Zavrieť

Porady

účtovanie stravných lístkov

Je toto správne účtovanie?

Predkontácia cez ID - stravné lístky pre zamestnancov
1.
zamestnávateľ 527/213
zamestnanec 331/213

na jeden interny doklad to môžem dať,áno?

2.
nemusím to prehnať cez 335?
takto
527/213
335/213

331/213


ďakujem
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Treba trošku vyhľadávať. O účtovaní stravných lístkov je tu toho už veľa: [SEARCH]účtovanie stravných lístkov[/SEARCH]
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
Je toto správne účtovanie?

Predkontácia cez ID - stravné lístky pre zamestnancov
1.
zamestnávateľ 527/213
zamestnanec 331/213
na jeden interny doklad to môžem dať,áno?

2.
nemusím to prehnať cez 335?
takto
527/213
335/213

331/213


ďakujem
1. pomenuj to čo ideš zaúčtovať: výdaj stravných lístkov, t.j. úbytok cenín, k tomu máš len 1 doklad, na ktorom zaúčtuješ všetky položky:
- 527/213 náklady z-ľa;
- 472/213 príspevok zo SF
- 335/213 pohľadávka voči z-com. Tu ti vzniká pohľadávka, preto účet 335.
Účet 331 sú záväzky z-ľa za mzdy. Zaúčtovaním výdaja SL nevzniká záväzok za mzdy.
- 331/335 zrážka zo mzdy z-ca / ak to ide cez výplatnú listinu, alebo
- 211/335 ak platia z-ci do pokladne.
1 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Chcela by som sa spýtať, či je zamestnávateľ povinný prispievať na SL zo sociálneho fondu? Lebo ja príspevok zo SF neúčtujem. A ešte: na kurze nás učili, že úbytok SL musíme účtovať na 518, ale nie je mi zrejmé, že ako alebo prečo. Ja účtujem SL presne takto ako Ty akurát bez sociálneho fondu.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Polly404 Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, či je zamestnávateľ povinný prispievať na SL zo sociálneho fondu? Lebo ja príspevok zo SF neúčtujem. A ešte: na kurze nás učili, že úbytok SL musíme účtovať na 518, ale nie je mi zrejmé, že ako alebo prečo. Ja účtujem SL presne takto ako Ty akurát bez sociálneho fondu.


ÚUčet 518 použijeme na zaúčtovanie prípadnej provízie pri nákupe SL, použitie SF pozri §7 tu:

http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-...-1-2008-a.html
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Polly404 Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, či je zamestnávateľ povinný prispievať na SL zo sociálneho fondu? Lebo ja príspevok zo SF neúčtujem. A ešte: na kurze nás učili, že úbytok SL musíme účtovať na 518, ale nie je mi zrejmé, že ako alebo prečo. Ja účtujem SL presne takto ako Ty akurát bez sociálneho fondu.
Stravný lístok/poukážka je cenina a príjem/nákup a úbytok/ výdaj zamestnancom sa účtuje na účte 213 (nie na nákladovom účte).
Na nákladový účet sa účtuje len tá časť hodnoty SL, ktorá ide do nákladov firmy - teda nie úbytok SL.
Príspevky na stravovanie zamestnancov sa účtujú na účet 527-Zákonné sociálne náklady. Vyplýva to z postupov účtovania.
0 0
evamikulas evamikulas

evamikulas je offline (nepripojený) evamikulas

Dobrý deň, nevidím tu žiadne spracovanie prípadu, keď firma odovzdáva stravné lístky z tržby nazad dodávateľovi? Prosím o vysvetlenie účtovania od príjmu stravného lístku do registračnej pokladnice
0 0
slovparkety slovparkety

slovparkety je offline (nepripojený) slovparkety

Účtovanie stravných lístkov. 2,371 bez DPH
55% z nákladov podniku - 1,304
soc. - 0,227
zamestnanec - 0,840
DPH - 0,16 pri DPH 19%
Platba zamestnanca je 1 EUR

bola DPH správne počítaná

Ďakujem

Anna
0 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

Ahojte,

obraciam sa na vas o radu s trocha inym problemom.
Firma niekolko mesiacov davala zamestnancom SL s tym, ze ich davala mesiac pozadu.
Razom sa rozhodla, ze uz zamestnancom stravne listky davat nebude a tu nastal problem.
Z miezd zamestnancom boli stiahnute ciastky (45% z hodnoty SL), ktore uz firma nezakupila a teraz nam to v ucte ako zostatok na strane D na ucte 213 a bolo to zuctovane voci 331.
Firma uz nema v plane dat zamestnancom gastrolistky.
Preto sa chcem opytat, ako je mozne tento problem poriesit? Moze firma vyplatit zamestnancom ciastku, ktoru im stiahla za SL v plnej sume a bez problemov a tym ucet 331 bude v poriadku? To znamena, ze im neda SL ale vyplati v hotovosti peniaze v prisluchajucej vyske?

Uctovalo by sa to potom 213/211 a 331 bude zodpovedat skutocnosti.

Dakujem za odpoved!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Inga6 Pozri príspevok
Ahojte,

obraciam sa na vas o radu s trocha inym problemom.
Firma niekolko mesiacov davala zamestnancom SL s tym, ze ich davala mesiac pozadu.
Razom sa rozhodla, ze uz zamestnancom stravne listky davat nebude a tu nastal problem.
Z miezd zamestnancom boli stiahnute ciastky (45% z hodnoty SL), ktore uz firma nezakupila a teraz nam to v ucte ako zostatok na strane D na ucte 213 a bolo to zuctovane voci 331.
Firma uz nema v plane dat zamestnancom gastrolistky.
Preto sa chcem opytat, ako je mozne tento problem poriesit? Moze firma vyplatit zamestnancom ciastku, ktoru im stiahla za SL v plnej sume a bez problemov a tym ucet 331 bude v poriadku? To znamena, ze im neda SL ale vyplati v hotovosti peniaze v prisluchajucej vyske?

Uctovalo by sa to potom 213/211 a 331 bude zodpovedat skutocnosti.

Dakujem za odpoved!
NIe že môže, ale musí im vyplatiť zrážku, ktorú nebol oprávnený vykonať. AK nebude poskytovať SL, ani inak nezabezpečí stravovanie, podľa §152 ZP musí poskytnúť finančný príspevok.
0 0
evica9 evica9

evica9 je offline (nepripojený) evica9

ahojte, ja to uctujem

nakup listkov FA Celkova suma FA = 105 € /211
hodnota listka x pocet ks = 100€ 213/
provizia = 5 € 518/

potom to uctujem na ID vyplatna listina strhujem mu 45 % z vyplaty zrazka- stravne z výplaty 331/335

potom to preuctujem IDX hodnota listka x pocet ks = 100€ /213
45 % zamestnanec =45 € 335/
55 % zamestnavateľ =55 € 527/

len mi teraz este zostal zvysok na 335 lebo sme mu nevyplatili kolko sme nakupili a neviem ako sa toho mam zbavit lebo uz nemame zamestnancov , ak mate niekto nápad poradte mi .

ĎAKUJEM
0 0
Anežob Anežob

Anežob je offline (nepripojený) Anežob

evica9 Pozri príspevok
ahojte, ja to uctujem

nakup listkov FA Celkova suma FA = 105 € /211
hodnota listka x pocet ks = 100€ 213/
provizia = 5 € 518/

potom to uctujem na ID vyplatna listina strhujem mu 45 % z vyplaty zrazka- stravne z výplaty 331/335

potom to preuctujem IDX hodnota listka x pocet ks = 100€ /213
45 % zamestnanec =45 € 335/
55 % zamestnavateľ =55 € 527/

len mi teraz este zostal zvysok na 335 lebo sme mu nevyplatili kolko sme nakupili a neviem ako sa toho mam zbavit lebo uz nemame zamestnancov , ak mate niekto nápad poradte mi .

ĎAKUJEM
Ak som to dobre pochopila lístky si nevydala všetky zamestnancom a tým pádom si ich ani nemala v celej hodnote z cennín odúčtovať.
Treba opraviť 335 a 527. Veď náklad môžeš naúčtovať len v tej výške v ktorej boli lístky vydané. Tiež zamestnanca môžeš zaťažiť len tou hodnotou, ktorú dostal.
Ak si nevydala všetky nakúpené lístky tak zostatok musíš mať na účte 213 nie na 335, lebo 335-ku si pri výdaji lístkov nemala predpísať celú.

A ešte jedna vec ma napadá, nespomínaš sociálny fond. Je povinnosťou zo zákona prispievať na stravu z tohto fondu.
0 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

Twenty, dakujem za odpoved.

A prosim Ta, je postacujuce, ze zamestnancom firma iba vrati dane peniaze spat a hotovo? Nie je potrebne tieto peniaze nejako dodatocne zdanit alebo nieco podobne?

Ja to uctovne dam do poriadku 211/213, ceniny budem mat vysporiadane a to, co sme stiahli z 331 bude tym padom tiez vysporiadane. Len otazne je pre mna to, ci ludom mozu len tak vratit peniaze spat.

Dakujem .
0 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

Prosim, viete mi poradit, ci moze firma zamestnancom spat vratit v hotovosti peniaze za to, ze im strhla pomernu cast za SL, ktore im nikdy nevydala?
Su tie peniaze vyplatene v hotovosti v poriadku, uz sa dalej nezdanuju?
Dakujem!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Inga6 Pozri príspevok
Prosim, viete mi poradit, ci moze firma zamestnancom spat vratit v hotovosti peniaze za to, ze im strhla pomernu cast za SL, ktore im nikdy nevydala?
Su tie peniaze vyplatene v hotovosti v poriadku, uz sa dalej nezdanuju?
Dakujem!
Nepýtala si sa na toto už včera? Mám taký dojem, že som na toto už odpovedala.
http://www.porada.sk/t66008-uctovani...ml#post1647208
0 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

Ano Twenty, odpovedala si, aj som opat na Tvoju odpoved zareagovala tou istou otazkou .

Fakt mi uz teraz ide len o to, ci im to firma vrati v hotovosti v plnej vyske a ci to nebude potrebne zamestnancom nijako dodanit alebo nieco podobne. Uz sa tato moja otazka tyka len miezd ako takych, kedze nie som mzdarka:-).

Dakujem!
0 0
evica9 evica9

evica9 je offline (nepripojený) evica9

rozumiem 335 a 527 som opravila , vedela by si moct co teda s tym rez. fondom , mozem dat 472 / 213 co mi zostal rozdiel na tych ceninách ?
Naposledy upravil evica9 : 08.02.11 at 14:58
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Inga6 Pozri príspevok
Ano Twenty, odpovedala si, aj som opat na Tvoju odpoved zareagovala tou istou otazkou .

Fakt mi uz teraz ide len o to, ci im to firma vrati v hotovosti v plnej vyske a ci to nebude potrebne zamestnancom nijako dodanit alebo nieco podobne. Uz sa tato moja otazka tyka len miezd ako takych, kedze nie som mzdarka:-).

Dakujem!
Myslím si, že moja odpoveď bola vyčerpávajúca. PS, môj nick nie je ten, ako si napísala.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Ako zaúčovať zrážku zo mzdy zamestnancovi za 04/2011, ak lístky sa kúpia až 05/2011?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

mirhu Pozri príspevok
Ako zaúčovať zrážku zo mzdy zamestnancovi za 04/2011, ak lístky sa kúpia až 05/2011?
Voči záväzkom k zamestnancom. Alebo až v 5/2011.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosím o pomoc od januára tohto roku teda 2011 zamestnávateľ kúpil stravné lístky v sume 3,30/ks
teraz tieto stravné lístky som dala zamestnancom podľa odpracovaných dní, lenže som im nestrhla za ne ani cent lebo som na to zabudla môžem to zaúčtovať následovne
napr. výdaj 20ks po 3,30 suma = 66EUR

55% z 3,80 dám do nákladov firmy t.j 41,80 527/213 dúfam, že mozem aj ked stravný lístok je kúpený v sume 3,30
potom zvyšok som zaúčtovala 24,20 na 528ako nedanový výdavok firmy/213??? môže to tak byť alebo som to mala dať zamestnancovi ako príjem a zdaniť prosím
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať