Zavrieť

Porady

Účtovanie odvodov v JU

Prosím Vás ako účtujete úhradu do sociálnej alebo zdravotnej poisťove v peňažnom denníku. Myslím úhradu - odvody z miezd zamestnancov. Celú čiastku do prič. MZDY, alebo celú čiastku do ODVODY DO FONDOV alebo sa to rozdeľuje. Zamestnanec do MZDY a organizácia čo platí do ODVODY DO FONDOV. Ďakujem za rýchle odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    V zmysle zásad účtovania by sa (podľa môjho názoru ) mali odvody zrazené zamestnancom účtovať do miezd a odvody platené zamestnávateľom do poistných fondov. Keďže pri praktickom účtovaní to môže vyvolávať určitý problém (napr. deliť platby pri viacerých zdrav. poisťovniach), ja v priebehu roka všetko účtujem do fondov a na konci roka pri uzávierkových operáciách odvody zrazené zamestnancom preúčtujem do miezd, aby to za rok poskytovalo "verný obraz účtovníctva". Z daňového hľadiska je to aj tak vsjo rovno.

    Zombor je offline (nepripojený) Zombor

    Zombor
    Podla mna to tiez treba rozdelit ako pise andrej_rv. Avsak ja to rozdelujem kazdy mesiac a nevidim ziadny problem vo vycisleni odvodov zrazenych zamestnancom a platenych organizaciou. Andrej si si zjednodusil ten "verny" obraz

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Ja som to robila na konci roka, v priebehu roka som účtovala odvody do fondov a na konci roka som to rozčlenila, čo je za zamestnanca a čo za zamestnávateľa a potom som to len preúčtovala. "Zjednodušené"

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    V Pohode sa da pekne urcit kde sa co uctuje a neni s tym problem na konci roka, pekne odvody zamestnanca do miezd a odvody zamestnavatela do fondov

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Lucy
    V Alfe som to nevidela. Alebo to tam je niekde zašité??
    Lucy v Alfe nie je nič zašité. Do mzdy patrí: výplata, daň zo mzdy, odvody čo si platí zamestnanec. Odvody čo platí za zamestnanca zamestnávatel ide do odvodov.
    Pekný večer želám...

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Lucy
    V Alfe som to nevidela. Alebo to tam je niekde zašité??
    Skôr by som povedala, že je to o podklade ku mzdám. Olymp "vypľuje" zostavu, z ktorej je zrejmé, čo kam zaúčtovať v Alfe, t.j. odvody za zamestnanca = mzdy a odvody za organizáciu = fondy.
    V Olympe je to zostava Podklady pre mesačný výkaz poistného - podrobné.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Nie tak som to myslela. Keď robíš úhradu odvodov z BU, tak si môžeš vybrať len jednu možnosť, teda suma sa nedá rozdeliť do kolónky mzdy a súčasne aj odvody. Tak som to myslela. Neviem, či som sa vyjadrila správne.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Lucy
    Nie tak som to myslela. Keď robíš úhradu odvodov z BU, tak si môžeš vybrať len jednu možnosť, teda suma sa nedá rozdeliť do kolónky mzdy a súčasne aj odvody. Tak som to myslela. Neviem, či som sa vyjadrila správne.
    Príklad: odvod do SP je 1800,- z toho zamestnanec= napr. 500,- zamestnávatel= 1300,-
    Sumu 1800,- dám do záväzku a tento záväzok uhrádzam na 2x. Sumu 500,- Sk dám do mzdy a sumu 1300 dám do odvodov, asi inak to nejde.
    Pekný večer...

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Lucy
    Nie tak som to myslela. Keď robíš úhradu odvodov z BU, tak si môžeš vybrať len jednu možnosť, teda suma sa nedá rozdeliť do kolónky mzdy a súčasne aj odvody. Tak som to myslela. Neviem, či som sa vyjadrila správne.
    No to je fakt. To je "nedostatok" Alfy - že keď jednu sumu potrebuješ rozdeliť na viac stĺpcov PD, tak máš smolu. Možno by sa dali uložiť dva doklady s tým istým číslom, len potom treba dať pozor na jednu vec: pri prečíslovávaní dokladov ich soft chápe ako dva samostatné...
    Ja som to riešila tak, že do bank. výpisu som dopísala rukou rozdelenie celkovej sumy na dve čiastky a tie som zaúčtovala jednotlivo. Takže každému bolo zrejmé čo a ako... dúfam

    uko je offline (nepripojený) uko

    uko
    Manual
    Príklad: odvod do SP je 1800,- z toho zamestnanec= napr. 500,- zamestnávatel= 1300,-
    Sumu 1800,- dám do záväzku a tento záväzok uhrádzam na 2x. Sumu 500,- Sk dám do mzdy a sumu 1300 dám do odvodov, asi inak to nejde.
    Pekný večer...
    možem sa spýtať s akým dátumom to dávaš do závazkov. ja robím mzdy ručne. chcem si to dať do zavazkov v ALFE a potom odtiaľ uhradu, len neviem aký datum. mzdy vyplacame v hotovosti 18teho.dik

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Záväzok k poslednému dňu v mesiaci, za ktorý sa počítajú mzdy a úhradu vtedy, kedy odišli peniaze z účtu, t.j. 18-teho nasl. mesiac.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.