Zavrieť

Porady

PHM - odpočet ?

Milí poraďaci,

prosím Vás láskavo o pomoc. Zamestnanec používa na základe zmluvy firemné vozidlo aj na súkromné účely. Viem, že nie je nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM na celú výšku, keď sa nepoužíva len na podnikanie. Vzhľadom k tomu, že faktúra zo Slovnaftu chodí k 15. a k 30. dňu v mesiaci, DPH odpočítam úplne (k 15. neviem určiť, aký pomer bol súkromné jazdy a koľko služobné) a na konci mesiaca podľa výkazu, koľko km najazdil súkromne DPH odvediem. Je tento postup správny?
V minulosti som si stanovila približný pomer napr. 70 - 30 % a odpočítala som len pomernú DPH. Stane sa však, že zamestnanec nenajazdí žiadne km súkromne.

Ďakujem za Vaše názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    So zamestnancami môžete mať zmluvy, kde na základe spotrebovaných PHM im vyučtujete PHM mesačne. No a potom máte opakované plnenie a mesačne daň na výstupe. No a vstupnú si celú odrátate ak nemate nejaké oslobodené činnosti.

    matig je offline (nepripojený) matig

    účtovníčka hľadajúca informacie :) ...viac matig
    Zmluva so zamestnancami, kt. pouzivaju MV na sukromne ucely je postavena ale tak, ze ak najazdia za mesiac menej ako 1000 km, su pohonne hmoty ich naturalny prijem.
    človiečik Vladimír Ozimý
    matig Pozri príspevok
    Milí poraďaci,

    prosím Vás láskavo o pomoc. Zamestnanec používa na základe zmluvy firemné vozidlo aj na súkromné účely. Viem, že nie je nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM na celú výšku, keď sa nepoužíva len na podnikanie. Vzhľadom k tomu, že faktúra zo Slovnaftu chodí k 15. a k 30. dňu v mesiaci, DPH odpočítam úplne (k 15. neviem určiť, aký pomer bol súkromné jazdy a koľko služobné) a na konci mesiaca podľa výkazu, koľko km najazdil súkromne DPH odvediem. Je tento postup správny?
    V minulosti som si stanovila približný pomer napr. 70 - 30 % a odpočítala som len pomernú DPH. Stane sa však, že zamestnanec nenajazdí žiadne km súkromne.

    Ďakujem za Vaše názory.
    hm asi si vedie knihu jázd urobil by som klasicky pomer medzi firemnými a súkromnými km a takýmto pomerom by som priznával dph na vstupe...

    matig je offline (nepripojený) matig

    účtovníčka hľadajúca informacie :) ...viac matig
    tento pomer urcim na konci mesiaca a zo sumy phm na sukr. ucely odvediem dph. faktura za PHM zo slovnaftu chodi aj k 15. dňu v mesiaci, mam narok na odpocet ked neviem pomer?

    matig je offline (nepripojený) matig

    účtovníčka hľadajúca informacie :) ...viac matig
    poradaci nevie niekto riesenie mojho PHM problemu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.