Zavrieť

Porady

Vlastná svadba a pracovné voľno

Zákonník práce uvádza vlastná svadba: pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na jeden deň. Ten jeden deň sa myslí deň svadby? Alebo nejaký deň predtým? Považuje sa to za neplatené voľno? Je potrebné ho odhlásiť na tento deň zo sociálnej poisťovne? Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    na vlastnú svadbu zamestnávateľ poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy (je to zvyčajne deň pred svadbou, čiže piatok) ... tento deň je neplateným voľnom a preto je potrebné prerušiť poistenie takéhoto zamestnanca - do SP posielaš prerušenie poistenia ... navrhujem, že ak má zamestnanec zvyšnú dovolenku, nech radšej čerpá dovolenku (dovolenka je platená, § 141 ods. 2e) platený nie je) ... oboznám zamestnanca s tým, že je to neplatené, uvidíš, aj on bude radšej čerpať dovolenku a ty ušetríš na papierovačkách

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Výborne, vďaka za vysvetlenie. Presne tento problém ma dnes zaujímal.
    Teraz je však už október a myslím si, že neplatené voľno pracovníka na jeden deň z dôvodu vlastnej svadby musí od 1.9.2005 nahlasovať zamestnávateľ už aj na ZP a zaplatiť odvody z minimalnej mzdy. Je to tak, alebo sa mýlim.
    Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom svadby počas týždňa, konkrétne piatok. Zamestnanec ide na svadbu v piatok rodinnému príslušnikovi má to platené?

    Ďakujem.
    Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom svadby počas týždňa, konkrétne piatok. Zamestnanec ide na svadbu v piatok rodinnému príslušnikovi má to platené?

    Ďakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zuzka,Bc. Pozri príspevok
    Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom svadby počas týždňa, konkrétne piatok. Zamestnanec ide na svadbu v piatok rodinnému príslušnikovi má to platené?

    Ďakujem.
    kto je rodinný príslušník ?

    e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zuzka,Bc. Pozri príspevok
    rod.príslušníkom je bratranec, ďakujem pekne
    Nemá nárok ani na neplatené volno v zmysle § 141 ZP. Musí si zobrať dovolenku alebo čas nadpracovať,
    Dobry den, v zakonniku prace je uvedene "e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca" ako to mam chapat, pretoze v marci tohto roku odvisielala TV Joj reportaz kde sa hovori ze podla zakonnika prace je zamestnavatel na vlastnu svadbu povinny poskytnut 2 dni pracovneho volna a v pripade ze je svadba v sobotu tak jeden den pred cize v piatok. Podla horeuvedeneho znenia by som to ale chapala tak ze zamestnavatej je povinny poskytnut iba jeden den aj to iba v pripade ze je svadba v pracovny den. Poradte prosim

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Veronika A Petko Pozri príspevok
    Dobry den, v zakonniku prace je uvedene "e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca" ako to mam chapat, pretoze v marci tohto roku odvisielala TV Joj reportaz kde sa hovori ze podla zakonnika prace je zamestnavatel na vlastnu svadbu povinny poskytnut 2 dni pracovneho volna a v pripade ze je svadba v sobotu tak jeden den pred cize v piatok. Podla horeuvedeneho znenia by som to ale chapala tak ze zamestnavatej je povinny poskytnut iba jeden den aj to iba v pripade ze je svadba v pracovny den. Poradte prosim
    Na JOJ-ke už toho "natrepali". Nárok na volno s náhradou mzdy má zamestnanec len v prípade, ak sa vlastná svadba koná v pracovný deň

    e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
    Dakujem za odpoved. Ved presne tak som to pochopila aj ja. Len mi pride az na smiech ze aj v TV a aj vela znamych ma stale presviedca o opaku....Uzasna informovanost

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Veronika A Petko Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved. Ved presne tak som to pochopila aj ja. Len mi pride az na smiech ze aj v TV a aj vela znamych ma stale presviedca o opaku....Uzasna informovanost
    Drž sa platného zákonníka práce, dúfam že ho ovláda aj vaša mzdárka. (alebo tou mzdárkou si ty ? )
    Veronika A Petko Nie nie nastastie nie to by som si sama dala vypoved :-D Dufam aj ja ze nasa mzdarka podobne veci ovlada i ked niekedy mam z nej pocit ze neovlada zakladnejsie veci.... este ze tam ma velmi sikovnu pomocnicku a na tu sa mozem obratit ked je tam sama

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.