Zavrieť

Porady

ZTP a odvody

Poradí mi niekto:: ?? Som zamestnanec, mám celiakiu a chronický zápal žalúdka a mám určenú mieru funkčnej poruchy 55 %, mám aj preukaz ZTP. Mal by mi môj zamestnávateľ strhávať na zdravotné poistenie 4%??? . Podľa mňa by mal len 2 % a za on by mal platiť tiež len polovicu, teda 5 %. Je to tak, alebo sa mýlim. ?? Pred 2 rokmi, ked som robila ešte mzdy ja, som sa bola informovať priamo v poisťovni , a pani mi povedala že musím byť invalid. Mne invalidita priznaná ale nie je. ako je to teda???
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
niesu tam ziadne lehoty?.. no to mi je jasne, že mzdárka sa nepoteší.. a zamestnávateľ je to povinny zo zákona spravit či?
Lehoty sú, ale či je to povinný urobiť zamestnávatel, keď už pracovný pomer netrvá a nebola splnená oznamovacia povinnosť - neviem.

§ 21 zákona o zdr.poistení
Premlčanie
Na začiatok

(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 15) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.

(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku sa premlčí uplynutím piatich rokov od prvého dňa kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa malo vykonať ročné zúčtovanie poistného. Ak sa u platiteľa poistného ročné zúčtovanie podľa § 19 ods. 1 nevykonáva, jeho právo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu v kalendárnom roku sa premlčí do piatich rokov odo dňa, keď bola taká platba poistného pripísaná na účet zdravotnej poisťovne.

0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

Hm to by som este rad niekde zistil, že či to zamestnavatelovi uklada aj zakon.....cize nejaku taku sancu by som mal no musim sa ist onformovat priamo do ZP a uvidim co mi tam povedia.. ako je to mozne riesit

Toto som nasiel na nete :
http://moje.hnonline.sk/node/1086
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
Hm to by som este rad niekde zistil, že či to zamestnavatelovi uklada aj zakon.....cize nejaku taku sancu by som mal no musim sa ist onformovat priamo do ZP a uvidim co mi tam povedia.. ako je to mozne riesit

Toto som nasiel na nete :
http://moje.hnonline.sk/node/1086
to čo je uvedené v priloženom odkaze platí v plnom rozsahu za trvania prac.pomeru. Postup po skončení prac.pomeru ti povedia v prísl. zdr.poisťovni.
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

ha cize to je najjednoduchsie riesenie ist sa opýtať na ZP ako to vlastne je a ci je tam nejaky narok na vratenie
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

pred cca 3 tyzdnami som riesil podobny problem. mali sme uplneho invalida v TPP , ale on to oznamil hned... po telefonate do tusim dovera bola, bolo povedane ze ano 1/2 sadzba ale doklad by sme mali mat aj my... aj oni.. U nich by si mal splnit "oznamovaciu" povinnost ten dochodca nie zamestnavatel..ale samozrejme my ako zamestnavatel by sme mali mat tiez o tom "nejaky" papier aby bolo jasne preco odvadzame iba 1/2
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

Ale ja mam iny problem.. ja rok u zamestanevatela nepracujem a chcem len vediet ze ked to teraz ja nahlasim na ZP.... ci sa to da nejako spätne vymahat.. ci mu to zakon nakazuje alebo ako to je
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
Ale ja mam iny problem.. ja rok u zamestanevatela nepracujem a chcem len vediet ze ked to teraz ja nahlasim na ZP.... ci sa to da nejako spätne vymahat.. ci mu to zakon nakazuje alebo ako to je
Bol si už v tej zdr.poisťovni ?
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

ste nie dnes sa sa tam chystam
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

Tak papiere tam uz maju odnesene.. len teraz som zvedavy ako to dopadne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
Tak papiere tam uz maju odnesene.. len teraz som zvedavy ako to dopadne
Aké papiere ? Rozhodnutie o priznaní ID ? A pýtal si sa ako s tým ročným zúčtovaním - či ho urobí zdr.poisťovňa, alebo zamestnávatel musí opraviť mesačné výkazy ?
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

Take papiere ktore oni po mne chceli.. rozhodnutie z uradu socialnych veci a rodiny..kopiu preukazu to im stacii.................tak je tam podana namietka.. a teraz sa caka ako sa k tomu kontolori postvia potom sa uvidi co dalej.. ze mozno daju aj oni podnet zamestnavatelovi aby to oprvail.. ale ja by som chel este ztistit ci to je povinne zo zakona spätne spravit abo ako je vlastne??
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

Poradi niekto ako to je
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
Take papiere ktore oni po mne chceli.. rozhodnutie z uradu socialnych veci a rodiny..kopiu preukazu to im stacii.................tak je tam podana namietka.. a teraz sa caka ako sa k tomu kontolori postvia potom sa uvidi co dalej.. ze mozno daju aj oni podnet zamestnavatelovi aby to oprvail.. ale ja by som chel este ztistit ci to je povinne zo zakona spätne spravit abo ako je vlastne??
Veď som ti už v predch.odpovedi napísala, že premlčacia doba je 5 rokov. ZP rozhodne, či to pôjde cez zamestnávatela a opravné výkazy, alebo samotná zdravotná poisťovňa ti urobí opravné ročné zúčtovanie zdr.poistenia.
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

ja chem vediet ze ked mi povedia ze si to mam vybyvit sam u predchadzajucich zamestnavatelov.. tak ci to musi zo zakona spravit.. ci je na to nejaky zakon abo niee?
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

Takze dopadlo to tak ze Zdravotna poistovna vsetko zamietlaa..nic nevratiaa
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
Takze dopadlo to tak ze Zdravotna poistovna vsetko zamietlaa..nic nevratiaa
Nerozumiem čo zamietla. Poslali ti písomné stanovisko ?
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

Stanovisko ze mi posiela postou. ale ze bude zamietave...no zamietli to ze mi nic nvratia s poitovne.. mal som mat polovicne odvody ale nic z tohoo..aj minulý rok osm platil nedoplato na zdravovotnom.. zaplatil som celu ciastku a ani z toho mi nic nevratia.. lebo ze som sa neodvolal do 15 dnii
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pp2601 Pozri príspevok
Stanovisko ze mi posiela postou. ale ze bude zamietave...no zamietli to ze mi nic nvratia s poitovne.. mal som mat polovicne odvody ale nic z tohoo..aj minulý rok osm platil nedoplato na zdravovotnom.. zaplatil som celu ciastku a ani z toho mi nic nevratia.. lebo ze som sa neodvolal do 15 dnii
ak ti príde stanovisko, tak ho sem prilož - zatial je to len v rovine "Jedna pani povedala".

Poslala ti zdr.poisťovňa RZZP za rok 2011 s nedoplatkom, ktorý si uhradil bez toho, aby si sa voči nemu odvolal ?
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

To povedal piarmo kontorlorka zo zdravotnej poistovne..ano poslal mi ZP mi papier z nedoplatkom v rocnom zuctovani..ano uhradil som ho bez toho aby som sa odvolal.. ale ten nedoplatok bol z toho ze ma vyhodili z prace a z odstupneho to bolo pravomm...... ale mal som zaplatit iba polovicu kedze mam ZTP.. a ja som to uhradil cele.. a argumentovala tým ze som sa mal do 15 dni odvolat...
0 0
pp2601 pp2601

pp2601 je offline (nepripojený) pp2601

toto som našiel na nete: http://moje.hnonline.sk/node/1086
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať