Zavrieť

Porady

preddavky

anka anka

anka je offline (nepripojený) anka

Uz som z tych preddavkov blazon, moze mi niekto povedat, ci to chapem spravne?
zaklad dane 379.709.-
nezd.cast. -80.832.-
manzelka -80.832.-
____________________
zaklad dane 218.045.-

dan 41.428.-, ktoru zaplatím do 31.3.2005

preddavky 379.709.-
-87936
-87936
____________________
203837 x 19% = 38729/4 = 9682.- zaplati do 30.6.2005

alebo to ma byt suma bez odpocetu nezd. casti na manzelku?
Usporiadat
cimpo cimpo

cimpo je offline (nepripojený) cimpo

Akurat dnes som podaval priznanie a som v presne rovnakej situacii. Pytal som sa na to aj danovakov. Je to presne ako pisete. Na preddavky odpocitavate aj svoju aj manzelkinu nezdanitelnu cast. Ak mate narok na danovy bonus pre dieta, tak na preddavky odpocitate aj ten. Ak ste mali prijem aj zo zavislej cinnosti, tak vysledok este predelite dvomi, lebo v zakone sa pise, ze platite iba polovicu.
Aj tak sa s tym netreba teraz trapit. V priznani typu B netreba riadok 98 uvadzat. Danovaci to vypocitaju sami, aspon v Presove. Za prvy kvartal sa platia preddavky po starom (ja som neplatil). Nove preddavky zaplatim az v juni a ich vysku si pojdem zistit k danovakom.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Chcem upriamiť Vašu pozornosť na noviny TREND č. 8 (že stále nie je asi jasno ako platiť preddavky) a síce na článok na str. 32 Dagmar Čierna, daň. poradkyňa, členka SKDP hovorí: ... Preddavky na daň na zdaňovacie obdobie 2005 sa budú platiť z daňovej povinnosti za rok 2004, to znamená od 1.apríla 2005 do 31. marca 2006, pričom štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka....
Mne to vychádza, že by som preddavok na 1.q.2005 nemusela platiť. Tak tomu hovorím parádny guláš, pretože ja mám iné usmernenie a síce z DP r. 70 - odpoč. položka platná pre rok 2005, atď..... sodoma gomora ... maminečka
0 0
allicie allicie

allicie je offline (nepripojený) allicie

anka, podľa mňa si to vypočítala správne. preddavky sa platia na rok 2005 a sú vypočítané z DP za rok 2004. prvý preddavok je splatný 30.06.2005, teda na konci II. Q 2005. ďalší 30.09.2005, potom 31.12.2005 a posledný 31.03.2006.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
cimpo
Na preddavky odpocitavate aj svoju aj manzelkinu nezdanitelnu cast.
...to sa mi nechce veriť, že naozaj je možné pre výpočet preddavkov odpočítať len tak mirnix dirnix aj odpočet na manželku ?!
0 0
cimpo cimpo

cimpo je offline (nepripojený) cimpo

Jozef Mihál
...to sa mi nechce veriť, že naozaj je možné pre výpočet preddavkov odpočítať len tak mirnix dirnix aj odpočet na manželku ?!
Vyslovne som sa na to na danovom pytal. Povedali, ze ano. Vraj im nedavno na to dosiel metodicky pokyn.
Ako vravim, povedali mi, aby som to nevyplnoval, ze oni to aj tak sami vypocitaju a v juni si mam prist k nim zistit dotycnu sumu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Takže keď "na drzovku" vypočítam preddavky aj s odpočtom na manželku (mám), tak ma nezrušia?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

takze priklad anky je spravny????

dakujem.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim, ano???
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

To sa mi nechce verit, ze sa odpocitava aj na manzelku. Moze sa odpocitat na konci roka pri danovom priznani, ale na v suvislosti s preddavkami. No pockame si na usmernenie:-))
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Ano je to pravda.. hovorí o tom §34 ods. 5 asi v takom štvrtom riadku.... zníženého o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 - tu je odpočet podľa ods. 1a na daňovníka a podľa 1b na manželku :-) - platné v tom zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Áno, hovorí o tom síce §11, ale odpočítateľné položky pre platenie preddavkov sa majú uvádzať pre podmienky roku 2005. A kto z nás vie s istotou povedať, že aj v roku 2005 si bude môcť daňovník odpočítať presne plnú sumu na manželku. Čo ak sa zamestná a bude mať príjmy. Čo ak sa v r.2005 narodí ďalšie dieťa - jedno alebo dve a niektoré prestane študovať. Tento odpočet bude celkom iný. Ja som preto radšej upaltnila odpočet len na daňovníka. Však preplatok na dani mu vrátia, radšej ako by mal mať penále.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

babenko1
Ano je to pravda.. hovorí o tom §34 ods. 5 asi v takom štvrtom riadku.... zníženého o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 - tu je odpočet podľa ods. 1a na daňovníka a podľa 1b na manželku :-) - platné v tom zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky.
Ano, má babenko1 pravdu. Tak to zákon hovorí. Vchádzaš z predpokladov roku 2004 s použitím čísel platných v 2005. Tak u manželky ako aj u dieťaťa.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Áno je to presne tak, ako hovorí babenko - kto neverí pozri stránku http:www.drsr.sk/drsr/slovak/dano...data/dpfo03.pdf.

Upozornila na to už aj bea v inom prípsevku o preddavkoch. Ak to nepojde tak jednoducho to nájdete na stráne www.drsr.sk
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

S tou manželkou som to aj ja "pre istotu" zisťovala na viacerých miestach. Mala som nasledový problém : manžel-podnikateľ mal vysoký základ dane, maželka v roku 2004 bola nezamestnaná a dostala podporu cca 15.000. V roku 2004 si na ňu odpočítal cca 65.000. Na preddavky mi to stále nešlo do hlavy, že si môže odpočítať na seba 87.000 a na ňu 72.000 - hlavne preto, lebo ona 2.1.2005 nastúpila do práce, takže je jasné, že si za rok 2005 už na ňu nič odpočítavať nebude.
Ale potvrdilo mi to viacej "odborníkov" aj daň.poradca, aj na DU, že aj v tomto mojom prípade sa na výpočet preddavkov môže na manželku vo vyššie uvedenej výške odpočítať nezd.časť.
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

Mam dilemu teraz, nevyplnil som preddavok na dan riadok 98, idem radšej podať opravne danové priznanie, nebudem sa spoliehať na úradníčkov.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Skús ísť na DÚ za svojou správkyňou, či to tam nemôžeš dopísať, keď ide len o ten riadok. S opravným musíš vypísať aj znovu aj výkazy
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

Och bože To som nepodával ja ale klient A neni problem mu dať opravne a vykazy, ked to vytlačím z alfy mali by to vziať nie??? Len v alfe mi nejde zmeniť riadne DP na opravne
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Kvôli nevyplnenému jednému riadku 98 - opravné? To je úplne zbytočné. Evina má lepší nápad /alebo to nechaj tak, keď sa to dá ťažko zrealizovať takto/. O tých preddavkoch ho pouč, hlavne, aby ich platil. A správca dane si tam ten riadok aj tak musí nahodiť.
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

NO kua ja som taky puntičkár Už som dohodnuty s klientkou že sa stretneme dnes a donesiem jej to. Pozrite moj prispevok v JU /par info/, ten klient je od noveho roka na materskej, a chce požiadať o zrušenie platenia preddavkov na dan, kedže nepredpoklada žiadne prijmy.
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

teraz som z toho totalny debil. Danovy poradca mi vravi ze ak ma prijmy zo zavislej + autorske prava + prenajom bytu atd musi platit preddavky.
Vecsinu zakladu dane mu tvori prijmi zo zavislej cinnosti, a teraz som sa docital:
danovnik ktory neplati preddavky: ktoreho zaklad dane tvorí súčet čiastkovych základov dane, a jednym z nich je aj čiastkovy zaklad dane z príjmov zo závislej činnosti podľla §5zákona o dani z príjmov, a tento tvorí viac ako 50% z celkového základu dane. V tomto prípade dana osoba /tyka sa aj mojho klienta/ neplati preddavky na dan je tak??? Je potrebne to ale uviest na r. 98???

dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať