Zavrieť

Porady

cestovné náhrady a PHM

človiečik
No zaujmalo by ma ako zúčtovavate benzín pri pracovnej ceste na firemnom aute. dajme tomu že ide o pracovnú cestu do rakúska, čerpali benzín v bratislave spolu s kúpou dialničnej známky. Zučtuje sa to v cesťaku alebo to ide do knihy jazd a tym padom na 501 spotreba pohonnych latok, ja tvrdim ze na 501 presviedcaju ma vsak ze na 512 spolu s cestakom. Mne to vsak uctovne spravne nepride, pretoze ak pouzivam firemne auto tak benzin sa predsa uznava do vysky blockom prepocitanych na zaklade spotreby na technickom preukaze...
Usporiadat
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

určite nie na 512, kúpené PHM sa pridá k mesačnému zúčtovaniu a vypočíta spotreba a tá sa zaúčtuje na 501, nabehané km sa zapíšu do knihy jázd aj s tankovaním
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Na 512 by som to nedávala.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
a ak to kupil v zahranici treba zaviest valutovu pokladnu alebo to je mozne prepocitat kurzom NBS...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Keď sú bločky zo zahraničia mala by sa viesť valutová pokladnica a prepočítať kurzom NBS v deň nákupu v zahraničí.
0 0
SOME SOME

SOME je offline (nepripojený) SOME

PHM 501

dialničná známka 538
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Doplňam ešte účtovanie, súhlasím so SOME.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
A keď nechcú viesť valutovú pokladňu, môžu to prepočítať kurzom NBS do slovenskej pokladne, že by bol nejaký int. predpis, kde by bolo napísané že v prípade tankovania v zahraničí sa benzín prepláca v sk korunách prepočtom kurzu NBS. Je niekde ustanovenie že sa musí viesť valutová pokladňa?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ale veď bločky sa môžu preplácať v Sk po prepočítaní kurzom NBS, ale pre ľahšiu orientáciu sa robia valutové pokladne.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
No čo je lahšie to je jasne ale oni skratka nechcu viest valutovu pokladnu pretoze maju minimum operacii v cudzej mene a nechcu sa tym zatazovat...
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Osobne si myslím že účt. jednotky ktoré vedú podvojné účtovníctvo v prípade že majú hotovostné účt. operácie v cudzej mene musia viesť evidenciu valutovej pokladne, vyplýva to z postupov účtovania.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ja si tiež myslím, ktorý však presne paragraf myslíš 4?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

hej tam to máš čierne na bielom a potom §46 a 47
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
dik za konzultation...
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Už som to písala asi v inom príspevku, ale v zákone o cestovných náhradách je napísané, že v prípade súhlasu, môže zamestnávateľ preplatiť náhrady vzniknuté pri služobnej ceste v inej ako slovenskej mene aj SK.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Lucy to je síce pravda ale nákup PHM do fir. auta nespadá pod zákon o cestovných náhradách a ak má firma účt.operácie na základe bločkov v cudzej mene mala by začať účtovať cez valutovú pokladňu.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Jasné, ja som to myslela, len pri tých služobných cestách do zahraničia.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Katty
Lucy to je síce pravda ale nákup PHM do fir. auta nespadá pod zákon o cestovných náhradách a ak má firma účt.operácie na základe bločkov v cudzej mene mala by začať účtovať cez valutovú pokladňu.
Vážené kolegyne, ja by som vás doplnila nasledovne :
- súhlasím s tým, nákup v SR PHM a diaľ.známky : 501/anal./ 211, 538/211
- nákup v zahrničí, či už PHM, alebo iné poplatky by som určite riešila cesťákom, lebo nevidím dôvod, aby si zamestnanec, alebo konateľ len tak odskočil do zahraničia na nákup, pokiaľ na to nebol potrebný cestovný príkaz,
-nákup PHM a ostatné výdaje v zahraničí by som vykázala na cesťáku, so zdôvodnením, na základe čoho tam bol nákup.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
isto by som to dal ja osobne na 501, pretože ak by čapoval z bankovej karty tak by si to isto uctoval na 501 ale v hotovosti 512, nie je to trochu porusenie uctovnych zasad ze sa to zauctuje raz tak alebo tak, alebo nebodaj cerpanie z firemnej karty by si tiez dal na 512?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Vladimír Ozimý
isto by som to dal ja osobne na 501, pretože ak by čapoval z bankovej karty tak by si to isto uctoval na 501 ale v hotovosti 512, nie je to trochu porusenie uctovnych zasad ze sa to zauctuje raz tak alebo tak, alebo nebodaj cerpanie z firemnej karty by si tiez dal na 512?
Pán Ozimý, ja som hovorila o účtovaní v tuzemsku na 501, a o účtovaní na základe služobnej cesty, ktorá mi jasne spadá pod cestovné náhrady, t.j. účet 512. Z karty tiež máte výpis, že to bolo čerpané v zahraničí, takže ešte raz: vypísala by som cesťák, rozpísala jednotlivé položky, a rozúčtovala - diéty, nocľažné účet 512, PHM účet 501, poplatky a iné výdaj na príslušný účet, ale celé by som to zhrnula pod cesťák, aby som vykryla pred kontrolou čerpanie v zahraničí.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no mne ide o ten ucet tak potom v poriadku asi som uz unaveny
0 0
Načítať ďalšie