Zavrieť

Porady

Prenájom nebytových priestorov - registrácia

Podnikateľ živnostník dáva do prenájmu svoje nebytové priestory inej firme. Podľa najnovších legislatívnych úprav by sa mal do 15 dní zaregistrovať na daňovom úrade ako prenajímateľ. Ale prenájom nemá v živnostenskom liste. Treba, aby to oznámil aj na živnostenskom úrade a aby si to dal zapísať do živnostenského listu?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no teraz prenajíma to ako súkromná osoba alebo ako FO

    ak súkromná osoba tak potom sa musí registrovať do 30 dní nasledujúceho mesiaca kedy takýto prenájom vznikol

    ak ako podnikateľ a nevyužíva tento priestor ide o príjem podľa par. 6 ods 5 písm a) príjem s akéhokoľvek nakladania z obchodný majetkom...živnosť netreba podľa mňa...netreba registrovať podľa mňa stačí ohlásiť do 30 dní nasledujúceho mesiaca kedy ste to začali prenajímať
    človiečik Vladimír Ozimý
    ja som sa zle vyjadril...ide o to či je budova v majetku a odpisuje sa atd alebo to má ako súkromná osoba...ostatné nemením...

    poradaK je offline (nepripojený) poradaK

    poradaK
    Áno, má to v majetku, odpisuje sa a časť tej budovy aj on využíva, len časť prenajíma inej firme.

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Ak prenajíma len časť budovy, podľa mňa by sa nemal registrovať.

    A chcem sa ťa spýtať poradaK, príjmy z prenájmu zahrňuješ do celkových príjmov, alebo členíš na príjmy z prenájmu a príjmy zo živnosti ?

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Janinkaaa Pozri príspevok
    Ak prenajíma len časť budovy, podľa mňa by sa nemal registrovať.

    A chcem sa ťa spýtať poradaK, príjmy z prenájmu zahrňuješ do celkových príjmov, alebo členíš na príjmy z prenájmu a príjmy zo živnosti ?
    Čo chceš členiť, je tam príjem z prenájmy budovy, ktorá je majetkom firmy, takže ide o príjem zo živnosti
    Pozri tu:
    Zákon o dani z príjmu
    §6
    ...
    (5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

    a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,

    b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

    c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
    d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
    Ja by som sa k tejto téme chcela opýtať: mám realitku a kúpenú nehnuteľnosť vediem ako tovar, teraz mám však RD,ktorý budem nejaký čas aj prenajímať. Je RD stále tovar a mám sa tiež prihlásiť na DU ako prenajímateľ nehnuteľnosti?
    Ďakujem za radu.

    Prenájom nebytových priestorov - registrácia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.