Zavrieť

Porady

ZTP a odvody

Poradí mi niekto:: ?? Som zamestnanec, mám celiakiu a chronický zápal žalúdka a mám určenú mieru funkčnej poruchy 55 %, mám aj preukaz ZTP. Mal by mi môj zamestnávateľ strhávať na zdravotné poistenie 4%??? . Podľa mňa by mal len 2 % a za on by mal platiť tiež len polovicu, teda 5 %. Je to tak, alebo sa mýlim. ?? Pred 2 rokmi, ked som robila ešte mzdy ja, som sa bola informovať priamo v poisťovni , a pani mi povedala že musím byť invalid. Mne invalidita priznaná ale nie je. ako je to teda???
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
grupe Pozri príspevok
Poradí mi niekto:: ?? Som zamestnanec, mám celiakiu a chronický zápal žalúdka a mám určenú mieru funkčnej poruchy 55 %, mám aj preukaz ZTP. Mal by mi môj zamestnávateľ strhávať na zdravotné poistenie 4%??? . Podľa mňa by mal len 2 % a za on by mal platiť tiež len polovicu, teda 5 %. Je to tak, alebo sa mýlim. ?? Pred 2 rokmi, ked som robila ešte mzdy ja, som sa bola informovať priamo v poisťovni , a pani mi povedala že musím byť invalid. Mne invalidita priznaná ale nie je. ako je to teda???
Áno tak. Zamestnávateľ 5%, zamestnanec 2% z vym.zakladu do ZP.
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
grupe Pozri príspevok
Poradí mi niekto:: ?? Som zamestnanec, mám celiakiu a chronický zápal žalúdka a mám určenú mieru funkčnej poruchy 55 %, mám aj preukaz ZTP. Mal by mi môj zamestnávateľ strhávať na zdravotné poistenie 4%??? . Podľa mňa by mal len 2 % a za on by mal platiť tiež len polovicu, teda 5 %. Je to tak, alebo sa mýlim. ?? Pred 2 rokmi, ked som robila ešte mzdy ja, som sa bola informovať priamo v poisťovni , a pani mi povedala že musím byť invalid. Mne invalidita priznaná ale nie je. ako je to teda???
Ešte doplním je potrebné zamestnávateľovi predložiť rozhodnutie o vydaní preukazu ŤZP občana, ZP sa platí 2% a 5%. ZP od nás /zamestnávateľa/ následne požadovala predloženie rozhodnutia ako doklad, prečo odvádzame za zamestnanca 2% a 5%.
Kata
0 0
grupe grupe

grupe je offline (nepripojený) grupe

mám preukaz občana s ťažkým zdravotným poistihnutím, ale pani vo Všeob.zd.poistovni to nestačilo, a povedala, že sa ma to netýka, pokiaľ nie som invalid. , a bola to dávka vyššia šéfka.
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
grupe Pozri príspevok
mám preukaz občana s ťažkým zdravotným poistihnutím, ale pani vo Všeob.zd.poistovni to nestačilo, a povedala, že sa ma to netýka, pokiaľ nie som invalid. , a bola to dávka vyššia šéfka.
Zákon o zdravotnom poistení odkazuje na zákon o službách zamestnanosti
občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
- občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu
- občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% podľa osobitného predpisu
osobitný predpis odvolávka na zákon o sociálnom poistení
- poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Zákon o ZP § 12
Zákon o službách zamestnanosti § 9
Zákon o sociálnom poistení § 71
Naposledy upravil uzivatel2 : 15.02.08 at 16:30 Dôvod: doplnenie
0 0
nesca nesca

nesca je offline (nepripojený) nesca

to keby som vedela :-)
Na znížené odvody nestačí len preukaz ZťP,človek musí mať aj priznaný invalidný dôchodok.Invalidný priznáva a vypláca SP, ZťP preukazy vydáva ÚP a soc.veci(alebo tak nejako sa volajú).Z obidvoch plynú rôzne výhody.Ja so napríklad tiež na invalidnom, ale nemám preukaz,takže sa nemôžem postaviť s autom kde sa mi chce...
0 0
grupe grupe

grupe je offline (nepripojený) grupe

no vidíte, každý tu má iný názor, už teraz fakt neviem
0 0
grupe grupe

grupe je offline (nepripojený) grupe

Zákon o zdravotnom poistení odkazuje na zákon o službách zamestnanosti
občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
- občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu
- občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% podľa osobitného predpisu
osobitný predpis odvolávka na zákon o sociálnom poistení
- poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Dobre, ja mám 55%, ale nemám priznaný invalid. dôchodok, preto nie som invalid a nemám ani národ na zníženie sadzby?? tak prečo rovno nenapíšu, že na zníženie má nárok len ten, komu je priznaný invalidný dôchodok???????
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
grupe Pozri príspevok
Zákon o zdravotnom poistení odkazuje na zákon o službách zamestnanosti
občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
- občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu
- občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% podľa osobitného predpisu
osobitný predpis odvolávka na zákon o sociálnom poistení
- poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Dobre, ja mám 55%, ale nemám priznaný invalid. dôchodok, preto nie som invalid a nemám ani národ na zníženie sadzby?? tak prečo rovno nenapíšu, že na zníženie má nárok len ten, komu je priznaný invalidný dôchodok???????
Náš zamestnanec tiež nepoberá invalidný dôchodok, má 50%, ZP proti predloženému rozhodnutiu nenamietala, zamestnancovi uplatňujem znížené platby na ZP 5% a 2%.

POSÚVAM
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Občan s preukazom ZŤP :
do 31.12.2005 platil do ZP 4+10%
od 1.1.2006 platí 2+5%
Zákon o ZP pri uplatnení nižšej sadzby (§12 ods.1 písm.a)) odkazuje na odkaz 40) :
§9 zákona 5/2004 (o službách zamestnanosti)
a §51 zákona 195/1998
§51 zákona 195/1998 sú občania s preukazom ZŤP.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 13.02.08 at 10:06
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

Dobrý večer, mám jednu otázočku ohľadom tejto témy. Už cez rok nepracujem u bývalého zamestnávateľa, nenahlásil som mu že mam preukaz ZŤP a až teraz som zistil, že so mohol mat menšie odvody do ZP. Je možné ešte spätne to od neho žiadať?..Za akú dlhú dobu? Je zamestnávateľ zo zákona povinný po dodatočnom doložení dokladov upraviť moje odvody do ZP aj spätne? Dik za odpovedee
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pp2601 Pozri príspevok
Dobrý večer, mám jednu otázočku ohľadom tejto témy. Už cez rok nepracujem u bývalého zamestnávateľa, nenahlásil som mu že mam preukaz ZŤP a až teraz som zistil, že so mohol mat menšie odvody do ZP. Je možné ešte spätne to od neho žiadať?..Za akú dlhú dobu? Je zamestnávateľ zo zákona povinný po dodatočnom doložení dokladov upraviť moje odvody do ZP aj spätne? Dik za odpovedee
spätne ti to môže prepočítať iba príslušná ZP .......
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
Dobrý večer, mám jednu otázočku ohľadom tejto témy. Už cez rok nepracujem u bývalého zamestnávateľa, nenahlásil som mu že mam preukaz ZŤP a až teraz som zistil, že so mohol mat menšie odvody do ZP. Je možné ešte spätne to od neho žiadať?..Za akú dlhú dobu? Je zamestnávateľ zo zákona povinný po dodatočnom doložení dokladov upraviť moje odvody do ZP aj spätne? Dik za odpovedee
zrejme si túto skutočnosť neoznámil ani v prísl. zdr.poisťovni
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

Nie neoznamil to je pravdaa.......da sa to nejako spätne riešiť či nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
Nie neoznamil to je pravdaa.......da sa to nejako spätne riešiť či nie?
Začni v zdr.poisťovni, splň si oznamovaciu povinnosť a skús sa informovať, či nie je možné preplatok vrátiť cez ročné zúčtovanie zdr.poistenia. Ak by si bol zmenu nahlásil v zdr.poisťovni, zamestnávatelovi by výkazy s nesprávnou sadzbou neprešli.

Odkedy - dokedy si mal nárok na zníženú sadzbu zdr.poistenia ?
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

no veď to mam aj v pláne to ísť odniesť na ZP.. tak ja mám preukaz ZTP od roku 2003 aale az teraz som sa nejako dozvedel ze mam nárok na zníženu sadzu daní.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
no veď to mam aj v pláne to ísť odniesť na ZP.. tak ja mám preukaz ZTP od roku 2003 aale az teraz som sa nejako dozvedel ze mam nárok na zníženu sadzu daní.
si poberatelom aj inv.dôchodku ?

Nemáš nárok na zníženú sadzbu dane, ale zdr.poistenia. Kedy skončil tvoj pracovný pomer u posledného zamestnávatela ?
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

niesom poberatelom inv. dôchodku.... no mal som na mysli nárok na znizene odvody do ZP...u posledneho zamestnavatela som skoncil 1.12.2011
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
niesom poberatelom inv. dôchodku.... no mal som na mysli nárok na znizene odvody do ZP...u posledneho zamestnavatela som skoncil 1.12.2011
Začni v zdr.poisťovni, kde ti povedia, či bude možné riešiť vrátenie preplatku cez RZZP. Ak nie, mzdárka sa nepoteší ...
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

niesu tam ziadne lehoty?.. no to mi je jasne, že mzdárka sa nepoteší.. a zamestnávateľ je to povinny zo zákona spravit či?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

pp2601 Pozri príspevok
Nie neoznamil to je pravdaa.......da sa to nejako spätne riešiť či nie?
Mal si to oznámiť do ôsmych dní. Len či si to od Teba ZP aj finančne neodškodní
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať