Zavrieť

Porady

TZ prenajatého pozemku

Ahoj všetci,
poraďte mi prosím s touto vecou:
Máme prenajatú betónovú plochu pred skladom a chceme ju vyasfaltovať.
Je to TZ? Budem to môcť po dohode s prenajímateľom odpisovať? Asfaltovanie je už stavba alebo TZ pozemku? Treba na to nejaké povolenie?
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Áno je to technické zhodnotenie betónovej plochy a mali by ste postupovať, tak ako ste popísali: dohodnúť sa s prenajímateľom a odpisovať - účtovne po dobu nájomnej zmluvy, daňovo 20 rokov.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka


    Zadanie otázky znie: TZ prenajatého pozemku.

    Chcem len toľko k tomu, že nepoznám TZ pozemku, ale iba technickú rekultiváciu pozemku

    Norča je offline (nepripojený) Norča

    Norča
    Ďakujem za radu, ešte sa niečo potrebujem opýtať.
    Čo so vstupnou bránou a plotom do objektu, ktoré sme postavili na tom istom prenajatom pozemku? Platí to isté ako o asfalte?

    ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

    ekonom99
    betónová plocha je podľa mňa inžinierska stavba (je to stavebná konštrukcia pevne spojená so zemou, ktorá je výsledkom stavebnej činnosti). Vyasfaltovanie je potom TZ prenajatej stavby (technické zhodnotenie v tomto prípade predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov majetku). S prenajímateľom musíte mať uzavretú písomnú dohodu, že TZ v dohodnutej výške prefinancujete Vy a budete ho aj odpisovať. Oplotenie areálu by som hodnotil ako ďalšiu stavbu na pozemku, podľa mňa vyžaduje aj stavebné povolenie-takže samostatne zaradiť a odpisovať.(Neskôr predsa môže nastať prípad, že sa betónová plocha zruší, ale oplotenie zostane a naopak).
    Spoločnosť kúpila pozemok + stavbu v roku 2009. Zatiaľ ešte nie sú zaradené pretože budova sa prerába. Chcem sa spýtať ako zaúčtovať daň z nehnuteľnosti z budovy aj z pozemku, či na 532 alebo na 042?
    A týka sa to aj dane z pozemku, pretože všetky náklady ktoré súvisia s pozemkom sme priradili k OC pozemku t.j. sa neodpisujú.

    TZ prenajatého pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.