Zavrieť

Porady

PHM z euroShell.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Slovenský prepravca má s euroShell zmluvu na nákup PHM. Každý mesiac príde faktúra od dodávateľa so slovenským IčDPH. Teraz bola čerpaná PHM v ČR a prišla faktúra z ktorej som jeleň. Klient tvrdí, že ho oprávňuje na odpočet DPH na Slovensku.

Čo je na faktúre:
1. identifikácia slovenského dodávateľa so všetkým čo má byť.
2. text: "Dodáno a fakturováno kým:"
3. identifikácia českého dodávateľa so všetkým čo má byť
4. Miesto čerpania: Česká repoblika
5. Informácia o požiadavke na vykonanie úhrady na účet slovenského dodávateľa.
6. Faktúra je v Euro prepočítaná kurzom NBS SR na slovenskú menu. Keďže v Čechách majú sadzby ako my 19% neviem posúdiť či je to česká alebo slovenská DPH.
7. K faktúre je priložený dokument s názvom " Súhrnné vyúčtovanie zo zahraničia - nie je daňový doklad. Na tomto dokumente je uvedená suma Sk z faktúry a informácia o tom aký variabilný symbol použiť pri úhrade. Dokument bol vystavený slovenskou odnožou shell.

Záver.
Bod 5 je logický, je z toho dôvodu, aby sa ušetrilo na poplatkoch banke za úhradu do iného štátu.

Napriek všetkým náležitostiam vo faktúre si myslím, že PHM nebola kúpená v ČR za účelom vývozu do inej krajiny EÚ, ale je spotrebovaná v ČR aspoň z časti tak ako je to pri bežnom nákupe PHM v zahraničí a nemyslím, že je nárok na OKAMŽITÝ odpočet DPH na Slovensku.

Prosím o radu, tých ktorí majú takýto rébus za sebou.

Ďakujem.

apo
Naposledy upravil Dav : 19.11.09 at 08:20
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Teraz volal klient, ktorému som dal za úlohu overiť si možnosť odpočtu. Uznal, že nie je nárok na odpočet DPH.

apo
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Prostredníctvom SHEL SLOVAKIA je možné si túto DPH znárokovať, ale k tomu je potrebná registrácia v Česku.
Ak zavoláš do SHELL /v Blave/, dajú ti všetky potrebné informácie a aj formuláre.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Jasné, že na Slovensku nie, ale v Česku áno.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Čo ja mám skúsenosti s faktúrami Shell, tak sú vždy vystavené s IČ DPH Shell toho štátu, kde boli PHL natankované. Nárok na odpočet DPH je len z tankovania v SR. Z ostatných štátov sa dá požiadať o refundáciu napr. aj prostredníctvom Shell, ponúkajú napr. dobropisovanie dph každých 14 dní, alebo aj klasickú vratku 1x ročne.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý večer, každú faktúru zo súhrnného vyúčtovania zapíšete do knihy záväzkov osobitne ??? A čo treba
urobiť, aby nám vrátili daň z tankovania z ostatných štátov??? Ďakujem.
Naposledy upravil Iwett : 05.10.08 at 15:29
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Vo všeobecnosti platí pre všetky krajiny v EÚ.

DPH zaplatenú v krajnách EÚ je možné požiadaním na jednom mieste v každej krajine obvykle raz za rok. Ku žiadosti sa pripoja všetky doklady o nákupoch. Každá krajina má limit pri ktorom je možné o vrátenie dane požiadať.

Jeden klient dostáva faktúru od rakúskej spoločnosti, ktorá fakturuje odbrané PHM a dialničné poplatky (MÝTO). Vo faktúre je vyčíslená rakúska DPH a suma k úhrade je znížená o hodnotu DPH z predchádzajúcej faktúry.

Iba jeden krát sa DPH žiadala vrátiť z Rakúska, potom sa hľadala spoločnosť, ktorá to všetko zariadi. Takýto postup je pre mňa ako účtovníka veľkou úľavou, lebo v účtovníctve sa nehromadia drobné nákupy hradené platobnými kartami, ale všetko je vybavené jednou faktúrou.

apo
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem za odpoveď, mňa zaujímalo skôr, že kde sa žiada o vrátenie tej dph. Máme napísať žiadosť firme STELL?
Naposledy upravil Iwett : 05.10.08 at 18:01
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Kontakt na Shell ohľadom vratky DPH zo zahraničia:
vrátka DPH T: + 421 2 58245 379, F:+ 421 2 58245 152, mail: euroShell-vratkaDPH@shell.com
informačná stránka: http://www.shell.com/home/Framework?...roduction.html
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem veľmi pekne..
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ahojte chcem sa spýtať, keď na našu kartu v zahraničí tankovalo auto z inej firmy a mám mu toto tankovanie vyfaktúrovať, mám faktúrovať cenu v zahraničí s DPH + na to slovenskú DPH 19% pravda? Lebo z tej firmy by chceli aby som im faktúrovala cenu v zahraničí bez DPH + 19% slovenskú DPH, že aby sme sa neobohacovali zbytočne. Veď my máme aj nejaké náklady na to aby sme si zo zahraničia túto DPH vybavili a keby si ju náhodou nevybavíme tak by sme v podstate boli stratoví pri taktomto predaji no nie? Ako je to správne??? Dúfam že mi niekto aspoň teraz poradí, lebo v poslednom čase sa mi tu nejako nedarí
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Silvia123 Pozri príspevok
Ahojte chcem sa spýtať, keď na našu kartu v zahraničí tankovalo auto z inej firmy a mám mu toto tankovanie vyfaktúrovať, mám faktúrovať cenu v zahraničí s DPH + na to slovenskú DPH 19% pravda? Lebo z tej firmy by chceli aby som im faktúrovala cenu v zahraničí bez DPH + 19% slovenskú DPH, že aby sme sa neobohacovali zbytočne. Veď my máme aj nejaké náklady na to aby sme si zo zahraničia túto DPH vybavili a keby si ju náhodou nevybavíme tak by sme v podstate boli stratoví pri taktomto predaji no nie? Ako je to správne??? Dúfam že mi niekto aspoň teraz poradí, lebo v poslednom čase sa mi tu nejako nedarí
prefaktúruješ cenu tankovania v zahraničí (so zahraničnou dph) a bez slovenskej dph.
nechápem, prečo niektoré firmy si požičiavajú svoje tankovacie karty cudzím firmám. je to v rozpore s obchodnými podmienkami vydavateľa tankovacích kariet, a vznikajú problémy aké riešiš aj ty.
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

To naozaj bez DPH a nebudem musieť koeficientovať potom na DPH-čke?
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

A prečo koeficientovať?

Podľa ustanovenia § 2 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty tento zákon upravuje daň z pridanej hodnoty, ktorej podliehajú zdaniteľné plnenia:
- dodanie tovaru, poskytnutie služby s miestom plnenia v tuzemsku,
- nadubudnutie tovaru v tuzemsku, a
- dovoz tovaru do tuzemska.

V tvojom prípade, k zdaniteľnému plneniu v tuzemsku nedošlo a preto nepodlieha dani z pridanej hodnoty podľa zákona platného na území Slovenskej republiky.
Preto aj prefakturácia časti výdavkov inej spoločnosti bude bez dane z pridanej hodnoty.
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

tak fajn, veľmi pekne ďakujem, moc mi to pomohlo.
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

Dobrý večer, prosím Vás do ktorého riadku daňového priznania DPH mám uviesť faktúry z euroshellu - tankovanie v krajinách EÚ?
do radku 7 a samozdaniť alebo r. 9
ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Čerpanie PHM v krajine EÚ je hradené cenou vrátane DPH krajiny kde sa PHM čerpala. Takže v DP k DPH sa toto čerpanie nikde neprejaví.

Každá krajina v EÚ má poverený jeden miestny daňový úrad v ktorom môže zdaniteľná osoba registrovaná vo svojej krajina na DPH požiadať o vrátenie DPH uhradenej vo forme nákupov za PHM a iných výdavkov súvisiacich s podnikaním. Každá krajina má limit v Euro, ktorý keď sa dosiahne vzniká nárok na požiadanie o vrátenie DPH.

DPH, ktorú takýmto spôsobom dostaneme preplatenú zaúčtujeme ako príjem z pohľadu zákona o dani z príjmu.

apo
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
slovex Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím Vás do ktorého riadku daňového priznania DPH mám uviesť faktúry z euroshellu - tankovanie v krajinách EÚ?
do radku 7 a samozdaniť alebo r. 9
ďakujem
Tankovanie v krajinách EÚ nejde do DP k DPH na Slovensku.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Ako uplatniť DPH z diaľničných známok, nakúpených na kartu Shell (t.j. nákup DZ je uvedený vo faktúre s nulovou sadzbou DPH). Mám daňový doklad, kde je uvedená suma za nákup DZ s nulovou sadzbou a mám podkladovú časť nálepky s rozpisom DPH. Faktúru zaúčtujem s nulovou sadzbou a interným dokladom preúčtujem DPH... či ako? Jedná sa o JÚ.
Na faktúre od Shell mám dokonca uvedené, že "info o uplatnení DPH za slov. diaľ. známky nájete na www.euroshell.sk", avšak už hodinu hľadám na ich stránke, ale márne. Poradí mi niekto, prosím?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Vzhľadom k tomu, že ide o JÚ (nie práve "jednoduché" účto), ja by som
na Dfa Shell zaúčtovala platbu za diaľničnú známku ako "zaplatený preddavok";
diaľničnú známku cez ID ako záväzok;
ďalším ID zápočet zaplateného preddavku a záväzku.
Možno je to škrabkanie ucha okolo hlavy, no iný spôsob mi nenapadne (moji kolegovia by isto povedali, že mám veľmi "podvojný" pohľad na problém).
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Rozalka Pozri príspevok
Vzhľadom k tomu, že ide o JÚ (nie práve "jednoduché" účto), ja by som
na Dfa Shell zaúčtovala platbu za diaľničnú známku ako "zaplatený preddavok";
diaľničnú známku cez ID ako záväzok;
ďalším ID zápočet zaplateného preddavku a záväzku.
Možno je to škrabkanie ucha okolo hlavy, no iný spôsob mi nenapadne (moji kolegovia by isto povedali, že mám veľmi "podvojný" pohľad na problém).
Ďakujem za názor, Rozalka, no problém bude ešte asi aj v tom, že na tej istej faktúre mám vyfakturované aj tankovanie PHM na kartu Shell, takže v jednej faktúre mám položky s O%, aj 19% sadzbou dane ... tak cez tie zálohové platby mi to akosi veľmi "nesedí". Zatiaľ som to vyriešila tak, že som pri diaľ. známkach z faktúry DPH neuplatnila a platbu som zaúčtovala do PR v plnej výške a následne som vytvorila ID, na ktorom som vystornovala z PR celú sumu za DZ vč. DPH a ďalším ID som rozúčtovala nákup DZ na sumu bez dane (do PR) a DPH do nároku na odpočet. Len som zvedavá na iných, ako sa s týmto "jednoduchým účtovaním" vysporiadali , prípadne či niekto nevypátral to "usmernenie" na stránke euroshell-u.
0 0
Načítať ďalšie