Zavrieť

Porady

Daňový bonus

usilovná pracovníčka
Dobrý deň,

vedel by mi niekto odpovedať na pár otázok ohľadne daňového bonusu?

1/ do akého veku dieťaťa je nárok na DB? čo ak dosiahne ten daný vek napr. 21.4. môže si zamestnanec uplatniť DB i za apríl?

2/ aké potvrdenia musia zamesnanci predložiť, ako často a do akého termínu.

Ešte jedna súkromná otázočka. Za rok 2003 som si podávala daňové priznanie FO. Od decembra 2002 so bola vedená na sociálke /na úrade práce ma nezaevidovali, pretože diaľkovo študujem/, od 16.9,2003 som sa zamestnala. Základ dane som mala 19743, uplatnila som si nezdaniteľné 38.760 /na daňovom mi povedali, že mám nárok na 12 mesiacov/, tým pádom mi vyšlo, že by mi daňový mal vrátiť daň, ktorú mi zamesnávateľ zrážal 730,-Sk. Do dnešného dňa mi preplatok nevrátili. Keby išlo o nedoplatok, človeka bombardujú....Stretol sa niekto s niečim takým?

Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Oni to len 1. apríla začnú spracovávať na DU, takže preplatky vracajú až v máji. Keby si mala nedoplatok, tak ho musíš zaplatiť do konca marca! Ešte si asi neprišla do kontaktu s DÚ.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

gita
Oni to len 1. apríla začnú spracovávať na DU, takže preplatky vracajú až v máji. Keby si mala nedoplatok, tak ho musíš zaplatiť do konca marca! Ešte si asi neprišla do kontaktu s DÚ.
Gita, ale Nataša píše že to bolo za rok 2003.
Nataška a podala si si žiadosť na vrátenie preplatku na dani? Treba to požiadať inak ti to nepošlu.
0 0
Nataša Nataša

Nataša je offline (nepripojený) Nataša

usilovná pracovníčka
Nó, neposlala. Asi tam bude psík zakopaný. Skúsim si ju poslať.

Keby som mala nedoplatok, treba ihneď platiť, ale keď mám preplatok, treba oň osobitne požiadať, koľko je ľudí, čo to ani netušia, zabudnú nato a peniažky ostanú daňovému úradu, čo mám už na to povedať.
0 0
wela wela

wela je offline (nepripojený) wela

Daňový bonus sa platí do 25 rokov veku, ak splňa ostatné podmienky nároku dieťa i zamestnanec.
zaplatíš aj apríl
Potrebuješ potvrdenie o návšteve školy ak je dieťa po skončení povinnej školskej dochádzky a fotokopiu rodného listu.
Termín neurčuješ, ale nárok uplatníš až od nasledujúceho mesiaca po predložení potrebných dokladov.
Naposledy upravil wela : 17.03.05 at 10:28
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

400 Sk Daňový bonus je aj na postihnuté dieťa alebo je vyšší_
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Daňový bonus je rovnaký na každé nezaopatrené dieťa, teda aj na postihnuté.
0 0
Donda Donda

Donda je offline (nepripojený) Donda

Potrebuje FO doložiť k daňovému priznaniu na uplatnenie daňového bonusu a odpočítateľnej položky na manželku aj nejaké doklady? A ak mala príjem aj zo závislej činnosti?
0 0
jjendro jjendro

jjendro je offline (nepripojený) jjendro

Prečo by to malo byť do 25 rokov, keď nezaopatrené dieťa - je podľa zákona 461/2003 Z.z. dieťa:
a) do skončenie povinnej školskej dochádzky
b) po skončení a najdlhšie do 26 rokov veku

takže podľa mňa daňový bonus môže poberať aj študent VŠ až do veku 26 rokov
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

To jjendro:
pojem "nezaopatrené dieťa" pre účely sociálneho poistenia je definovaný v samotnom zákone o sociálnom poistení č. 461/2003 Z. z. Ten istý pojem pre účely DB je definovaný v zákone č. 600/2003 z. z. o prídavku na dieťa. Sú v nich rozdiely.
Je to tragikomické, že sú z jedného roku.
0 0
jjendro jjendro

jjendro je offline (nepripojený) jjendro

Naile
To jjendro:
pojem "nezaopatrené dieťa" pre účely sociálneho poistenia je definovaný v samotnom zákone o sociálnom poistení č. 461/2003 Z. z. Ten istý pojem pre účely DB je definovaný v zákone č. 600/2003 z. z. o prídavku na dieťa. Sú v nich rozdiely.
Je to tragikomické, že sú z jedného roku.
Ako je to teda s tým daňovým bonusom - do 25 rokov, či do 26 rokov?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

jjendro
Ako je to teda s tým daňovým bonusom - do 25 rokov, či do 26 rokov?
Do 25 .
0 0
MMM MMM

MMM je offline (nepripojený) MMM

A čo keď to "nezaopatrene dieťa" , študent denného štúdia je zamestnancom v hlavnom pracovnom pomere? Patri mu resp. rodičovi bonus bez ohľadu na výšku príjmu "nezaopatreného dieťaťa?"
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Patrí .
0 0
MMM MMM

MMM je offline (nepripojený) MMM

Dík za bleskovku. Ja si tiež myslím, ale na školení mi p. Grossová vyložene na danú otázku odpovedala, že ona by si ho neuplatnila.

P.S. Aj rodinné prídavky?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

MMM
Dík za bleskovku. Ja si tiež myslím, ale na školení mi p. Grossová vyložene na danú otázku odpovedala, že ona by si ho neuplatnila.

P.S. Aj rodinné prídavky?
No a nám p. Grossová povedala pravý opak. Počkajme si na názory ďalších poraďákov.
PnD patria.
0 0
MMM MMM

MMM je offline (nepripojený) MMM

No to som teda zvedavá, ako budú reagovať ďalší.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Stotožňujem sa s vyššie uvedenými názormi a to, že DB patrí aj v prípade, ak nezaopatrené dieťa, ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie je zamestnané v hlavnom pracovnom pomere a to až do skončenia štúdia. Vyplýva to z ustanovení § 4 zákona č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Súhlasím, ale nesmie mať živnosť. V tom prípade nemám nárok na DB
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

milanr
Súhlasím, ale nesmie mať živnosť. V tom prípade nemám nárok na DB
Prečo nemôže mať živnosť? Ja tak viem, že môže.
Ak sa mýlim, opravte ma.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Samozrejme, že nezaopatrené dieťe na ktoré poberá daňovník DB môže vykonávať aj samostatne zárobkovú činnosť. Skutočne pri posudzovaní nezaopatrenosti dieťaťa a sústavnej prípravy treba vychádzať zo zákona č. 600/2003 o prídavku na dieťa v platnom znení.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať