Zavrieť

Porady

Účtovné a daňové odpisy

Prosím vás, viete mi niekto poradiť ako si mám vypracovať odpisový plán pre účtovné odpisy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    odpisový plán nie je nič iné len určenie si mesačných účtovných odpisov pri zohľadnení moralného, ekonomického atď opotrebenia

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    Ďakujem vám za rady, viem že účtovné odpisy si musím určiť sama podľa opotrebenia, ale neviem podľa čoho by som to určila, napr. nábytok, IT techniku, softwér - ako mám určiť životnosť?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zuzanah3 Pozri príspevok
    Ďakujem vám za rady, viem že účtovné odpisy si musím určiť sama podľa opotrebenia, ale neviem podľa čoho by som to určila, napr. nábytok, IT techniku, softwér - ako mám určiť životnosť?
    Ak iba účtuješ, opýtaj sa vedenia - asi ako dlho mienia jednotlivé druhy majetku používať. Nech ti životnosť určia oni.
    Ak to máš na krku Ty - ak ked ako účtovníčka, čokoľvek vymyslíš, hodíš to do smernice, musí Ti to podpísať konateľ.
    Bežne sa to robí (nehovorím, že je to najsprávnejšie, často ani nie) tak, že životnosť nábytku sa stanoví na 6 rokov, počítače 3-4 roky,
    softvér 2-5 rokov. A odpisuješ od toho mesiaca, kedy si to obstarala, resp. od nasledujúceho mesiaca (uvedieš v smernici).

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    Ďakujem, snáď si už nejako poradím, určovanie tej životnosti je veľmi individuálne a to je práca skôr pre technika, nie pre účtovníka.

    Kristina27 je teraz online Kristina27

    Kristina27
    Mesačné odpisy sa zaokrúhľujú smerom nahor na celé koruny, posledný za december zaúčtujem tak, aby mi sedeli účtovné odpisy celkom za rok. Mám vypracovaný odpisový plán, podľa ktorého účtujem odpisy mesačne, ale poraďte, podľa ktorého § sa musia účtovať odpisy mesačne?
    Daňovým výdavkom sú len daňové odpisy, na tie prihliadam pri transformácii HV na ZD. Uvažujem správne?
    človiečik Vladimír Ozimý
    Pozrite sa netreba mať z toho nejakú hlavu v smútku...proste buď máte normy, ktorým sú určené opotrebenia jednotlivých zložiek majetkov a ak nie tak presne ako píše KEJKA...treba určiť vlastný odpisový plán a dať to schváliť...a je pokoj...

    Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

    Mariana42
    K mesačnému zaúčtovaniu odpisov som našla v Zákone o účtovníctve 431/2002 Z.z. -
    § 2 ods. 2a, §4 od. 5, § 11 ods.2.
    Z hľadiska hospodárenia podniku podľa mňa nie je jedno, akú ekon. zost. cenu má DM ku dňu predaja - a keď sa odpisy nerobia priebežne, ako vyčíslime správnu ekon. ZC?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    účtujte odpisy mesačne - toľko k môjmu súhlasu.

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    Chcem sa opýtať, je povinosť určiť si odpisový plán - účtovné odpisy, alebo môže byť ÚO = DO, je to niekde v zákone, že účtovné odpisy by mali byť zohľadnené podľa opotrebenia a životnosti?

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Ahojte, mám DLHM, odpisový plán účtovných aj daňových odpisov. Daňové mám zaokrúhlené na celé € nahor, účtovné matematicky na centy, tak ako mi vypočítal soft, tak to mám aj v smernici. Prosím, je to OK?
    DLHM v 3/2009 prestal používať na podnikanie, ale nepredal. Daňové odpisy budú uplatnené za 3 mesiace.
    Prosím vás a čo účtovné odpisy? Veď ten majetok sa podľa mňa humpľuje ešte viac.
    Ďakujem

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    daňový odpis za 3 mesiace sa nedá uplatnniť, buď uplatníš ročný, alebo prerušíš daňovo odpisovanie
    účtovne ale odpisovať musíš ďalej, len si podľa môjho názoru nastavíš výšku účtovných odpisov na minimum
    potom rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi bude položkou, o ktorú budeš upravovať ZD buď plusom alebo mínusom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.