Zavrieť

Porady

Zúčtovanie straty min.roka a koniec podnikania

Ahojte, mohli by ste mi prosim pomôcť?
Môj klient (živnostník aj zamestnanec na HPP) za rok 2003 vykázal stratu a v roku 2004 ukončil podnikanie. Ako mám teraz postupovať? Mám odrátať celú stratu od ZD za rok 2004? A keď mu vyjde opäť strata? Daňový úrad mu túto stratu vráti???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Stratu môžeš odrátať len do výšky základu dane a ten zvyšok v jednej pätine. Ale pokiaľ ukončil podnikanie, nie je možnosť ju odrátať. Daňový úrad určite nevráti stratu.

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    babenko1
    Stratu môžeš odrátať len do výšky základu dane a ten zvyšok v jednej pätine. Ale pokiaľ ukončil podnikanie, nie je možnosť ju odrátať. Daňový úrad určite nevráti stratu.
    už to nemusí byť v jednej pätine, môže odrátať do výšky základu dane, keď mu to vyjde bárs aj hned za jeden rok, tak môže...
    ale veru, DU stratu nevracia (to by sme sa všetci potešili a patrične zariadili )

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Napísala som do výšky základu dane.... :-) a ZVYŠOK v jednej pätine... Ale správne tam malo byť počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období

    lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

    lsulekova
    To znamená, že v daňovom priznaní za rok 2004 si uplatní stratu z minulého roku vo výške základu dane a zvyšok straty prepadne. Dobre som to pochopila?

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Ale je tam aj druhá veta, ktorá hovorí, že ak vstúpi daňovník do likvidácie... nárok na odpočet daňovej straty zaniká odo dňa vstupu do likvidácie...Hm... tak teraz neviem, či si to vlastne môže uplatniť, ked ukončil živnosť v r. 2004

    lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

    lsulekova
    Likvidácia pre neho asi nebude, lebo vlastne jeho "podnik" nikto nelikvidoval nepredával sa jeho majetok.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Ja to teda vidím tak, že nech si uplatní do výšky základu dane za rok 2004 a ten zvyšok... no smola...

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    babenko1
    Napísala som do výšky základu dane.... :-) a ZVYŠOK v jednej pätine... Ale správne tam malo byť počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období
    veď to, že podmienka piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaň. období už vypadla... ale veď nie o to tu ide, keď už podnikanie ukončil

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    babenko, uz mozes aj za dva roky, nemusis rovnomerne počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich období,... pozri sem:
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=20022&postcount=9

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    lsulekova
    Ahojte, mohli by ste mi prosim pomôcť?
    Môj klient (živnostník aj zamestnanec na HPP) za rok 2003 vykázal stratu a v roku 2004 ukončil podnikanie. Ako mám teraz postupovať? Mám odrátať celú stratu od ZD za rok 2004? A keď mu vyjde opäť strata? Daňový úrad mu túto stratu vráti???
    Stratu mu nikto nevrati, ale uvazovala by som vyrobit nejake prijmy od subjektu, ktory by potreboval vydavky (za nejake percenta, aby z toho mal aspon nieco). Pomohli by si obaja.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Heni .. my sa nerozumieme... v § 30 ZDP sa píše.. citujem... Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.
    A toto presne som aj napísala... nie, že sa to rovnomerne odpíše...jednou pätinou (i ked pôvodne áno, ale som to opravila)
    Naposledy upravil babenko1 : 27.02.05 at 17:39

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.