Zavrieť

Porady

Doručená faktúra v januári z októbra.

Dnes mi prišala faktúra , s datumom zdan.plnenia 31.10.2007. Poradte prosím čo s ňou, mohla by som si DPH nárokovať v januári, ak si odložím obálku a priložím ju ku faktúre, že mi prišla s datumom 29.01.2008.
Samozrejme ju musím preúčtovať do nákladov roku 2007.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Daduľa Pozri príspevok
    Dnes mi prišala faktúra , s datumom zdan.plnenia 31.10.2007. Poradte prosím čo s ňou, mohla by som si DPH nárokovať v januári, ak si odložím obálku a priložím ju ku faktúre, že mi prišla s datumom 29.01.2008.
    Samozrejme ju musím preúčtovať do nákladov roku 2007.
    Áno mohla /§51 zákona o DPH/

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Daduľa Pozri príspevok
    Dnes mi prišala faktúra , s datumom zdan.plnenia 31.10.2007. Poradte prosím čo s ňou, mohla by som si DPH nárokovať v januári, ak si odložím obálku a priložím ju ku faktúre, že mi prišla s datumom 29.01.2008.
    Samozrejme ju musím preúčtovať do nákladov roku 2007.
    Ak ste štvrťročný plátca, tak bez problémov. Ak ste mesačný, je tu na Porade trochu polemika, ale som za to, že si ju môžete uplatniť.

    Opierala by som sa o:

    § 51
    Uplatnenie práva
    na odpočítanie dane


    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    cloe Pozri príspevok
    Ak ste štvrťročný plátca, tak bez problémov. Ak ste mesačný, je tu na Porade trochu polemika, ale som za to, že si ju môžete uplatniť.
    Aká polemika ???

    Ak je mesačný platiteľ , bude postupovať podľa § 51 ods.2 Zákona o DPH

    2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Cloe ona má obálku , kedy jej naozaj prišla, takže tu nie je žiadny problém

    §51

    ...ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70....

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Johanka, ja som to nikdy nespochybňovala ale keď si prezrieš staršie debaty na túto tému, vždy sa niektorí držia toho, že si môžeš DPH uplatniť len v obobí, kedy právo na odpočítanie vzniklo, príp. v prvom nasledujúcom období.
    Dokonca niekde poraďáčka písala, že takto im to podala aj lektorka na školení

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    cloe Pozri príspevok
    Johanka, ja som to nikdy nespochybňovala ale keď si prezrieš staršie debaty na túto tému, vždy sa niektorí držia toho, že si môžeš DPH uplatniť len v obobí, kedy právo na odpočítanie vzniklo, príp. v prvom nasledujúcom období.
    Dokonca niekde poraďáčka písala, že takto im to podala aj lektorka na školení
    Nie je to tak, ak vieme preukázať, že nám došla neskôr , tak ju vtedy uplatníme.
    Nemôžeme tak uplatniť jedine blok z ERP, lebo z toho je zjavné, že ho mám napr. 15.2. tak uplatním alebo vo februári alebo v marci, a potom už len DDP.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ...myslím, že citované hovorí za všetko. Ak niekto nevyužije to, čo mu umožňuje zákon .... .
    K tým starším debatám - myslím, že trvalo pekných pár chvíľ, kým sme pochopili , zákonodarca vydal niekoľko metodických pokynov a usmernení, takže čítať staré debaty nemá veľký zmysel...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    cloe Pozri príspevok
    Johanka, ja som to nikdy nespochybňovala ale keď si prezrieš staršie debaty na túto tému, vždy sa niektorí držia toho, že si môžeš DPH uplatniť len v obobí, kedy právo na odpočítanie vzniklo, príp. v prvom nasledujúcom období.
    Dokonca niekde poraďáčka písala, že takto im to podala aj lektorka na školení

    Prikladám tu Otázky odpovede zo stránky www.drsr.sk
    ohľadom uplatnenia odpočítania DPH


    http://www.porada.sk/602418-post19.html

    Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

    Daduľa
    Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem, teším sa ked sa rozprúdi takáto debata a každému nám to niečo dá.
    Ste super a prajem pekný deň!!

    Slavena je offline (nepripojený) Slavena

    Bojovníčka Slavena
    Dobrý deň, mám veľmi podobný problém. Faktúru za tovar prijatý 31.12.2007 som dostala 28. 1. 2008. Mám odloženú obálku s dátumom, tak túto faktúru jednoducho zarátam do priznania za január 2008. Keby to nebolo na hranici 2007/2008, nebol by snáď problém, - ale čo s tým teraz? Ako to preúčtujem do starého roku? Pomôžete?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Slavena Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám veľmi podobný problém. Faktúru za tovar prijatý 31.12.2007 som dostala 28. 1. 2008. Mám odloženú obálku s dátumom, tak túto faktúru jednoducho zarátam do priznania za január 2008. Keby to nebolo na hranici 2007/2008, nebol by snáď problém, - ale čo s tým teraz? Ako to preúčtujem do starého roku? Pomôžete?
    Riešenie nájdeš v nasledujúcej téme:

    http://www.porada.sk/t38944-p12-fakt...ome-rokov.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.