Zavrieť

Porady

Musím mať nájomnú zmluvu?

Som súkromná osoba. Kúpila som časť budovy do vlastníctva a investovala som do jej rekonštrukcie, aby som v nej mohla podnikať. Vytvorila som s.r.o.(dvaja spoločníci, ja + iná osoba), ktorá má sídlo v zrekonštruovanej budove. Musím mať uzatvorenú nájomnú zmluvu (ja prenajímam svojej s.r.o.)? Musím účtovať nájomné v s.r.o. ak táto s.r.o. nie je majiteľom priestorov? Nová s.r.o. je zatiaľ v strate.

Podotýkam, že mám uzatvorené zmluvy o dodávke tepla, elektriny a pevnej linky bez nájomnej zmluvy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zufrob je offline (nepripojený) zufrob

    zufrob
    Sidlo spolocnosti by malo byt zdokladovane listom vlastnictva predmetnej nehnutelnosti. Ten je predpokladam na tvoje meno. Ale s.r.o. je samostatnym pravnym subjektom a je aj v tvojom zaujme mat zadefinovane podmienky vyuzivania tvojho sukr. majtku {aj ked ide o tvoju s.r.o.} . Nikdo ti nediktuje vysku najomneho, tak si stanov symbolicku korunu. Aj sa naje aj koza zostane cela.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Nebude problém s DPH? Ja prenajímam nehnuteľnosť manželovi za symbolickú cenu, ale pri daňovej kontrole mi bolo povedané, že DPH musím odviezť z ceny obvyklého prenájmu v mieste prenajímaných priestorov....:-(
    Naposledy upravil adam : 02.03.05 at 19:44 Dôvod: doplnenie

    jozef35 je offline (nepripojený) jozef35

    jozef35
    prenajom priestorov moze byt aj beuodplatne, len za uhradu vedlajsich nakladov teplo,... atd ako pises, resp. to nie je dodavka ale refakturacia nakladov spojenych s užívaním priestorov

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Naďa
    Som súkromná osoba. Kúpila som časť budovy do vlastníctva a investovala som do jej rekonštrukcie, aby som v nej mohla podnikať. Vytvorila som s.r.o.(dvaja spoločníci, ja + iná osoba), ktorá má sídlo v zrekonštruovanej budove. Musím mať uzatvorenú nájomnú zmluvu (ja prenajímam svojej s.r.o.)? Musím účtovať nájomné v s.r.o. ak táto s.r.o. nie je majiteľom priestorov? Nová s.r.o. je zatiaľ v strate.

    Podotýkam, že mám uzatvorené zmluvy o dodávke tepla, elektriny a pevnej linky bez nájomnej zmluvy.
    Naďa, ja by som na tvojom mieste, keďže aj ty si spoločníčkou s.r.o. skutočne prenajala nehnuteľnosť za symbolickú cenu, a zdôvodnila by som to tým, že tam máš vložené imanie, teda aj očakávanie zisku. Môžeš do zmluvy zabudovať aj klauzulu, že v druhom, prípadne treťom roku podnikania sa očakáva zisk, a vtedy bude vyhotovený písomný dodatok k tejto zmluve a nájomné bude obvyklé trhovým cenám. Energie a telefón máš na s.r.o., takže tu by som problém DPH nevidela, nakoľko inak by ti neboli uzatvorili zmluvu elektrárne.

    Musím mať nájomnú zmluvu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.