúť, nie je povinnosť zamestnávateľa skrátiť pracovný čas, s výnimkou uvedenou v ZP_§164_ods.2:

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Doplním - tak to bola aj pred novelou. Čo sa zmenilo a čo môže niekoho "popliesť" je nové znenie ZP_§90_ods.11 :
(11) Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve.
Toto sa ale netýka skrátenia určeného pracovného času, týka sa to skôr rozvrhnutia určeného pracovného času.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 08.10.07 at 10:25
0 0
Slavik123 Slavik123

Slavik123 je offline (nepripojený) Slavik123

Jana Motyčková Pozri príspevok
Kratší pracovný čas možno iba dohodnúť, nie je povinnosť zamestnávateľa skrátiť pracovný čas, s výnimkou uvedenou v ZP_§164_ods.2:

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Doplním - tak to bola aj pred novelou. Čo sa zmenilo a čo môže niekoho "popliesť" je nové znenie ZP_§90_ods.11 :
(11) Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve.
Toto sa ale netýka skrátenia určeného pracovného času, týka sa to skôr rozvrhnutia určeného pracovného času.
.. co znamena vazne prevadzkove dovody? Ja som si poziadala o skrateny pracovny cas / mam rocnu dcerku / a zamestnavatel mi vyhovel do polovice augusta a potom sa bude moj pracovny cas prehodnocovat. Musi zamestnavatel dokazat nejakym sposobom, ze vznikli pocas tejto doby nejake vazne prevadzkove problemy, alebo si to len tak skonstatuje a zamestnanec nemoze nic urobit, ako je to vlastne?
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Slavik123 Pozri príspevok
.. co znamena vazne prevadzkove dovody? Ja som si poziadala o skrateny pracovny cas / mam rocnu dcerku / a zamestnavatel mi vyhovel do polovice augusta a potom sa bude moj pracovny cas prehodnocovat. Musi zamestnavatel dokazat nejakym sposobom, ze vznikli pocas tejto doby nejake vazne prevadzkove problemy, alebo si to len tak skonstatuje a zamestnanec nemoze nic urobit, ako je to vlastne?
Dakujem
v akej funkcii pracuješ a koľko má vaša firma zamestnancov ?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ak idem uzatvárať pracovný pomer na skrátený pracovný čas pre zodpovedného zástupcu, môže byť: dohodnutý prac. čas: 4 hod. týždenne, hodinová mzda 2 EUR, tarifná trieda sa zohľadňuje?
Prosím pomožte!
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Poradí niekto skúsený?????
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Ejo Pozri príspevok
Ak idem uzatvárať pracovný pomer na skrátený pracovný čas pre zodpovedného zástupcu, môže byť: dohodnutý prac. čas: 4 hod. týždenne,ano hodinová mzda 2 EUR, anotarifná trieda sa zohľadňuje?podľa toho o aký obor sa jedná, ak platia tabuľkové platy pre daný druh práce, tak plat určuješ podľa tabuľky prepočítaním na 4 hodinový týždenný úväzok, ak tabuľkový plat neplatí, mzdu určíš ty, len musí byť dodržaná zásada minimálnej mzdy (samozrejme prepočítaná na kratší úväzok)
Prosím pomožte!
odpoveď v texte
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Možno znie blbo otázka, ale kedy sa uplatňujú tabuľkové platy? Mne sa jedná o obchodného zástupcu v pohostinskej činnosti.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ejo Pozri príspevok
Možno znie blbo otázka, ale kedy sa uplatňujú tabuľkové platy? Mne sa jedná o obchodného zástupcu v pohostinskej činnosti.
V súkromnom sektore platí pre zaradenie do plat.tried príloha č. 1 Zákonníka práce :

Príloha č. 1
k zákonu č. 311/2001 Z.z.
CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST Na začiatok


Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác výkon sanitárnych pracovných činností v zdravotníctve;; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odborné činnosti v zdravotníctve so zodpovednosťou za zdravie ľudí;; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému;výkon odborných a špecializovaných činností v príslušnom odbore zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami;výkon špecializovaných a certifikovaných činností v zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie a životy ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Chceli by sme prijať zamestnanca na skrátený pracovný čas (20 h). Má niekto vzor pracovnej zmluvy a platového výmeru na skátený pracovný čas ? Do platového výmeru sa uvedie mzda pri plnom úväzku a aj prepočítaná na skrátený úväzok ? Ostatný postup a nároky sú ako z klasického prac.pomeru ? Je to môj prvý prípad, doposiaľ všetci zaemstnanci pracovali na plný úväzok. Ďakujem.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

milanr Pozri príspevok
Chceli by sme prijať zamestnanca na skrátený pracovný čas (20 h). Má niekto vzor pracovnej zmluvy a platového výmeru na skátený pracovný čas ? Do platového výmeru sa uvedie mzda pri plnom úväzku a aj prepočítaná na skrátený úväzok ? Ostatný postup a nároky sú ako z klasického prac.pomeru ? Je to môj prvý prípad, doposiaľ všetci zaemstnanci pracovali na plný úväzok. Ďakujem.
Takú istú pracovnú zmluvu ako na plný uväzok, ale napíšeš počet hodín 20
a mzdu buď hodinovú alebo ako ste sa s pracovníkom dohodli - za odpracované hodiny- mesačne.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Vďaka za odpoveď. Mňa by ešte zaujímalo, ako poriešiť tú mzdu. My máme odmeňovanie dohodnuté v kolektívnej zmluve a mesačná mzda sa skladá z tarifu a osobného ohodnotenia. Takže môžem do platového výmeru napísať mzdu ako na plný úväzok s tým, že tam uvediem dohodnutý pracovný čas a že zamestnancovi patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času, alebo musím uviesť presnú prepočítanú mesačnú mzdu na kratší PČ ?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

milanr Pozri príspevok
Vďaka za odpoveď. Mňa by ešte zaujímalo, ako poriešiť tú mzdu. My máme odmeňovanie dohodnuté v kolektívnej zmluve a mesačná mzda sa skladá z tarifu a osobného ohodnotenia. Takže môžem do platového výmeru napísať mzdu ako na plný úväzok s tým, že tam uvediem dohodnutý pracovný čas a že zamestnancovi patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času, alebo musím uviesť presnú prepočítanú mesačnú mzdu na kratší PČ ?
Nie, na platový dekrét napíšeš sumu zodpovedajúcu skrátenému úväzku, taktiež aj osobné ohodnotenie bude na 20 hod. a nie 37,5 hod. Predpokladám, že ste odmeňovaní v zmysle zákona 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme.
0 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

Dobrý deň, nemôže niekto prilepiť vzor platového dekrétu zamestnancov odmeňovaných podľa 553/2003? Ďakujem
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Nájdeš ho prilepený v dokumentoch, tam som ho zaradila, je to platový dekrét pre školstvo,ale si ho prispôsob pre svoje vlastné účely.

Klikni na dokumenty, v ľavom hornom obrazci, nedávno pridané na spodku máš návrh platu aj platový dékrét. Dúfam, že poslúži.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

názov organizácie

Zamestnanec:
Bydlisko:

1. V súlade s ustanoveniami zákona č.553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme §5 v znení neskorších zmien a doplnkov, Vás s účinnosťou od 01. 06. 2009 zaraďujeme do 8 platovej triedy a 12 platového stupňa v zmysle prílohy zákona č.3

2. V súlade so zákonom č. 553/2003 Z.z. § 4 a započítanej odbornej praxe xx rokov a 0 dní Vám stanovujeme funkčný plat XXX,00 EUR mesačne v zložení:

Tarifný plat
Príplatok za riadenie
Príplatok za zastupovanie
Osobný príplatok
Príplatok za zmennosť
Platová kompenzácia za sťažený výkon práce
dopíš si všetky príplatky

3. Takto stanovený funkčný plat Vám bude vyplácaný po vykonaní zákonných zrážok v termíne dohodnutom v pravovnej zmluve.

4. Tetno platový dekrét zaradenia zamestnanca do platovej triedy a platového stupňa je súčasťou Pracovnej zmluvy uzatvorenej medzi zamestnávateľom a zamestnancom zo dňa: xx.xx.2009

5. Dňom xx.xx.2009 stráca účinnosť platové zaradenie zo dňa xx.xx.xxxx.

V ........., dňa




podpis zamestnanca meno štatutára + funkcia
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Sabadka Pozri príspevok
Nájdeš ho prilepený v dokumentoch, tam som ho zaradila, je to platový dekrét pre školstvo,ale si ho prispôsob pre svoje vlastné účely.

Klikni na dokumenty, v ľavom hornom obrazci, nedávno pridané na spodku máš návrh platu aj platový dékrét. Dúfam, že poslúži.
Aďka, ak by som vedela, že to tu je, tak to nevypisujem
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
mzdarka renca Pozri príspevok
Aďka, ak by som vedela, že to tu je, tak to nevypisujem
Neva, aspoň si si precvičila prstoklad
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Sabadka Pozri príspevok
Neva, aspoň si si precvičila prstoklad
za ten čas by som urobila aj 3 RZZP
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať