Zavrieť

Porady

Predpis DPH

....pre mnohých určite banálna otázka... ale, prosím, môžete mi poradiť ako správne zaútovať predpis DPH? Všade som len našla účtovanie úhrady DPH (343/221), ale neviem ako sa má správne zaúčtovať ten predpis..
ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    počas mesiaca účtujem:
    DPH na vstupe na 343 001
    DPH na výstupe na 343 003
    po DP DPH robím ID:
    vstup: 343 000 / 343 001
    výstup 343003/343000
    tým pádom mi zostane KS na 343000 buď na MD alebo DAL.
    Ak máš DP potom len zaúčtuješ banku 343000/221
    nič iné okolo toho nerobím
    Naposledy upravil janaGT : 18.10.07 at 07:19

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    hmm, a keď som doteraz účtovala tuzemské prijaté, aj odoslané faktúry len na 343 bez analytiky a len na zahraničných dávam analytiku, tak mám to poopravovať? Začínam a neviem si akosik rady
    Ďakujem

    martinala je offline (nepripojený) martinala

    martinala
    také účtovanie si neviem predstaviť ... musíš mať predsa analytiku :
    - minimálne na 19 a10% DPH
    - samostatne vstup
    - samostatne výstup /dôležité pri kontrole ZD t. j. UT 6 x 19 % = 343 AE/ odporúčam kontrolu každý mesiac
    - samostatne vstup/výstup samododanenie z EU tovar
    - samostatne vstup/výstup samododanenie z EU služby
    - samostatne JCD
    - samostatne DBS

    DPH je potom radosť kontrolovať :-)
    martina

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Prosím, je aj možná taká analytika, že všade bude za 343 analytika, ale len za 343 na výstupe nechám 000 ? Mám na výstupe veľmi veľa faktúr (pár tisíc ), čiže veľmi veľa času mi to zaberie... Ďakujem

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Prečítal som aj tento odkaz. Nemám k napísaným výhrady, súhlasim aj s tým, že záznamová povinnosť sa nerovná analytickej evidencii. (hoci aj Cenigová píše o analytike k 343 v rozsahu, "...aby na jeho poklade ÚJ preukázala daňovému úradu všetky údaje nadväzujúce na DP k DPH). Osobne preferujem analytiku k 343 v rozsahu povinnej evidencie záznamov - tým ľahšie skontrolujem sám seba - keď sedia záznamy s AÚ je to väčšinou bez chyby a v prípade hľadania chyby ju v tomto prípade viem skôr nájsť.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Prečítal som aj tento odkaz. Nemám k napísaným výhrady, súhlasim aj s tým, že záznamová povinnosť sa nerovná analytickej evidencii. (hoci aj Cenigová píše o analytike k 343 v rozsahu, "...aby na jeho poklade ÚJ preukázala daňovému úradu všetky údaje nadväzujúce na DP k DPH). Osobne preferujem analytiku k 343 v rozsahu povinnej evidencie záznamov - tým ľahšie skontrolujem sám seba - keď sedia záznamy s AÚ je to väčšinou bez chyby a v prípade hľadania chyby ju v tomto prípade viem skôr nájsť.
    Osobne si myslím, ak účtujeme vstup DPH napr. na účte
    343/XX /máme všetky vstupy krásne na strane MD/ a na tom istom analytickom účte 343/xx výstup /máme všetky výstupy krásne na strane D/ a na konci zdaňovacieho obdobia preúčtujeme zostatok /ktorý musí korešpondovať s DP za dané obdobie/ na účet 343, ktorý potom krásne preukazuje náš vzťah so ŠR nemôžeme mať problémy s kontrolou DPH.
    Ďalšie v zmysle Postupov....

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    evina Pozri príspevok
    Osobne si myslím, ak účtujeme vstup DPH napr. na účte
    343/XX /máme všetky vstupy krásne na strane MD/ a na tom istom analytickom účte 343/xx výstup /máme všetky výstupy krásne na strane D/ a na konci zdaňovacieho obdobia preúčtujeme zostatok /ktorý musí korešpondovať s DP za dané obdobie/ na účet 343, ktorý potom krásne preukazuje náš vzťah so ŠR nemôžeme mať problémy s kontrolou DPH.
    Ďalšie v zmysle Postupov....
    ... nemám voči tomuto namietky, ale ak účtujem na jednom účte aj na strane MD aj na strane DAL, je to predsa len iné ako keď účtujem na jednom účte iba MD a na druhom DAL (nehambím sa povedať, že už sa mi podarilo pri nahadzovaní klepnúť miesto M strany D stranu) - vizuálna kontrola je rýchlejšia. Okrem toho kontrolu napr. DPH z dovozu (mám na zvláštnom AU 343-AU-DPH-dovoz-EU) vykonávam aj na 321-AU-záväzky zahraničie EU s ...
    Samozrejme je rýchlejšie preúčtovať zostatok z jedného 343-AU na 343-AU-Vzťah voči ŠR, ako keď musím preúčtovávať obraty napr. z 8 analytických účtov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.