Zavrieť

Porady

Daňový bonus

usilovná pracovníčka
Dobrý deň,

vedel by mi niekto odpovedať na pár otázok ohľadne daňového bonusu?

1/ do akého veku dieťaťa je nárok na DB? čo ak dosiahne ten daný vek napr. 21.4. môže si zamestnanec uplatniť DB i za apríl?

2/ aké potvrdenia musia zamesnanci predložiť, ako často a do akého termínu.

Ešte jedna súkromná otázočka. Za rok 2003 som si podávala daňové priznanie FO. Od decembra 2002 so bola vedená na sociálke /na úrade práce ma nezaevidovali, pretože diaľkovo študujem/, od 16.9,2003 som sa zamestnala. Základ dane som mala 19743, uplatnila som si nezdaniteľné 38.760 /na daňovom mi povedali, že mám nárok na 12 mesiacov/, tým pádom mi vyšlo, že by mi daňový mal vrátiť daň, ktorú mi zamesnávateľ zrážal 730,-Sk. Do dnešného dňa mi preplatok nevrátili. Keby išlo o nedoplatok, človeka bombardujú....Stretol sa niekto s niečim takým?

Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Všetkým sa ospravedlňujem, ale to s tým podnikaním platilo do 31.12.2003 ešte podľa starého zákona § 11 ods. 3 zák. č.366/1999. Ja som totiž mala taký prípad a konzultovala som ho vtedy s DÚ. Dieťa zam-ca bolo časť roka živnostíkom, za tú dobu nemal zaemstnanec nárok na zníženie ZD na vyživované dieťa. Ešte raz sorry.
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

Teraz mi nahlasila jedna zamestnankyňa že jej syn začal pracovať 22.8.2005 takže DB by si nemala už uplatňovať....fakt ma potešila. Ako je to teda? Može si v auguste ešte uplatniť bonus?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Andrea_Z
Teraz mi nahlasila jedna zamestnankyňa že jej syn začal pracovať 22.8.2005 takže DB by si nemala už uplatňovať....fakt ma potešila. Ako je to teda? Može si v auguste ešte uplatniť bonus?
Môže, časť mesiaca boli splnené podmienky.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Predpokladám, že ide o vyživované dieťa, ktoré končilo strednú školu a prázdninové mesiace bezprostredne nadväzovali na skončenie tohto štúdia. V zmysle zákona č. 600/2003 Z.z. sa za sústavnú prípravu na povolanie považuje aj toto obdobie za podmienky, že dieťa v tomto období nevykonáva zárobkovú činnosť ( s výnimkou DVP a DOBPŠ) a nie je zaradené do evidencie nezamestnaných.
Keďže podmienka sústavnej prípravy bola splnená časť mesiaca, resp. k prvému dňu v mesiaci august, má nárok na DB aj za mesiac august 2005.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Andrea_Z
Teraz mi nahlasila jedna zamestnankyňa že jej syn začal pracovať 22.8.2005 takže DB by si nemala už uplatňovať....fakt ma potešila. Ako je to teda? Može si v auguste ešte uplatniť bonus?
Ak aspoň jeden deň v mesiaci bola splnená podmienka pre priznanie bonusu, môžeš priznať (§33 a §36 zákona 595/2003)
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

Manželka zamestnaca si uplatňovala daňový bonus na 4 deti. Od 1.10.2005 je nezamestnaná. Môžem od 1.10.2005 vyplácať DB zamestnancovi. Môže sa počas roka meniť príjemca DB?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, môže, ale treba to doplniť do vyhlásenia o zdan.mzde a preukázať nárok na DB.
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

ďakujem za odpoveď
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Prosím Vás, môže si Daňový bonus uplatňovať aj zamestnanec na kr. pracovný čas s vyplatenou mzdou od X/05 -1/2 hr.mzdy 3.450,-SK
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Môže si uplatniť.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Podmienkou pre priznanie daňového bonusu zamestnacovi je, aby mal v kalendárnom mesiaci zdaniteľný príjem aspoň vo výške 1/2 minimálnej mzdy, tzn., že od 01.10.2005 aspoň vo výške, ktorú uvádzaš.
0 0
monett monett

monett je offline (nepripojený) monett

Malá otázočka. Keď si zamestnanec uplatňoval daňový bonus v sume len 3000Sk môže si jeho manželka uplatniť zvyšok v DP2005 t.j. 2000Sk?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

monett
Malá otázočka. Keď si zamestnanec uplatňoval daňový bonus v sume len 3000Sk môže si jeho manželka uplatniť zvyšok v DP2005 t.j. 2000Sk?
Málo informácii, musíte napísať či si prestal uplatňovať u zamestnávateľa a vyznačil to aj vo vyhlásení alebo prečo si nedouplatnil daňový bonus ako zamestnanec.
0 0
monett monett

monett je offline (nepripojený) monett

Denda
Málo informácii, musíte napísať či si prestal uplatňovať u zamestnávateľa a vyznačil to aj vo vyhlásení alebo prečo si nedouplatnil daňový bonus ako zamestnanec.
Áno vyznačil to vo vyhlásení on je na invalidnom dôchodku
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

monett
Áno vyznačil to vo vyhlásení on je na invalidnom dôchodku
Prečo si nedouplatnil daňový bonus u zamestnávateľa cez ročné zúčtovanie dane alebo nedouplatní daňový bonus cez daňové priznanie?
0 0
monett monett

monett je offline (nepripojený) monett

Začala si ho uplatňovať jeho manželka, lebo si založila aj živnosť popri HPP.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

monett
Začala si ho uplatňovať jeho manželka, lebo si založila aj živnosť popri HPP.
Ak som to pochopila správne a túto zmenu o ukončení uplatňovania si daňového bonusu u zamestnávateľa prehlásil aj vo vyhlásení, jeho manželka si môže douplatniť zvyšok daňového bonusu ak vykáže z podnikania základ dane.
0 0
monett monett

monett je offline (nepripojený) monett

ok to znamená že potom bude mať nárok na daňový bonus 2000Sk v riadku 89 DP typu B?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

monett
ok to znamená že potom bude mať nárok na daňový bonus 2000Sk v riadku 89 DP typu B?
Áno na riadok 89.
A samozrejme vyplniť IV.oddiel priznania s uvedením mesiacov, za ktoré žiadam daňový bonus.
0 0
monett monett

monett je offline (nepripojený) monett

Ďakujem za radu veľmi mi to pomohlo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať