Zavrieť

Porady

ŽIVNOSTNÍK + náklady

Môže si živnostník, ktorý býva napr. v BB, denne dochádza vlastným autom asi 70 km na stavbu do nákladov :/samozrejme prihlásené na DU/
paušálne výdavky na auto + denné diety napr. 89,- alebo 135,- Sk. Neviem presne ako je to, musí si prikladať aj tankovania na pumpách, alebo stačí viesť knihu jázd?
Musí mať k tomu priloženú aj nejakú zmluvu pre koho pracuje, aby bolo jasné prečo a kde dochádza autom, alebo budú stačiť len jeho faktúry?

Takéto veci ešte dostatočne neovládam. Ďakujem veľmi pekne za odpvoeď. Aldan
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    V tejto téme asi máš všetko čo potrebuješ ohľadne používanie súkromného motorového vozidla:

    http://www.porada.sk/t5532-cestovne-nahrady.html

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Aldan Pozri príspevok
    Môže si živnostník, ktorý býva napr. v BB, denne dochádza vlastným autom asi 70 km na stavbu do nákladov :/samozrejme prihlásené na DU/
    paušálne výdavky na auto + denné diety napr. 89,- alebo 135,- Sk. Neviem presne ako je to, musí si prikladať aj tankovania na pumpách, alebo stačí viesť knihu jázd?
    Musí mať k tomu priloženú aj nejakú zmluvu pre koho pracuje, aby bolo jasné prečo a kde dochádza autom, alebo budú stačiť len jeho faktúry?

    Takéto veci ešte dostatočne neovládam. Ďakujem veľmi pekne za odpvoeď. Aldan
    Viem si predstaviť živnostníka , ktorý chodí pracovať na iné miesto ako je sídlo prevádzky na základe objednávok , ale takýchto objednávok má od viacej rôznych firiem a FA smerujú vždy na iného odberatela. Vtedy by som účtovala o VOZD .

    Ale , pokiaľ ten živostník pracuje u niekoho na živnostenský list a posudzovalo by sa to ako pracovný pomer , tak by som o VOZD vôbec neuvažovala . FAkturácia by bola vždy na toho istého odberateľa.Myslím, že toto bude aj Váš prípad .Aspoň tak mi napovedá Vaša otázka.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Zita5 Pozri príspevok
    Viem si predstaviť živnostníka , ktorý chodí pracovať na iné miesto ako je sídlo prevádzky na základe objednávok , ale takýchto objednávok má od viacej rôznych firiem a FA smerujú vždy na iného odberatela. Vtedy by som účtovala o VOZD .
    Zákazku môže mať aj jednu a nemá to nič spoločné s počtom odberateľov na posúdenie daňového výdavku pri používaní motorového vozidla.

    Zita5 Pozri príspevok
    Ale , pokiaľ ten živostník pracuje u niekoho na živnostenský list a posudzovalo by sa to ako pracovný pomer , tak by som o VOZD vôbec neuvažovala . FAkturácia by bola vždy na toho istého odberateľa.Myslím, že toto bude aj Váš prípad .Aspoň tak mi napovedá Vaša otázka.
    Keď ste už tak ďaleko v uvažovaní, tak príjem živnostníka by ste účtovali ako príjem podľa §5 alebo podľa §6 Zákona o dani z príjmov?
    A ako by to bolo s nakladmi na PHM + to ostatne ak prevádzka je napr. v BA a ja ako SZČO bývam inde o 50 km dalej napr. v GA...Ak by som svojim autom isiel vybavit zakazku do BA, ako si potom mozem narokovat cestovne nahrady ked vychodisko mojej cesty je napr. s GA a nie s BA...Mam vobec na cest. nahrady narok???

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    Mal by si v prvom rade konkretizovat Tvoj vztah k miestu, kde chodis pracovat. Ci mas nejaku objednavku na prace, ktore vykonavas 70 km od miesta trv.bydliska. Ak Tvoj vztah s druhou stranou, ktora si u Teba objednava sluzby, zodpoveda ustanoveniam OZ, potom si mozes davat do nakladov vsetko, co umoznuje zakon o cestovnych nahradach.
    bsbs Pozri príspevok
    Mal by si v prvom rade konkretizovat Tvoj vztah k miestu, kde chodis pracovat. Ci mas nejaku objednavku na prace, ktore vykonavas 70 km od miesta trv.bydliska. Ak Tvoj vztah s druhou stranou, ktora si u Teba objednava sluzby, zodpoveda ustanoveniam OZ, potom si mozes davat do nakladov vsetko, co umoznuje zakon o cestovnych nahradach.
    Jedna sa iba o zakaznika ktorý si u mna objedna sluzby (napr.murarske prace, elektrikarske atd.) a ja ich na zaklade obhliadky a vypracovania cenovej ponuky realizujem...Ale napr. uz za obhliadku by som si mohol dat cestovne do nahrad ked za zakaznikom pridem,nie?

    eva1954 je offline (nepripojený) eva1954

    eva1954
    [ Prosím Vás aké náklady si môže vyučovať živnostník, ktorý pracuje
    ako murár 2 - 3 mesiace v zahraničí, okrem nákladov na cestovné. Má nárok aj na diety. ďakujem za odpoveď

    eva1954 je offline (nepripojený) eva1954

    eva1954
    vikinka Pozri príspevok
    Áno,má nárok aj na diety.
    Mám ešte dotaz na náklady živnostnika, ktorý si v roku 2006 uplatnil 60 %
    náklady z príjmov, či môže v roku 2007 uplatňovať náklady preukazateľné a či
    mu do týchto nákladov môžem zahrnúť aj nezaplatené poistné z minulých
    rokov, Ďakujem .

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    eva1954 Pozri príspevok
    Mám ešte dotaz na náklady živnostnika, ktorý si v roku 2006 uplatnil 60 %
    náklady z príjmov, či môže v roku 2007 uplatňovať náklady preukazateľné a či
    mu do týchto nákladov môžem zahrnúť aj nezaplatené poistné z minulých
    rokov, Ďakujem .
    Do daňových výdavkov môžeš zahrnúť preukázateľne zaplatené poistné aj keď je za obdobia predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu 2007 . Asi si myslela toto, len si sa zle vyjadrila ....
    Daňovník môže uplatniť skutočné výdavky s prihliadnutím na povinnosť úpravy základu dane pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov ( §17 ods.10 a 8 Zákona o dani z príjmov).
    Čítaj napr. tu http://www.porada.sk/t48239-prechod-...-alebo-pu.html
    http://www.porada.sk/t44993-prechod-...a-naklady.html
    http://www.porada.sk/t7482-prechod-z...-vydavkov.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.