Zavrieť

Porady

Kupa tovaru zo zahranicia a DPH

Ahojte poradci,

mam nevyriesitelnu (aspon pre mna) otazku.

Ako slovensky podnikatel chcem kupit pocitac, popripade dalsie elektronicke komponenty (pre vlastnu potrebu vo firme) z Nemecka. Podla zakonov a zakonov EU plati, ze by nemecky predajca mal vystavit fakturu "rechnung" bez nemeckej DPH. Po kupe tovaru a jeho naslednom privezeni na SR som ja povinny zaplatit slovensku DPH na Slovensku.

Teorie by bolo dost, ale ma niekto skusenosti z praxe? Ako to funguje? Nemecki predajcovia odmietaju predat bez nemeckej DPH (neznalost zakonov+neznalost rozsirenia EU), ohanam sa zakonov, vyhlasenim IHK (obchodna komora Nemecka) a nic.

Ako je to potom s prihlasenim na SR?

Ak niekto viete, poradte. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    problém je iba problémom vtedy, ak zodpovieš otázku, či si platiteľom DPH na Slovensku, resp. či máš pridelené IČ DPH?

    chuda06 je offline (nepripojený) chuda06

    chuda06
    Ano, som platiel DPH, mam pridelene IC DPH, vsetko mam podla spravnosti zakonov a uradov.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    chuda06
    Ano, som platiel DPH, mam pridelene IC DPH, vsetko mam podla spravnosti zakonov a uradov.
    ok, takže by som ukázala kartičku, kde máš pridelené IČ DPH tomu Nemčúrovi, aby na vlastné oči videl, že si platiteľom a teda predaj PC na Slovensko má byť bez DPH ... ak by nepomohlo, tak sa ho spýtaj na ich zákon o DPH, malo by tam stáť, že "dodanie tovaru do iného členského štátu nadobúdateľovi, ktorý je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte, je oslobodené od dane" ... alebo ti ešte ostáva jedna možnosť, naštudovať si nemecký zákon o DPH a ukázať mu daný paragraf, že nech sa neondí, a fakturuje bez DPH

    chuda06 je offline (nepripojený) chuda06

    chuda06
    Diky vladan, uz to je vyskusane, nepustia sa svojej mienky a nepustia. Ok, mohli spravit obchod. Nasli sme inu fi, ktora sa podujala nam uverit.

    Este sme im navrhli jeden hacik, a to, ze nemusia sa trapit z exportom na SR, ze nech nam to dodaju na nemecku adresu a my si to vyvezieme sami. Tak druha firma suhlasi, s tym, ze nam to doda na nemecku adresu aj s nemeckou DPH. My pri vyvoze na colnici popytame peciatku, ze sa to naozaj vyviezlo a potom im to poslem. Nasledne nam oni vratia tu nemecku DPH.

    Neviete niekto, ako to je na tych colniciach teraz? Mame sancu tu peciatku dostat?

    A potom na SR? Co mame robit s prihlasenim slov.DPH?


    Inac, pre ostatnych, ak budu zamyslat nieco podobne:

    link na overenie vasho IC DPH http://europa.eu.int/comm/taxation_c...e/vieshome.htm

    a legislativa k tomu:
    http://europa.eu.int/scadplus/leg/de/lvb/l31013.htm

    da sa to poprepinat aj do AJ.

    Kupa tovaru zo zahranicia a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.