Zavrieť

Porady

Usporiadat
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
janae Pozri príspevok
za rok 2007 mam prijem zo zav. cinnosti - 0 (rodicovska dovolenka), prijem za prenajom 24000, vyhra 25800sk.
Nemusiš, príjem z prenájmu do 24900 je oslobodený a výhra je nižšia ako 47808,- Sk
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

janae Pozri príspevok
za rok 2007 mam prijem zo zav. cinnosti - 0 (rodicovska dovolenka), prijem za prenajom 24000, vyhra 25800sk.
Pre správnu odpoveď musíte špecifikovať typ výhry.
0 0
janae janae

janae je offline (nepripojený) janae

vecna cena (notebook)
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Ak má dôchodca príležitostný príjem (napr. príležitostne pracuje pre SZČO) a tento je do výšky 47808,- musí si podať daňové priznanie? Odmena je mu vyplatená na základe dohody, nie je odvádzaná zrážková ani preddavková dań. Poberá starobný dôchodok.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

janae Pozri príspevok
vecna cena (notebook)
Vo Vašom prípade ste povinná podať daňové priznanie, pretože ste prijala vecnú cenu vo výške vyššej ako 5000,- Sk, ktorá by bola podľa §9 ods.2 písm.m od dane oslobodená.
Vo Vašom prípade sa jedná o príjem podľa §8 ods.1 písm.j.


Táto odpoveď nie je správne z dôvodu, že Vaše celkové príijmy za rok boli nižšie ako 5 násobok životného minima.
V prípade, že by ste si nebola istá so zdanením výhry môžete podať daňové priznanie tak ako píše v príspevku č.13 Zlata a uplatniť si na seba odpočítateľnú položku vo výške 95616,-Sk, na ktorú máte nárok.
Naposledy upravil Denda : 12.02.08 at 10:43
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Zlata Pozri príspevok
Ak má dôchodca príležitostný príjem (napr. príležitostne pracuje pre SZČO) a tento je do výšky 47808,- musí si podať daňové priznanie? Odmena je mu vyplatená na základe dohody, nie je odvádzaná zrážková ani preddavková dań. Poberá starobný dôchodok.
Nemusí podať daňové priznanie.
0 0
janae janae

janae je offline (nepripojený) janae

Denda Pozri príspevok
Vo Vašom prípade ste povinná podať daňové priznanie, pretože ste prijala vecnú cenu vo výške vyššej ako 5000,- Sk, ktorá by bola podľa §9 ods.2 písm.m od dane oslobodená.
Vo Vašom prípade sa jedná o príjem podľa §8 ods.1 písm.j.
aj ked je moj prijem pod 47808? (vychadzam z toho, ze ten prenajom 24000 je od dane oslobodeny)
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

janae Pozri príspevok
aj ked je moj prijem pod 47808? (vychadzam z toho, ze ten prenajom 24000 je od dane oslobodeny)
Vaše celkové príjmy sú vo výške 24000+ 25800 = 49800,- Sk. Toto platí len v prípade, že si na Vás uplatní manžel odpočítateľnú položku.
Naposledy upravil Denda : 12.02.08 at 10:44
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Denda Pozri príspevok
Vaše celkové príjmy sú vo výške 24000+ 25800 = 49800,- Sk. Musíte podať DP.
Denda, nesúhlasím s tvojou odpoveďou v príspevku 9 pre janae. Podľa mňa sa príjem, ktorý je oslobodený nazapočítava do zdaniteľnách príjmov. V § 46 sa jedná o zdaniteľné príjmy. Oslobodený príjem sa nezdaňuje.
§46
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).
Zdaniteľné príjmy sú tie, ktoré podliehajú zdaneniu.
Naposledy upravil Evanka : 12.02.08 at 11:05
0 0
janae janae

janae je offline (nepripojený) janae

Evanka Pozri príspevok
Denda, podľa mňa sa tam príjem, ktorý je oslobodený nazapočítava. Jedná sa o zdaniteľné príjmy. Oslobodený sa nezdaňuje.

v danovom by som potom aj tak uvadzala len vyhru, lebo v kolonke prenajom mam uvadzat rovno rozdiel prijmu za prenajom minus 24900, takze v mojom pripade to nechavam prazdne... Este 1 otazka - ak ja nebudem podavat dan. priznanie, potom si na mna manzel uplatnuje 95616 minus vyhra a aj minus prenajom? (alebo len 95616 minus vyhra?)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
janae Pozri príspevok
v danovom by som potom aj tak uvadzala len vyhru, lebo v kolonke prenajom mam uvadzat rovno rozdiel prijmu za prenajom minus 24900, takze v mojom pripade to nechavam prazdne... Este 1 otazka - ak ja nebudem podavat dan. priznanie, potom si na mna manzel uplatnuje 95616 minus vyhra a aj minus prenajom? (alebo len 95616 minus vyhra?)
Manžel si môže uplatniť na teba 95616 - príjem z nájmu - výhra.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

janae Pozri príspevok
za rok 2007 mam prijem zo zav. cinnosti - 0 (rodicovska dovolenka), prijem za prenajom 24000, vyhra 25800sk.
TAkže v danom prípade má príjem z prenájmu 24000 - t,j. oslobodený
príjem z výhry 25800 - zdaniteľný príjem ale nedosahuje výšku zdaniteľných príjmov 47808, takže netreba podávať daňové príznanie.

Keby si aj podala DP
príjem by bol 25800
odpočítateľná položka 95616
základ dane 0
dań 0
takže aj tak nej nevyplýva podať si DP, keďže daň nepresahuje sumu 500,-

ALEBO SA MÝLIM?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Zlata Pozri príspevok
TAkže v danom prípade má príjem z prenájmu 24000 - t,j. oslobodený
príjem z výhry 25800 - zdaniteľný príjem ale nedosahuje výšku zdaniteľných príjmov 47808, takže netreba podávať daňové príznanie.

Keby si aj podala DP
príjem by bol 25800
odpočítateľná položka 95616
základ dane 0
dań 0
takže aj tak nej nevyplýva podať si DP, keďže daň nepresahuje sumu 500,-

ALEBO SA MÝLIM?
Nemýliš sa.
Netreba podávať DP, ako píšem v príspevku 10. Denda, bolo by dobre, keby si odpoveď v 9 opravila, aby to niekoho nepomýlilo.
Naposledy upravil Evanka : 12.02.08 at 10:09
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Zlata Pozri príspevok
Ak má dôchodca príležitostný príjem (napr. príležitostne pracuje pre SZČO) a tento je do výšky 47808,- musí si podať daňové priznanie? Odmena je mu vyplatená na základe dohody, nie je odvádzaná zrážková ani preddavková dań. Poberá starobný dôchodok.
Ja tvrdím, že každý príjem musí byť zdanený, tak nerozumiem tomu, že mu ta odmena nebola zdanená . Ak dôchodca pracuje na základe DoVP , nemá nárok na nezdaniteľné minimum a jeho príjem je menší ako 5000,- Sk mesačne - zrážková daň. Aj je väčší ako 5000,- Sk tak daň preddavková.
Ak predpokladám, že mal príjem menší ako 47 808,- Sk za rok 2007 a mal mať aj zrazenú daň v daň. priznaní si na základe § 46 -( nevyrubenie daní ) celú dá do preplatku .
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Zlata Pozri príspevok
Ak má dôchodca príležitostný príjem (napr. príležitostne pracuje pre SZČO) a tento je do výšky 47808,- musí si podať daňové priznanie? Odmena je mu vyplatená na základe dohody, nie je odvádzaná zrážková ani preddavková dań. Poberá starobný dôchodok.
Ja tvrdím, že každý príjem musí byť zdanený, tak nerozumiem tomu, že mu ta odmena nebola zdanená . Ak dôchodca pracuje na základe DoVP , nemá nárok na nezdaniteľné minimum a jeho príjem je menší ako 5000,- Sk mesačne - zrážková daň. Aj je väčší ako 5000,- Sk tak daň preddavková.
Ak predpokladám, že mal príjem menší ako 47 808,- Sk za rok 2007 a mal mať aj zrazenú daň v daň. priznaní si na základe § 46 -( nevyrubenie daní ) celú dá do preplatku .
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Zlata Pozri príspevok
Ak má dôchodca príležitostný príjem (napr. príležitostne pracuje pre SZČO) a tento je do výšky 47808,- musí si podať daňové priznanie? Odmena je mu vyplatená na základe dohody, nie je odvádzaná zrážková ani preddavková dań. Poberá starobný dôchodok.
Čučoriedka 5 Pozri príspevok
Ja tvrdím, že každý príjem musí byť zdanený, tak nerozumiem tomu, že mu ta odmena nebola zdanená . Ak dôchodca pracuje na základe DoVP , nemá nárok na nezdaniteľné minimum a jeho príjem je menší ako 5000,- Sk mesačne - zrážková daň. Aj je väčší ako 5000,- Sk tak daň preddavková.
Ak predpokladám, že mal príjem menší ako 47 808,- Sk za rok 2007 a mal mať aj zrazenú daň v daň. priznaní si na základe § 46 -( nevyrubenie daní ) celú dá do preplatku .
Nárok na nezdaniteľné minimum by nemal v prípade, keby bol poberateľom starobného dôchodku 1.1. zdaňovacieho obdobia. Zadávateľka otázky zrejme mala tento prípad, keď píše, že mu nebola zrážaná žiadna daň z príjmu.
Dopĺňam : zadávateľka mala na mysli typ zmluvy nie dohodu podľa Zákonníka práce.
Naposledy upravil Denda : 12.02.08 at 13:43
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Neviem či bol postup medzi dôchodcom a SZČO správny.
Uzatvorili medzi sebou dohodu, v ktorej sa dohodli, že dôchodca prílezitostne vypomôze SZČO za odmenu, ktorá nebude zdanená. Príjem považujú za príjem podľa § 8. Dôchodca si príjem zdani samostatne.Dohoda nie je v zmysle zákonnika práce, teda im nevyplývajú povinnosti a nároky zo zákonníka práce.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Poberateľ starobného dôchodku poberal príjmy zo závislej činnosti vo výške spolu 36000 od viacerých zamestn. Príjmy boli zdaňované aj preddavkovou daňou aj zrážkovou daňou. Daň celkom 6963. Je treba dobrovoľne podať DP , aby správca daní vrátil dane podľa par. 46 zákon o dani z príjmu.? Uvažujem správne? Celkové zdaniteľné príjmy nepresiahli polovicu nezdanit. časti - 47 808.
Naposledy upravil Zužu : 18.02.08 at 17:42 Dôvod: oprava textu
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Zužu Pozri príspevok
Poberateľ starobného dôchodku poberal príjmy zo závislej činnosti vo výške spolu 36000 od viacerých zamestn. Príjmy boli zdaňované aj preddavkovou daňou aj zrážkovou daňou. Daň celkom 6963. Je treba dobrovoľne podať DP , aby správca daní vrátil dane podľa par. 46 zákon o dani z príjmu.? Uvažujem správne? Celkové zdaniteľné príjmy nepresiahli polovicu nezdanit. časti - 47 808.
Áno, daňovník si podá sám DP a daň mu bude vrátená.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

DP vypisujem cez PC a vždy mi daň aj vypočíta, proste v DP nie je riadok , že daň z uvedených príjmov by nemala byť. Mám v tom chaos.
0 0
Načítať ďalšie