Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
Stanka Stanka

Stanka je offline (nepripojený) Stanka

Poradi mi niekto s nahradou PHM na pouzitie sukromneho auta? Please? musi mi zdokladovat bloky?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:06 Dôvod: zmena ikony
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
PHM preplácate podľa spotreby uvedenej v TP vozidla a ceny PHM platnej v čase vykonania pracovnej cesty. K vypočítanej náhrade za PHM za 1 km pripočítate 6,20 a máte celkovú náhradu. Najlepšie je si pozrieť postup uvedený v zákone o cestovných náhradách č 283/2002 Z.z. ods 7. Dokladať bloky za benzín nie je nevyhnutne nutné, ale ja ich dokladám (aby boli daňováci spokojní ).
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

ahojko,
podla mojho nazoru by mal stacit cestovny prikaz, podpisany nadriadenou osobou a podla moznosti havarijne poistenie. A potom ako pises 6,20 na km + spotrebovana PHM.
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

tinusa a prečo havarijné poistenie ?
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

Lebo keby sa nahodou nieco na ceste pritrafilo, tak by to ( v pripade, ze havarijne nie je) musel hradit zamestnavatel.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vzorec: spotreba uvedená podľa technického preukazu x cena PHM x 0,01 + 6,20 = hodnota za 1km. Potom hodnota za 1km x počet km. Bločky nemusíš mať, ale v tom prípade sa riadiš cenou platnou v danom termíne. Ceny PHM si nájdeš na www.slovnaft.sk.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Aj my to tak robíme ako Lenka. Vždy si priložím k cesťáku ceny PHM z www stránky slovnaftu.
0 0
mirka16 mirka16

mirka16 je offline (nepripojený) mirka16

Ahojte! Mam prosbu: Ako mam pocitat diety soferom kamionov, ktori su neustale na cestach? Da sa to dat na zaklade odjazdenych km a treba im zapocitat aj vreckove?
Dakujem moc
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Záleží kam idú a na akú dobu. A môžeš im započítať aj vreckové. Chodia aj na zahraničné pracovné cesty?

Sumy stravného pre časové pásma sú:
80 Sk pre časové pásmo 5 hodín až 12 hodín
122 Sk pre čp nad 12 hodín do 18 hodín
188 Sk pre čp nad 18 hod.

Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni
- do 6 hodín vrátane patrí zamestnancovi stravné vo výške 25% zo základnej sadzby stravného,
- nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zam. stravné vo výške 50% zo základnej sadzby stravného
- nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
Sadzby stravného v inej ako slovenskej mene pri zahr. cestách sa nedávno menili, ak ich potrebuješ daj vedieť aj konkrétnu menu a ja Ti potom odpíšem.

Pri zahr. prac. ceste sa vreckové sa počíta zo stravného, od 5 - 40%. Zamestnancovi naň vzniká nárok, ale jeho výšku určuje zamestnávateľ.
Naposledy upravil lenkak : 12.02.05 at 15:57 Dôvod: doplnenie
0 0
mirka16 mirka16

mirka16 je offline (nepripojený) mirka16

Tieto informacie viem, ale v zakone som sa docitala, ze zamestnanci, ktorych pracovna napln je vacsinou v zahranici, mozu byt odmenovani od km a narok na vreckove maju po najazdenych 350 km. Kolko ale musia minimalne dostat za km som sa nedocitala.
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:08 Dôvod: zmena ikony
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Pri zahraničných prac.cestách náhrada za pohonné látky patrí zamestancovi:
- v inej ako slovenskej mene za kilometre prejdené v zahraničí nad 350 km,
- v slovenských korunách za kilometre prejdené na území SR z miesta nástupu po slovenskú hranicu a od prechodu hraníc do miesta ukončenia a za 350 km prejdených v zahraničí.
Čiže 350 km v zahraniči platíš náhradu za pohonné látky v Sk, keď cestuje ďalej nad 350, tak od týchto 350km po koniec cesty platíš v zahraničnej mene.
To sú náhrady za pohonné látky.

Stravné:
Zahraničná prac.cesta je čas prac.cesty v zahraničí vrátane výkonu práce v zahraničí do skončenia tejto cesty. Takéto časové určenie prac.cesty je definované len na účely poskytovania náhrad v inej ako slov. mene. Zahraničná prac. cesta sa začína i končí v zahraničí.
Pri zahraničnej prac.ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty stravné v inej ako slovenskej mene. Je určený od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia SR v kalendárnom dni, pričom trvania zahr.prac.ceszy mimo územia SR je rozdelený na časové pásma a to som Ti už písala. Stravné sa počíta z doby trvania (času) zahr.prac.cesty. Vreckové je vo výške od 5-40% stravného.
Vreckové sa počíta zo stravného, to znamená:
-pri zahr. prac.ceste, ktorá trvá mimo územia SR do 6 hodín vrátane, sa vreskové počíta zo sumy 25% zo základnej sadzby stravného určeného pre konkrétnu krajinu,
-nad 6-12 hodín vrátane sa vreckové počíta zo sumy 50% zo základnej sadzby stravného určeného pre konkrétnu krajinu,
-nad 12 hodín, sa vreckové počíta zo základnej sadzby stravného určeného pre konkrétnu krajinu.

Kde si to čítala o tom vreckovom? Ja som si pozrela zákon o cestovných náhradach a tam som našla o vreckovom iba toľko čo som Ti napísala, že vreckové sa počíta zo stravného, čiže podľa tohto nezávisí od km.
Km (350 a viac) sa počítajú len pri poskytovaní náhrad za potrebované pohonné látky v inej ako slov. mene, do tých 350 km v zahraničí a na území SR a to v slov. mene.
Naposledy upravil lenkak : 12.02.05 at 21:55 Dôvod: doplnenie
0 0
mirka16 mirka16

mirka16 je offline (nepripojený) mirka16

Citam teraz ten zakon a trochu som sa sekla s tym vreckovym, je to tak, ako si pisala. Vo firme budeme mat soferov kamionov, ktori budu neustale na cestach. Ide mi o to, ako im vypisat cestaky a ci musia dostat za kazdy den co budu v zahranici diety alebo ci sa to neda urcit v pracovnej zmluve za pocet odjazdenych km.
V § 5 je poznamka, ze citujem: "so samestnancom, ktoremu casta zmena pracoviska vyplyva z osobitnej povahy povolania, mozvo v pracovnej zmluve dohodnut odchylne od tohto zakona podmienky na poskytovanie stravneho, ako aj nizsie sumy stravneho, najviac vsak o 25% z ustanovenej sumy stravneho; suma stravneho sa zaokruhli na desiatky halierov nahor".
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Týmto sa ja nezaoberám, nemám taký prípad, ale našla som Ti komentár k tomuto § 5 ods.5.
"V prípade zamestnancov, u ktorých častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno odchylne od zákona určiť podmienky na poskytovanie stravného, pričom toto dojednanie je súčasťou pracovnej zmluvy alebo dohody o vykonaní práce.

Na základe týchto dohôd možno odchylne od zákona o cestovných náhradách dohodnúť iné podmienky pre poskytovania stravného, ako aj nižšie denné sadzby stravného pri pracovnej ceste. To však nemožno vykladať tak, že je daná možnosť paušálneho zníženia stravného. Nie je totiž prípustné, bez objektívneho odôvodnenia, ukracovať nároky zamestnancov stanovením nižšej dennej sadzby. Odchylnosť dojednania musí byť zrejmá a môže spočívať napr. v podrobnejšom členení časových pasiem trvania pracovnej cesty, a tým v určení inej výšky stravného v novovymedzených pásmách, v určení podmienky vzdialenosti výkonu práce na pracovnej ceste od pravidelného pracoviska, resp. bydliska pri poskytovaní stravného a pod. Takto môžu byť dojednané aj nižšie denné sadzby stravného pri pracovnej ceste. Stravné však možno u uvedených osôb v zmysle zákona krátiť maximálne o 25 % z ustanovenej sumy stravného.

Zamestnávateľ je oprávnený stravné neposkytnúť, resp. ho krátiť aj v tom prípade, ak je stravné zamestnancovi preukázateľne zabezpečené akýmkoľvek subjektom, t.j. nielen zamestnávateľom. V praxi ide o prípad, keď zamestnanec predloží svojmu zamestnávateľovi doklad o ubytovaní, na ktorom je uvedené, že cena za ubytovanie zahŕňa aj cenu poskytnutej stravy (raňajok). Ďalej môže ísť o prípad, keď pozvánka na akciu poriadanú počas pracovnej cesty obsahuje údaj o tom, že zamestnancovi sa poskytne bezplatné stravovanie. Nestačí teda len domnienka alebo tvrdenie zamestnávateľa, že stravovanie počas pracovnej cesty bolo sčasti alebo celkom poskytnuté bezplatne. Túto skutočnosť treba aj preukázať. Dôkazné bremeno je na zamestnávateľovi a nie na zamestnancovi, pretože zo strany zamestnanca je zákonom založený nárok na poskytnutie stravného, ktorý smeruje proti zamestnávateľovi.

Ak zamestnancovi bolo stravné poskytnuté len sčasti, výšku stravného treba zamestnancovi úmerne skrátiť. Za zabezpečenie čiastočne bezplatného stravovania nemožno považovať závodné stravovanie. Zákon priamo zakotvuje mieru krátenia stravného. Stravné sa kráti najmenej o 20 % a najviac o 40 % z ustanovenej sumy stravného za každé bezplatne poskytnuté jedlo, ktoré má charakter raňajok, obeda alebo večere.

Vnútropodnikový predpis týkajúci sa krátenia stravného je potrebné vydať, ak zamestnávateľ má vlastné školiace zariadenie, v ktorom sa účastníkom školenia poskytuje strava. Treba ešte pripomenúť, že toto ustanovenie platí aj pre oblasť zahraničných pracovných ciest."
Dúfam, že Ti to pomôže.
0 0
mirka16 mirka16

mirka16 je offline (nepripojený) mirka16

Dakujem Lenka, prejdem si to s konatelom firmy
Pa
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Ja mám opačný problém, SZČO je v zahraničí celý mesiac ako živnostník tam pracuje, to že si môže dať stravné od 1.11.2004 do výdavkov je v poriadku aj to chápem, ale firma pre ktorú v zahraničí pracuje je slovenská a tá mu vyplácala, že vraj podľa zmluvy diéty napr. 1955 EUR za mesiac a tieto živnostník uvádza na svojej faktúre a pri výplate vystaví PPD.Neviem čo s tým, podľa mňa, keď je to takto vystavené musím mu to dať do príjmov ovpl.základ dane. Prosím ak niekto máte takýto prípad, poraďte mi. Dík
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Ak máte niekto nejakú zmluvu alebo dohodu so zamestnancom, že používa svoje auto na pracovné cesty, veľmi prosím, dajte ju do prílohy, súrne ju potrebujem, a nič ma nenapadá. PS : Daňová kontrola predo dvermi.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Na použitie motorového vozidla zamestnanca na pracovnú cestu nie je potrebná osobitná písomná dohoda. Na použitie vlastného vozidla zamestnancom stačí, ak je v*cestovnom príkaze v*časti spôsob dopravy uvedené a*schválené použitie automobilu zamestnanca.
0 0
nina035 nina035

nina035 je offline (nepripojený) nina035

Som tu nová a moc sa v tejto stránke nevyznám. Môj problém je práve "cestovné náhrady". Nikde sa neviem dopátrať, či tá sadzba 6,20 je platná na celý rok 2004 a či si to vôbec môže uplatniť aj SZČO. Potešila by ma tvoja odpoveĎ.
Zatiaľ ďakujem. Ahojček
Naposledy upravil nina035 : 22.02.05 at 17:48
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
nina035
Som tu nová a moc sa v tejto stránke nevyznám. Môj problém je práve "cestovné náhrady". Nikde sa neviem dopátrať, či tá sadzba 6,20 je platná na celý rok 2004 a či si to vôbec môže uplatniť aj SZČO. Potešila by ma tvoja odpoveĎ.
Zatiaľ ďakujem. Ahojček
platí to len od 1.11.2004 pre SZČO
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Ja si chcem len utvrdiť. Do konca roku 2003 bola možnosť si uplatniť cestovné náhrady u živnostníka pri zahraničných cestách. Teraz je táto možnosť až od 1.11.2004. Medzi tým to bolo zrušené a bolo tam ustanovenie, ktoré umožňovalo do nákladov len náklady typu ubytovanie atď...
aj keď aj teraz je to sporné pretože čo sa chápe pod pravideľnosťou u človeka, ktorý jazdí s autom. Keď jazdí do nemecka má nárok alebo nemá narok ako živnostník, pretože musí splňať podmienku že vykonáva túto činnosť niekde inde ako ju pravidlne vykonáva. (to mi už je len veta...)Prosím je to súrne
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:09 Dôvod: zmena ikony
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať