Zavrieť

Porady

Pracovný pomer - doba určitá

Zamestnávame ľudí na dobu určitú, táto im končí. Sme s nimi spokojný, preto chceme uzatvoriť pracovný pomer na dobu neurčitú, ale nie dodatkom k predošlej zmluve, ale uzatvorením novej zmluvy na dobu neurčitú. Môžeme to tak urobiť? ( Upravovali sme pracovné zmluvy podľa nového zákonníka práce.)
Usporiadat
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Ak uzatvoríte pracovný pomer na dobu neurčitú, tak áno. Jednoduchšie by ale podľa mňa bolo urobiť dohodu o zmene pracovnej zmluvy.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Len doplním azuz, ak s nimi uzatvoríte novú prac. zmluvu. Musíte s nimi ukončiť prac. pomeru odhlásiť ich zo všetkých poisťovní a nanovo poprihlasovať takže je jednoduchšie spraviť dohodu o zmene prac. zmluvy
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Chcem sa len uistiť v nasledujúcich prípadoch:
1. PP uzatvorený dňa 8.8.2007 na dobu určitú do 20.12.2007
2. PP uzatvorený dňa 10.9.2007 na dobu určitú do 20.12.2007

Môžem predĺžiť PP znova na dobu určitú? Po uplynutí tejto doby už len na dobu neurčitú?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stitch Pozri príspevok
Chcem sa len uistiť v nasledujúcich prípadoch:
1. PP uzatvorený dňa 8.8.2007 na dobu určitú do 20.12.2007
2. PP uzatvorený dňa 10.9.2007 na dobu určitú do 20.12.2007

Môžem predĺžiť PP znova na dobu určitú? Po uplynutí tejto doby už len na dobu neurčitú?
Podľa § 48 odst.2- áno, najviac jedenkrát, potom už musí byť doba neurčitá.
0 0
Baťuška Baťuška

Baťuška je offline (nepripojený) Baťuška

Musím pracovníkov odhlásiť a opäť nahlásiť aj keď nepreruším dni?
Napr:
ukončenie PP k 30.11., nástup1.12.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Baťuška Pozri príspevok
Musím pracovníkov odhlásiť a opäť nahlásiť aj keď nepreruším dni?
Napr:
ukončenie PP k 30.11., nástup1.12.
Pokiaľ uzatvoríte novú pracovnú zmluvu tak treba odhlásiť a znovu nahlásiť. Pokiaľ by ste to ale riešili dohodou o zmene PZ tak odhlasovať nemusíte
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ja by som sa chcela spýtať na predĺženie doby určitej. K 31.12.2007 väčšine našich zamestnancov končí pracovný pomer na dobu určitú, keďže im už bola min. raz predĺžená zmluva, zmením im dodatkom pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú na dobu neurčitú. Ako postupovať pri dodatku zamestnankyni, ktorej zmluva už bola raz predĺžená, ale vlastne zastupuje inú zamestnankyňu, ktorá je na RD? Môžem jej opätovne predľžiť dobu určitú?
Treba tam dopísať aj dôvod predĺženia /zastupovanie/ ? Ďakujem.
0 0
mladymuz mladymuz

mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

myslim, ze ak zamestnanec pride do prace aj po dni, kedy sa skončila doba určita, pracovny pomer sa automaticky stane na dobu neurčitu.
Mne tiez skončila min. mesiac určitá doba a odpoved som dostal takuto.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

mladymuz Pozri príspevok
myslim, ze ak zamestnanec pride do prace aj po dni, kedy sa skončila doba určita, pracovny pomer sa automaticky stane na dobu neurčitu.
Mne tiez skončila min. mesiac určitá doba a odpoved som dostal takuto.
Takto to kedysi bolo, ale neviem teraz či to platí aj podľa nového Zákonníka práce.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tacasina Pozri príspevok
Takto to kedysi bolo, ale neviem teraz či to platí aj podľa nového Zákonníka práce.
Platí to aj teraz - § 71 ods. 2.
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

mali by ste im urobiť iba dodatky k zmluvám, lebo IP v tom vidí hneď podvod,
aj my sme to mali a boli s tým problémy, a v tom prípade ich netreba odhlasovať a prihlasovť do poisťovní
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
milagros208 Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spýtať na predĺženie doby určitej. K 31.12.2007 väčšine našich zamestnancov končí pracovný pomer na dobu určitú, keďže im už bola min. raz predĺžená zmluva, zmením im dodatkom pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú na dobu neurčitú. ...áno, je to jednoduchšie... Ako postupovať pri dodatku zamestnankyni, ktorej zmluva už bola raz predĺžená, ale vlastne zastupuje inú zamestnankyňu, ktorá je na RD? Môžem jej opätovne predľžiť dobu určitú? áno, na základe §48, odst.4 ZP, alebo odst.6, písm. g ...
Treba tam dopísať aj dôvod predĺženia /zastupovanie/ ? Ďakujem.
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.


(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Chcem sa len uistiť.
Jedná sa o firmu s počtom zamestnancov do 20.
Pracovný pomer uzavretý na dobu určitú do konca r. 2007 podľa starého zákona môžem uzavrieť od 1.1.2008 znovu na dobu určitú do 31.12.2008.
Od 1.1.2009 môžem znovu predĺžiť PP na 1 rok? /§ 48 písm.g/ samozrejme už bez skušobnej doby.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
tinaM Pozri príspevok
Chcem sa len uistiť.
Jedná sa o firmu s počtom zamestnancov do 20.
Pracovný pomer uzavretý na dobu určitú do konca r. 2007 podľa starého zákona môžem uzavrieť od 1.1.2008 znovu na dobu určitú do 31.12.2008. ... už bez skúšobnej doby a tiež podľa §48, odst.6, písmeno g...
Od 1.1.2009 môžem znovu predĺžiť PP na 1 rok? /§ 48 písm.g/ ...podľa §48, odst.6, písmeno g...samozrejme už bez skušobnej doby.
Červeným...
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Ahojte, potrebovala by som Vas odborny nazor.Ked mam uzavrety pracovny pomer na dobu urcitu na zastupovanie zamestnankyne na materskej dovolenke ale je tam presne urceny termin zastupovania od do, musim odist aj ked sa zamestnankyna ktoru zastupujem vrati v case trvania mojej doby urcitej a pri tom mam v pracovnej zmluve urcenu presnu dobu trvania nielen termin doba urcita?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Jajka77 Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som Vas odborny nazor.Ked mam uzavrety pracovny pomer na dobu urcitu na zastupovanie zamestnankyne na materskej dovolenke ale je tam presne urceny termin zastupovania od do, musim odist aj ked sa zamestnankyna ktoru zastupujem vrati v case trvania mojej doby urcitej a pri tom mam v pracovnej zmluve urcenu presnu dobu trvania nielen termin doba urcita?
Tvoj PP trvá minimálne do posledného dňa určeného v PZ aj keby sa zamestnankyňa, ktorú zastupuješ vrátila. Ak by ti nadriadený povedal, že máš prísť do práce aj po tomto termíne a ty s tým súhlasíš, PZ sa ti predlžuje na dobu neurčitú.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Takze keby mi povedala personalistaka, ze z materskej sa ide dana zamestnankyna vratit a mne sa tym pomer konci, nie je to taK? museli by mi dat asi odstupne za cas dokedy by mi mal pomer trvat? alebo by sme boli teda na danom mieste obidve
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Jajka77 Pozri príspevok
Takze keby mi povedala personalistaka, ze z materskej sa ide dana zamestnankyna vratit a mne sa tym pomer konci, nie je to taK? museli by mi dat asi odstupne za cas dokedy by mi mal pomer trvat? alebo by sme boli teda na danom mieste obidve
Určite to tak nieje. Ak chce zamestnávateľ aby si v práci skončila pred uplynutím doby PP na dobu určitú, tak sa použije §59 ZP: (1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

dakujem, a co by si mi poradila ako sa snou dohodnut,aby to bolo pre mna vyhodne? nepredpokladam ze ostanem po jej navrate na danom mieste
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Jajka77 Pozri príspevok
dakujem, a co by si mi poradila ako sa snou dohodnut,aby to bolo pre mna vyhodne? nepredpokladam ze ostanem po jej navrate na danom mieste
Nech ti dajú výpoveď podľa ZP § 63 ods. 1 písmeno b,- aj s odstupným alebo nech vás obe nechajú na rovnakom mieste. Záleží však aj od toho, aká dlhá je doba do skončenia tvojej doby určitej. Čo bude pre zamestnávateľa a teba najvýhodnejšie. Môžu sa dohodnúť aj so zamestnankyňou, ktorá je na materskej, že ju dajú dočasne na iné pracovné miesto. Spôsobou a možností je veľa. Najprv sa porozprávajte: daj vedieť, že vieš aké máš práva a nech ti dajú možnosti.
Naposledy upravil celestina : 09.02.08 at 20:04
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať