Zavrieť

Porady

Preplatenie minuloročnej dovolenky

Dobrý deň. Dočítala som sa v novom ZP, že sa dovolenka nevyčerpaná do konca nasledujúceho roku musí preplatiť. Mám takých zamestnancov, ktorí v decembri 2007 majú ešte dovolenku z roku 2006. Nie je mi ale jasná formulácia, že sa jedná o dovolenku, ktorá presahuje 4 týždne. To znamená, že ak bude mať v januári 2008 zamestnanec celú dovolenku za rok 2007 a z roku 2006 napríklad 5 dní, v takom prípade mu to nepreplatím, ale keby mal zostatok z roku 2006 napríklad 24 dní, tak mu musím preplatiť len 4 dni ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    petacuckova Pozri príspevok
    Dobrý deň. Dočítala som sa v novom ZP, že sa dovolenka nevyčerpaná do konca nasledujúceho roku musí preplatiť. Mám takých zamestnancov, ktorí v decembri 2007 majú ešte dovolenku z roku 2006. Nie je mi ale jasná formulácia, že sa jedná o dovolenku, ktorá presahuje 4 týždne. To znamená, že ak bude mať v januári 2008 zamestnanec celú dovolenku za rok 2007 a z roku 2006 napríklad 5 dní, v takom prípade mu to nepreplatím, ale keby mal zostatok z roku 2006 napríklad 24 dní, tak mu musím preplatiť len 4 dni ? Ďakujem.
    Čo tak preštudovať si podobnú tému, ktorá tu bola preberaná včera:

    http://www.porada.sk/t67059-novela-z...dovolenky.html

    petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

    petacuckova
    Už som si preštudovala, ďakujem, nevšimla som si to skôr. Ale aj tak jeden poddotaz. Musí tá dovolenka prepadnúť ? Ako sa píše, že 5 dní sa preplatí, ostatná prepadá.Nemôže prejsť do ďalšieho kalendárneho roka ? My sme to tak robili.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    petacuckova Pozri príspevok
    Už som si preštudovala, ďakujem, nevšimla som si to skôr. Ale aj tak jeden poddotaz. Musí tá dovolenka prepadnúť ? Ako sa píše, že 5 dní sa preplatí, ostatná prepadá.Nemôže prejsť do ďalšieho kalendárneho roka ? My sme to tak robili.
    Dovolenka z roku 2006 sa môže vyčerpať najneskôr do konca roku 2007. Od 1.9.07 aj časť z nej preplatiť, za určitých pravidiel podľa ZP § 116.

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    Dobrý deň
    Prosím o radu, nerozumiem totiž presne § 116 odstavci 2 Zákonníka práce.

    V počte dní, ktoré sa majú preplatiť mám jasno, ale nemám jasno v čase kedy sa musia (môžu) preplatit.

    Zo znenia odstavca pre mňa totiž nevyplýva povinnost vyplatiť nevyčepanú dovolenku k 31.12. nasledujúceho roka.
    Je tam len napísané, že sa prepláca (že patrí náhrada…).
    Ak sa nevyčerpaná dovolenka za rok 2006 v počte 5 dní nevyplatí k <o:p></o:p>
    31.12.2007 , ale napríklad k 31.1.2008 – je to nejaký problém?<o:p></o:p>
    Ďakujem za odpovede<o:p></o:p>

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Problém to nebude, podstatné je, že budeš vedieť preukázať, že zamestnanec tých 5 dní dostal zaplatené.

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    Manual Pozri príspevok
    Problém to nebude, podstatné je, že budeš vedieť preukázať, že zamestnanec tých 5 dní dostal zaplatené.
    Ďakujem za odpoveď.
    V prípade, že sa dovolenka prepláca až v januári, suma za túto dovolenku je súčasťou tvorby rezervy na dovolenku, že?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maňaska Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď.
    V prípade, že sa dovolenka prepláca až v januári, suma za túto dovolenku je súčasťou tvorby rezervy na dovolenku, že?
    Áno.

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    V podniku pôsobí odborová organizácia a v kolektívnej zmluve je dohodnutá základná výmera dovolenky 5 týždňov a
    po odpracovaní 15 rokov 6 týždňov dovolenky(neide o dodatkovú dovolenku).

    V takom prípade sa zamestnancovi so základným nárokom 25 dní, ktorý nemá vyčerpaných 10 dní dovolenky z roku 2006 preplatí 5 dní?
    Zamestnancovi so základným nárokom 30 dní, ktorý nemá vyčepaných 10 dovolenky z roku 2006 preplatí 10 dní?
    Ďakujem za odpověď

    jaanna je offline (nepripojený) jaanna

    jaanna
    Dobrý deň, v súvislosti s preplatením nevyčerpanej dovolenky mám následovnú otázku. Zamestnanci majú nevyčerpanú dovolenku z roku 2006, ktorú nevyčerpali ani v roku 2007. Firma postupuje tak, že na konci roku zamestnanci požiadajú správnu radu o preplatenie nevyčerpanej dovolenky a na základe súhlasu správnej rady im je nevyčerpaná dovolenka preplatená. Uvedený postup na základe predchádzajúcih odpovedí sa mi zdá nesprávny . Aký je Váš názor?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    presne tak, preplácaie v minulých rokoch nebolo možné len na základe žiadosti zamestnanca ......
    teraz sa môže vyplatiť len časť nevyčerpanej dovolenky - vid príslušné témy na Porade.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.