Zavrieť

Porady

Odpočítanie DPH - oneskorený doklad

Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa opýtať ako postupovať - dnes 9.11. sa mi dostala do ruky faktúra z 24.08.2007 /vystavenie aj daňová povinnosť/. Teda tá faktúra bola do dnešného dňa neviem kde. Zistila som ju keď dodávateľ naháňal úhradu. Ako teraz s odpočtom DPH? Ja si myslím že som mohla uplatniť DPH bez opravného daň.priznania ešte za obdobie 9/2007. Teraz asi budem musieť podať opravné daň. priznanie? Poraďte prosím ako postupovať. Ďakujem.
Usporiadat
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Každopádne treba podať opravné DPH. Ak je to smiešna suma, ja osobne nepodávam v JU opravné, ale do výdavkov zarátam len sumu bez DPH a DPH dám ako VNZD.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Stanislava Liščaková Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa opýtať ako postupovať - dnes 9.11. sa mi dostala do ruky faktúra z 24.08.2007 /vystavenie aj daňová povinnosť/. Teda tá faktúra bola do dnešného dňa neviem kde. Zistila som ju keď dodávateľ naháňal úhradu. Ako teraz s odpočtom DPH? Ja si myslím že som mohla uplatniť DPH bez opravného daň.priznania ešte za obdobie 9/2007. Teraz asi budem musieť podať opravné daň. priznanie? Poraďte prosím ako postupovať. Ďakujem.
O opravnom nehovorme ak tak dodatočné DP, opravné je len vtedy ak podáte druhé DP ešte v termíne.
Ak sa dá z evidencie vašich dokladov preukázať(resp ak sa to nedá spochybniť), že ten doklad ste obdržali až v novembri tak to môžete dať do novembrového priznania §51/2/predposledná veta.
Inak dodatočné do 9/alebo 8
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Ešte poznámka do toho doda za 8 lebo 9 mesiac to tiež môžete dať len vtedy ak ste v tom čase doklad mali, § 51/2 prvá veta, takže to tiež asi by ste mali preukázať.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dobry den, ja viem, ze to tu bolo uz milionkrat rozoberane, ale nenasla som to co by som potrebovala konkretna ja.
20.10.08 a mi dostali do ruk 3 odberatelske faktury, kt. boli dorucene s.r.o. v priebehu 3Q/2008 (neviem presne kedy, nemam obalku):
1. fa vyst. a dan. pov. 28.1.08, 2. fa (dobropis k z r. 2007) tiez vyst. a dan.pov. 28.1.08 a 3. fa vyst. a dan.pov. 15.5.
Co s tym? konatel by sa chcel vyhnut dodatocnemu DP.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum Pozri príspevok
Dobry den, ja viem, ze to tu bolo uz milionkrat rozoberane, ale nenasla som to co by som potrebovala konkretna ja.
20.10.08 a mi dostali do ruk 3 odberatelske faktury, kt. boli dorucene s.r.o. v priebehu 3Q/2008 (neviem presne kedy, nemam obalku):
1. fa vyst. a dan. pov. 28.1.08, 2. fa (dobropis k z r. 2007) tiez vyst. a dan.pov. 28.1.08 a 3. fa vyst. a dan.pov. 15.5.
Co s tym? konatel by sa chcel vyhnut dodatocnemu DP.
Predpokladám, že nejde o odberateľské /t.j. Vaše vystavené faktúry/, ale dodávateľské, teda z Vášho pohľadu došlé.

DDP sa vyhne prípade, ak vie preukázať, že uvedené faktúry obdržal v 3. štvrťroku...to sa týka tých januárových.

Tri faktúry s DP v 5. mesiaci /2.Q./ môže na základe § 51 uplatniť teraz v 3.Q.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

dakujem velmi pekne, tak som si to aj myslela. Prajem pekny den.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

A este mam otazocku, ak by som chcela zaradit dodavatelsku fakturu z 1Q/2008 v 3Q/2008, bez uplatnenia DPH, je to mozne spravit s tym ze DPH bude nedanove ale zvysok mi pojde do nakladov (teraz myslim v JU) nie? Je to kvoli neporiadnosti podnikatela, niekde ju zapatrosil a teraz vylovil.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum Pozri príspevok
A este mam otazocku, ak by som chcela zaradit dodavatelsku fakturu z 1Q/2008 v 3Q/2008, bez uplatnenia DPH, je to mozne spravit s tym ze DPH bude nedanove ale zvysok mi pojde do nakladov (teraz myslim v JU) nie? Je to kvoli neporiadnosti podnikatela, niekde ju zapatrosil a teraz vylovil.
Áno, ak neviete preukázať, že ju dostal až v 3.Q.
0 0
daniver daniver

daniver je offline (nepripojený) daniver

evina Pozri príspevok
Áno, ak neviete preukázať, že ju dostal až v 3.Q.
evina prosím Ťa ty si mi už poradila, prosím poradíš? ak som 1.9. zabudla zaradiť splátku leasingu /učtujem každy Q si zaradim do DF podla spl.kalend. a uplatním si DPH/ teraz mi to ušlo. tiež musím podať dodat.DP ak si chcem uplatniť DPH? alebo DF zaradím 1.10. a uplatním si daň IV-Q? Toto sa mi ešte nestalo. dakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

dodatočné DPH za 3 Q.

opravujem: opravné DPH veď ešte je čas...
Naposledy upravil Monika Kováčová : 25.10.08 at 19:46
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tu by som doplnila:
1. Môžete podať opravné DP ako píše Ermon
2. Ak nechcete podávať opravné paragraf 51 ods. 2 umožňuje uplatniť splátku aj v nasledujúcom 4.Q. nakoľko doklad ste do podania DP za 3.Q. mali k dispozícii, ale využili ste právo dané týmto paragrafom a odpočítate si ho vo 4.Q.

2/ Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo /t.j. 3Q/, alebo v prvomzdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo /teda v 4.Q/, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);
0 0
daniver daniver

daniver je offline (nepripojený) daniver

ďakujem evina, spadol mi kameň zo srdca, využijem par.51 nakoľko sa mi nechce podávať opravné, a ďakujem aj ermon ste super vážim si vaše rady
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Nenašla som tu príspevok, ktorý by sa týkal môjho problému: Začala som účtovať firmu teraz spätne od zač.. roku. Medzi dokladmi tohoročnými som našla faktúru z 12/2009, neviem čo s ňou. Myslím, že DPH by sa dalo v tomto roku odpočítať /dosť vysoká suma/ a nedaňový náklad. á sa to?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gita Pozri príspevok
Nenašla som tu príspevok, ktorý by sa týkal môjho problému: Začala som účtovať firmu teraz spätne od zač.. roku. Medzi dokladmi tohoročnými som našla faktúru z 12/2009, neviem čo s ňou. Myslím, že DPH by sa dalo v tomto roku odpočítať /dosť vysoká suma/ a nedaňový náklad. á sa to?
Dph odpočítať je možné, samozrejme, ak ste ju obdržali v tomto roku, aj o náklade, dokonca daňovom je možné účtovať.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Ďakujem za odpoveď, môžem účtovať aj daňový náklad v r. 2010?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gita Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, môžem účtovať aj daňový náklad v r. 2010?
Veď som už napísala, že áno.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
gita Pozri príspevok
Nenašla som tu príspevok, ktorý by sa týkal môjho problému: Začala som účtovať firmu teraz spätne od zač.. roku. Medzi dokladmi tohoročnými som našla faktúru z 12/2009, neviem čo s ňou. Myslím, že DPH by sa dalo v tomto roku odpočítať /dosť vysoká suma/ a nedaňový náklad. á sa to?
Môj názor je , že Vám právo vzniklo 12/2009 a z môjho pohľadu by ste mali spraviť DDP DPH za 12/2009, alebo 4.štvrťrok 2009 . Je to prelom rokov .Možno sa mýlim , nechcem zavádzať .Kalendárny rok 2009 beriem od 1.1.2009 do 31.12.2009.



§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
Môj názor je , že Vám právo vzniklo 12/2009 a z môjho pohľadu by ste mali spraviť DDP DPH za 12/2009, alebo 4.štvrťrok 2009 . Je to prelom rokov .Možno sa mýlim , nechcem zavádzať .Kalendárny rok 2009 beriem od 1.1.2009 do 31.12.2009.



§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Zitka, veď píšem, že nárok si môžu uplatniť, len ak fa obdržali tento rok.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

gita Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, môžem účtovať aj daňový náklad v r. 2010?
A nie je to tak, ze ako danovy naklad len v JU ale v PU ak islo o naklad tykajuci sa r. 2009, tak to nemoze ist ako danovy naklad v r. 2010. Alebo sa mylim?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nika.sum Pozri príspevok
A nie je to tak, ze ako danovy naklad len v JU ale v PU ak islo o naklad tykajuci sa r. 2009, tak to nemoze ist ako danovy naklad v r. 2010. Alebo sa mylim?
Nie, mýliš sa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať