Zavrieť

Porady

odvody do zdravotnej poistovne

dobry den, chcela by som sa informovat: moj znamy ma zivnost (murar), minuly skoro cely rok bol na marodke, chcem sa spytat ci mal odvadzat odvody do zdravotnej poistovne pocas jeho praceneschopnosti, ked poberal nemocenske davky. dakujem krasne
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Počas práceneschopnosti nemá povinnosť platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie. Len mal nahlásiť do ZP trvanie PN.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

SZČO platia preddavky na ZP aj počas poberania nemocenského. Nevzťahuje sa na nich ale minimum, t.j. v určitých prípadoch môže vyjsť aj nulový preddavok (začínajúci živnostník, nulový VZ vyplývajúci z daňového priznania). V ročnom zúčtovaní sa potom za dobu PN kráti minimálny VZ ale nie VZ určený z daňového základu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

smith Pozri príspevok
Počas práceneschopnosti nemá povinnosť platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie. Len mal nahlásiť do ZP trvanie PN.
Nesúhlasím, aj počas PN musia živnostníci platiť preddavky na zdr.poistenie. Niektoré poisťovne na žiadosť poistenca v mimoriadnych soc. prípadoch udelia výnimku /VšZP k nim určite nepatrí/.

-------
Veronika
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

veronikasad Pozri príspevok
Nesúhlasím, aj počas PN musia živnostníci platiť preddavky na zdr.poistenie. Niektoré poisťovne na žiadosť poistenca v mimoriadnych soc. prípadoch udelia výnimku /VšZP k nim určite nepatrí/.

-------
Veronika
Dobrý večer, ešte stále je to takto, že ked je živnostník PN musí platiť odvod na ZP? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
§ 16 ods. 11 zákona 580/2004 o zdr. poistení:

"(11) Povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu, počas ktorej poistenci uvedení v odseku 2 písm. b) a d) sú poistencami, za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. n)."

Po slovensky: Ak je SZČO na PN a poberá nemocenské, tak za dni PN neplatí preddavky. Ak PN trvá celý mesiac, za takýto mesiac neplatí nič. Ak PN trvá časť mesiaca, obvyklá suma predddavkov sa upraví podľa počtu kalendárnych dní kedy nebol PN.

Na záver ako obvykle zdôrazním, že v zdravotnom poistení je rozhodujúce ročné zúčtovanie. Z preddavkov sa nestrieľa.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Jozef Mihál Pozri príspevok
§ 16 ods. 11 zákona 580/2004 o zdr. poistení:

"(11) Povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu, počas ktorej poistenci uvedení v odseku 2 písm. b) a d) sú poistencami, za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. n)."

Po slovensky: Ak je SZČO na PN a poberá nemocenské, tak za dni PN neplatí preddavky. Ak PN trvá celý mesiac, za takýto mesiac neplatí nič. Ak PN trvá časť mesiaca, obvyklá suma predddavkov sa upraví podľa počtu kalendárnych dní kedy nebol PN.

Na záver ako obvykle zdôrazním, že v zdravotnom poistení je rozhodujúce ročné zúčtovanie. Z preddavkov sa nestrieľa.
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ste ma potešili. Tak len oznámiť poisťovni začiatok PN a neplatiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, z.poisťovni treba PN oznámiť.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Jozef Mihál Pozri príspevok
Áno, z.poisťovni treba PN oznámiť.
Ďakujem ešte raz, nejde mi pridať bodík akosi.....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prežijem to, ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jozef Mihál Pozri príspevok
§ 16 ods. 11 zákona 580/2004 o zdr. poistení:

"(11) Povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu, počas ktorej poistenci uvedení v odseku 2 písm. b) a d) sú poistencami, za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. n)."

Po slovensky: Ak je SZČO na PN a poberá nemocenské, tak za dni PN neplatí preddavky. Ak PN trvá celý mesiac, za takýto mesiac neplatí nič. Ak PN trvá časť mesiaca, obvyklá suma predddavkov sa upraví podľa počtu kalendárnych dní kedy nebol PN.

Na záver ako obvykle zdôrazním, že v zdravotnom poistení je rozhodujúce ročné zúčtovanie. Z preddavkov sa nestrieľa.
Dobrý večer p. Mihál,

prehliadla som túto zmenu v zákone od 1.1.08. Chcem sa ešte spýtať, či sa pripravujú aj nejaké zmeny v ročnom zúčtovaní SZČO. Pri dlhodobejšej PN a následnom príjme živnostníka počas PN /ak má napr. zamestnanca/, sa môže ľahko stať, že tam budú v RZZP vysoké nedoplatky /ak základ dane zvýšený o zapl.preddavky presiahne 24-násobok min.VZ/
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Žiadne zmeny v RZ sa nepripravujú, s výnimkou technických záležitostí ohľadom prechodu na euro.

Jedna zmena však zrejme bude a to dôležitá - ak sa do zákona do prechodných ustanovení na poslednú chvíľu nevloží posun termínov aj pre RZZP za rok 2008, tak RZZP za rok 2008 sa bude musieť podať v "riadnom" termíne a to do 31.3.2009.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jozef Mihál Pozri príspevok
Žiadne zmeny v RZ sa nepripravujú, s výnimkou technických záležitostí ohľadom prechodu na euro.

Jedna zmena však zrejme bude a to dôležitá - ak sa do zákona do prechodných ustanovení na poslednú chvíľu nevloží posun termínov aj pre RZZP za rok 2008, tak RZZP za rok 2008 sa bude musieť podať v "riadnom" termíne a to do 31.3.2009.
Ďakujem, nepotešili ste ma, dúfam, že ten posun termínu RZZP za rok 2008 prejde ...
Uvažujem o tých možných nedoplatkoch zdr.poistenia u živnostníkov správne ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
O tých nedoplatkoch u SZČo uvažujete správne.

Posun termínu pre RZZP do aktuálnej novely zákona - ktorá je v parlamente a definitívne sa o nej v treťom čítaní bude hlasovať na prelome októbra-novembra - nebol vôbec navrhnutý, takže ako sa hovorí, lobbujte u Vášho poslanca, aby sa to posunulo.
0 0
jjaja jjaja

jjaja je offline (nepripojený) jjaja

K 30.6.2008 som ukončila živnosť, ktorú si chcem obnoviť od 15.11.2008. Z akého vymeriavacieho základu budem platiť odvody do ZP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Preddavky budete platiť na základe RZZP za rok 2007.

Poistné za rok 2008 v RZZP za rok 2008 samozrejme z takého základu, aký vám vyjde za rok 2008.

Jedinou výhodou postupu aký idete použiť je to, že celoročný minimálny VZ za rok 2008 v RZZp za rok 2008 bude suma len (6+1,5) mesiaca x 8100 Sk.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Môžete mi prosím poradiť, že ak SZČO je PN, ale nemá nárok na nemocenské, lebo si neplatí odvody do SP má tiež nárok na prerušenie platenia ZP počas doby trvania PN?
Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie, nemá nárok na "prerušenie platenia ZP".
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Jana Motyčková Pozri príspevok
Nie, nemá nárok na "prerušenie platenia ZP".
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ja som bola tiež toho názoru po prečítaní príslušných §, len SZČO na mňa tlačila, nech zistím informáciu. Takže to platí len v prípade, keď je súčasne aj nemocensky poistená. Ešte raz vďaka.
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

SZCO som robila danove priznanie, kde podnikal len jeden mesiac. Jeho príjem "samozrejme" dosiahol výšku nezdaniteľného minima. Na účely zdravotného poistenia sa tento príjem berie ako za jeden mesiac a vynásobené 12 mesiacmi - mu vyšiel obrovský príjem a vysoké preddavky. POČULI STE Už O TOM, žE SA DÁ DO ZDRAVOTNEJ POISTOVNE POSLAť žIADOSť O UDELENIE VýNIMKY Z PLATENIA PREDDAVKOV NA MINIMáLNU VýšKU???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vaneta Pozri príspevok
SZCO som robila danove priznanie, kde podnikal len jeden mesiac. Jeho príjem "samozrejme" dosiahol výšku nezdaniteľného minima. Na účely zdravotného poistenia sa tento príjem berie ako za jeden mesiac a vynásobené 12 mesiacmi - mu vyšiel obrovský príjem a vysoké preddavky. POČULI STE Už O TOM, žE SA DÁ DO ZDRAVOTNEJ POISTOVNE POSLAť žIADOSť O UDELENIE VýNIMKY Z PLATENIA PREDDAVKOV NA MINIMáLNU VýšKU???
Preddavky do zdr.poisťovne pltíš na základe ročného zúčtovania. Neviem čo chceš deliť a násobiť. Ak máš za jeden mesiac podnikania vysoký základ dane, aj preddavky od 1.7. nasl. roka budú vysoké.

Ale ty máš zrejme na mysli povinnú registráciu v soc. poisťovni. Alebo sa mýlim ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať