Zavrieť

Porady

Pracovný pomer - doba určitá

Zamestnávame ľudí na dobu určitú, táto im končí. Sme s nimi spokojný, preto chceme uzatvoriť pracovný pomer na dobu neurčitú, ale nie dodatkom k predošlej zmluve, ale uzatvorením novej zmluvy na dobu neurčitú. Môžeme to tak urobiť? ( Upravovali sme pracovné zmluvy podľa nového zákonníka práce.)
Usporiadat
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

super za radu , este sa ozvem ako som dopadla
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, ak je PP dohodnutý na dobu určitú, napr. na 12 mesiacov a z organizačných dôvodov by zamestnanec dostal výpoveď napr. po 9 mesiacoch, patrí mu 2 mesačné odstupné, alebo až do doby trvania PP? Ak by počas trvania PP na dobu určitú odišla na materskú, PP končí uplynutím doby, na ktorú bol PP uzatvorený, alebo sa na ňu vzťahuje ochranná lehota?
Ďakujem!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, ak je PP dohodnutý na dobu určitú, napr. na 12 mesiacov a z organizačných dôvodov by zamestnanec dostal výpoveď napr. po 9 mesiacoch, patrí mu 2 mesačné odstupné, alebo až do doby trvania PP?
2 mesačné odstupné + 2 mesačná výpovedná doba. To už je pre firmu finančne výhodnejšie ponechať ho do konca doby určitej, lebo takto zaplatí o mesačný plat viac.

Eva99 Pozri príspevok
Ak by počas trvania PP na dobu určitú odišla na materskú, PP končí uplynutím doby, na ktorú bol PP uzatvorený, alebo sa na ňu vzťahuje ochranná lehota?
Ďakujem!
PP skončí v dohodnutý deň. Na takýto prípad sa nevzťahuje ochranná doba.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Chobot Pozri príspevok
2 mesačné odstupné + 2 mesačná výpovedná doba. To už je pre firmu finančne výhodnejšie ponechať ho do konca doby určitej, lebo takto zaplatí o mesačný plat viac.



PP skončí v dohodnutý deň. Na takýto prípad sa nevzťahuje ochranná doba.
Ďakujem!
0 0
tina24 tina24

tina24 je offline (nepripojený) tina24

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na skúšobnú a výpovednú dobu v pracovnom pomere uzatvorenom na dobu určitú. Dňa 25.1.2008 zamestnávateľ zamestnal zamestnanca na dobu neurčitú. Kedže zamestnávateľ k dňu 31.7.08 končí a predáva firmu využil to, že zamestnanec ešte bol v skúšobnej dobe, prepustil ho a znovu zamestnal na dobu určitú do 31.7.08. Neviem ako je to teraz so skúšobnou dobou. Ak je v novom pracovnom pomere, znovu mu začína skúšobná doba 3 mesiace? A ak bude chcieť zamestnanec odísť skôr ako mu končí pracovný pomer ako sa to potom rieši? Je aj v tomto prípade výpovedná doba ak je pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú? Prosím o radu. Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tina24 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na skúšobnú a výpovednú dobu v pracovnom pomere uzatvorenom na dobu určitú. Dňa 25.1.2008 zamestnávateľ zamestnal zamestnanca na dobu neurčitú. Kedže zamestnávateľ k dňu 31.7.08 končí a predáva firmu využil to, že zamestnanec ešte bol v skúšobnej dobe, prepustil ho a znovu zamestnal na dobu určitú do 31.7.08. Neviem ako je to teraz so skúšobnou dobou. Ak je v novom pracovnom pomere, znovu mu začína skúšobná doba 3 mesiace? Iba ak je to v novej pracovnej zmluve "písomne" dohodnuté (§45 ods.3), ak to písomne dohodnuté nie je, tak nie. A ak bude chcieť zamestnanec odísť skôr ako mu končí pracovný pomer ako sa to potom rieši? Je aj v tomto prípade výpovedná doba ak je pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú? Ak nemôže ukončiť PP v skúšobnej dobe, tak ho môže ukončiť napr. dohodou k lubovolnému dátumu alebo ak sa nedohodnú, tak výpovedou (§67) s dvojmesačnou VD.Prosím o radu. Ďakujem.
.
Naposledy upravil brčko : 02.05.08 at 07:48
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tina24 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na skúšobnú a výpovednú dobu v pracovnom pomere uzatvorenom na dobu určitú. Dňa 25.1.2008 zamestnávateľ zamestnal zamestnanca na dobu neurčitú. Kedže zamestnávateľ k dňu 31.7.08 končí a predáva firmu využil to, že zamestnanec ešte bol v skúšobnej dobe, prepustil ho a znovu zamestnal na dobu určitú do 31.7.08. Neviem ako je to teraz so skúšobnou dobou. Ak je v novom pracovnom pomere, znovu mu začína skúšobná doba 3 mesiace?
Je to zaujímavý prípad, ktorý asi zákonodarcovia nepredpokladali, že môže vzniknúť. Podľa môjho názoru v tomto prípade je možné dohodnúť skúšobnú dobu. Vysvetlím prečo:

ZP upravuje len opätovné uzatvárania PP na dobu určitú. V takých prípadoch nie je možné dohodnúť znovu skúšobnú dobu - je to v § 45 ods. 4:

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

Ale v tomto prípade nešlo o PP na dobu určitú, ale prvý PP bol dohodnutý na neurčitý čas. Ten riadne skončil v skúšobnej dobe a bol dohodnutý úplne nový PP na dobu určitú. V zmysle zákona to nebol opätovne dohodnutý PP, lebo opútovne dohodnutý PP je definovaný v ZP § 48 ods. 3 takto:

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

A keďže predchádzajúci PP nebol na určitú dobu, ale na neurčitý čas, neide o opätovne dohodnutý PP. Teda pri tomto PP je možné dohodnúť skúšobnú dobu. Musí byť ale dohodnutá v PZ.

tina24 Pozri príspevok
A ak bude chcieť zamestnanec odísť skôr ako mu končí pracovný pomer ako sa to potom rieši? Je aj v tomto prípade výpovedná doba ak je pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú? Prosím o radu. Ďakujem.
Potom aj odpoveď na túto časť otázky je jasná - v rámci skúšobnej doby môže odísť kedykoľvek. Aj v prípade PP na dobu určitú môže zamestnanec využiť všetky možnosti skončenia PP, ktoré umožňuje ZP, teda aj formou výpovede.

AK zamestnanec nechce skúšobnú dobu, doporučujem požiadať zamestnávateľa, aby neuplatňoval SD, možno mu vyjde v ústrety. Ale trvať na tom nemôže, jedine, že by nepodpísal PZ.
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

dobrý deň, chcela by som sa ohľadne PP na dobu určitú aj ja niečo opýtať. zamestnávame učiteľku v umeleckej škole, PP je uzatvorený od 01.09.2007 na dobu určitú do 30.06.2008 predtým mala tiež uzatvorený PP len na školský rok t.j. od 01.09. do 30.06.
od 01.09.2008 by sme ju chcela znovu zamestnať, môžem na dobu určitú? ZP v par.48 odst.6 pís d hovorí, že
6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
d/ zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru
vzťahuje sa toto aj na moju pani učiteľku?
ďakujem za odpoveď
0 0
tina24 tina24

tina24 je offline (nepripojený) tina24

Ďakujem krásne za odpovede. Už by som len potrebovala vedieť, či môže byť pre skúšobnú dobu a koniec pracovného pomeru dohodnutý rovnaký dátum. Ide o pracovný pomer na dobu určitú, ktorý končí skôr ako uplynú 3 mesiace. Čiže príklad: prac. pomer je od 5.5.08 - 31.7.08 a skúš.doba do 31.7.08
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tina24 Pozri príspevok
Ďakujem krásne za odpovede. Už by som len potrebovala vedieť, či môže byť pre skúšobnú dobu a koniec pracovného pomeru dohodnutý rovnaký dátum. Ide o pracovný pomer na dobu určitú, ktorý končí skôr ako uplynú 3 mesiace. Čiže príklad: prac. pomer je od 5.5.08 - 31.7.08 a skúš.doba do 31.7.08
Áno, môže to tak byť. Celý prac. pomer bude vlastne skúšobnou dobou.
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

prosím vás, pomohol by mi niekto s mojím vyššie uvedeným problémom?
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Mám zamestnanca "B" ktorý mal pracovnú zmluvu na dobu určitú - z dôvodu zastupovania iného zamestnanca "A" dlhodobo práceneschopného. "A" nám v pondelok nastupuje do práce, takže ten zastupujúci "B" by u nás mal skončiť pracovný pomer. Ibaže ďalší zamestnanec požiadal o ukončenie pracovného pomeru, je pre nás zbytočné hľadať nového človeka, keď "B" je ochotný nastúpiť natrvalo a pozná už naše pomery. Ja len riešim dilemu, že keďže sa "B" skončí pracovný pomer na dobu určitú 11.5. a 12.5. mu dáme novú pracovnú zmluvu môže to byť zase pracovná zmluva na dobu určitú a s 3 mesačnou skúšobnou dobou? Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

megyzah Pozri príspevok
Mám zamestnanca "B" ktorý mal pracovnú zmluvu na dobu určitú - z dôvodu zastupovania iného zamestnanca "A" dlhodobo práceneschopného. "A" nám v pondelok nastupuje do práce, takže ten zastupujúci "B" by u nás mal skončiť pracovný pomer. Ibaže ďalší zamestnanec požiadal o ukončenie pracovného pomeru, je pre nás zbytočné hľadať nového človeka, keď "B" je ochotný nastúpiť natrvalo a pozná už naše pomery. Ja len riešim dilemu, že keďže sa "B" skončí pracovný pomer na dobu určitú 11.5. a 12.5. mu dáme novú pracovnú zmluvu môže to byť zase pracovná zmluva na dobu určitú a s 3 mesačnou skúšobnou dobou? Ďakujem
V zmysle ZP ide v tomto prípade o opätovne dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú a preto nemožno dohodnúť SD - § 48 ods. 3:

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.



a nadv. § 45 ods. 4:

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Súhlasím s Chobotom, ešte doplním, že nová PZ môže byť na dobu určitú (predpokladám pred PZ na dobu určitú na zastupovanie počas PN u vás nemal PP).

vid § 48 ods.2
"PP na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. PP na určitú dobu možno predlžiť alebo opatovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát."
(Je možné aj dalšie opätovné dohodnutie PP z dôvodov uvedených v § 48 ods.4 a 6)
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

dobrý deň, chcela by som sa ohľadne PP na dobu určitú aj ja niečo opýtať. zamestnávame učiteľku v umeleckej škole, PP je uzatvorený od 01.09.2007 na dobu určitú do 30.06.2008 predtým mala tiež uzatvorený PP len na školský rok t.j. od 01.09. do 30.06.
od 01.09.2008 by sme ju chcela znovu zamestnať, môžem na dobu určitú? ZP v par.48 odst.6 pís d hovorí, že
6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
d/ zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru
vzťahuje sa toto aj na moju pani učiteľku?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

1gabika1 Pozri príspevok
dobrý deň, chcela by som sa ohľadne PP na dobu určitú aj ja niečo opýtať. zamestnávame učiteľku v umeleckej škole, PP je uzatvorený od 01.09.2007 na dobu určitú do 30.06.2008 predtým mala tiež uzatvorený PP len na školský rok t.j. od 01.09. do 30.06.
od 01.09.2008 by sme ju chcela znovu zamestnať, môžem na dobu určitú? ZP v par.48 odst.6 pís d hovorí, že
6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
d/ zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru
vzťahuje sa toto aj na moju pani učiteľku?
Ako vidíš, asi nikto ti nevie na to kompetentne odpovedať. A je problém zamestnať ju na neurčitý čas? Alebo ona nesúhlasí s dobou určitou?

Podľa môjho názoru to nie je tento prípad. Tu ide v prvom rade o učiteľku, ktorá by mala mať pedagogické vzdelanie, až potom o umelecké vzdelanie.

To, čo si uviedla, podľa mňa je typické pre iné odvetvia, napr. umelcov, hercov, zboristov a pod.

Ale pokiaľ chceš mať úplnú istotu, skús napísať na inšpektorát práce, ako to oni chápu, veď v prípade sporu s tou zamestnankyňou by to možno aj oni posudzovali.
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

dakujem za radu, pisala som na inšpektorát práce, ale dali mi úžasnú odpoveď, čisto právnickú čiže nerozumela som každé druhé slovo :-)
chcela by som vás ešte poprosiť o jednu radu, respektíve si to chcem overiť...invalidnej dôchodkyni môžem zmluvu predlžovať na dobu určitú stále dookola?
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

prosím, vedel by mi niekto odpovedať?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

1gabika1 Pozri príspevok
dakujem za radu, pisala som na inšpektorát práce, ale dali mi úžasnú odpoveď, čisto právnickú čiže nerozumela som každé druhé slovo :-)
chcela by som vás ešte poprosiť o jednu radu, respektíve si to chcem overiť...invalidnej dôchodkyni môžem zmluvu predlžovať na dobu určitú stále dookola?
Vzťahuje sa na ňu ZP par. 48, odst. 6 písm. f - takže áno
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

ďakujem pekne...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať