Zavrieť

Porady

telefón do nákladov v DP-pevná linka, mobil

kolegovia poraďáci ako sa dá uplatniť SZČO do nákladov telefón pevná linka súkromná. mobil s paušálom evidovaný na fyzickú osobu a nie ako SZČO, prípadne mobil na kartu. Môžu sa dať do nákladov časť - npr. v 1/3 z celkovej faktúry? Ako to správne robiť. Ako to dokladovať, aby to bolo v súlade s predpismi?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Pevná linka... iba hovory, ktoré sú naviac oproti stavu kým si nezačala podnikať, treba si tam určiť nejaké percento, mobil s paušálom môžeš kľudne podľa podrobného rozpisu alebo potom iba na kartu. Mobil aj paušál aj karta.. to sa ťažko dokazuje...

    učty je offline (nepripojený) učty

    učty
    Práve sa s tým trápim. Pevná linka zriadená kvôli internetu rozhodla som sa dať 50% z každej fa bez ohľadu aké hovory tam su, nie je celkom OK
    Je tu samostatná téma MOBIL hľadaj
    človiečik Vladimír Ozimý
    Ja to tiež robím, pokiaľ mi klient nedonesie podrobný výpis s podielom hovorov na daňové účely tak mu spravím interný predpis na percentá uznania do daňových výdavkov pokiaľ mi povie že to tam chce celé tak mu vyhoviem ale varujem a on si je toho vedomí že to je na jeho triko v prípade že mu to vyrazia odtiaľ v nejakej výške...

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    Vladimír Ozimý
    Ja to tiež robím, pokiaľ mi klient nedonesie podrobný výpis s podielom hovorov na daňové účely tak mu spravím interný predpis na percentá uznania do daňových výdavkov pokiaľ mi povie že to tam chce celé tak mu vyhoviem ale varujem a on si je toho vedomí že to je na jeho triko v prípade že mu to vyrazia odtiaľ v nejakej výške...
    A ako to účtujete?
    Ja som prebrala jedno účto, kde si z pevnej linky dáva do nákladov 70% z faktúrovanej sumy, ale platí to celé z bežné účtu. Tkaže ako to mám zaúčtovať?

    Napr. FA je na sumu 434,60
    70% je VOZD to je 304,22
    30% je VNZD to je 130,38

    no a na výpise je že uhradila celých 434,60 čo s tým? Ako to zaúčtujem? Ešte som sa s týmto problémom nestretla. Ďakujem

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    toria
    A ako to účtujete?
    Ja som prebrala jedno účto, kde si z pevnej linky dáva do nákladov 70% z faktúrovanej sumy, ale platí to celé z bežné účtu. Tkaže ako to mám zaúčtovať?

    Napr. FA je na sumu 434,60
    70% je VOZD to je 304,22
    30% je VNZD to je 130,38

    no a na výpise je že uhradila celých 434,60 čo s tým? Ako to zaúčtujem? Ešte som sa s týmto problémom nestretla. Ďakujem
    Z textu je zrejmé, že účtujete v JÚ, takže zrejme na faktúre iba vyznačíte položky a do peňažného denníka sa Vám prenesú úhradou sumy 434,60. A ako? No tak ako uvádzate. Rozpíšete ich na 70 % a 30 % podľa Vami uvedeného členenia na výdavok ovplyvňujúci a neovplyvňujúči základ dane. V podvojnom účtovníctve by to bola klasická úhrada 321/221, nakoľko už pri účtovaní faktúry by bol náklad členený.

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    Jana Acsová
    Z textu je zrejmé, že účtujete v JÚ, takže zrejme na faktúre iba vyznačíte položky a do peňažného denníka sa Vám prenesú úhradou sumy 434,60. A ako? No tak ako uvádzate. Rozpíšete ich na 70 % a 30 % podľa Vami uvedeného členenia na výdavok ovplyvňujúci a neovplyvňujúči základ dane. V podvojnom účtovníctve by to bola klasická úhrada 321/221, nakoľko už pri účtovaní faktúry by bol náklad členený.

    Je mi to jasné, ale ako postupovať keď doklad mám len jeden - položka vo výpise z účtu, ale je na celú sumu. Neviem ako s tým ďalej. Ako som písala stretla som sa s tým prvý krát.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    toria
    Je mi to jasné, ale ako postupovať keď doklad mám len jeden - položka vo výpise z účtu, ale je na celú sumu. Neviem ako s tým ďalej. Ako som písala stretla som sa s tým prvý krát.
    Ak Ti nedovolí zaúčtovať v jednom zápise do dvoch kýblikov, teda daňový výdavok (réžia) a nedaňový (ostatné), zaúčtuj platbu do dvoch riadkov. Napíš, aký máš soft, iste Ti niekto poradí konkrétne ako zapísať.

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    Paula
    Ak Ti nedovolí zaúčtovať v jednom zápise do dvoch kýblikov, teda daňový výdavok (réžia) a nedaňový (ostatné), zaúčtuj platbu do dvoch riadkov. Napíš, aký máš soft, iste Ti niekto poradí konkrétne ako zapísať.
    Mám Alfu, poradte ako to robíte.

    kikoza je offline (nepripojený) kikoza

    kikoza
    toria
    Mám Alfu, poradte ako to robíte.
    V Alfe sa to rozúčtuje do dvoch riadkov. Číslo dokladu treba dať v každom riadku to isté.Ešte doplním, že každý riadok ako čiastočnú úhradu záväzku.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    toria
    Mám Alfu, poradte ako to robíte.
    naúčtuj úhradu 2 x. To jest, naúčtuj úhradu najskôr vo výške 304,22 VOZD a potom ešte jeden krát pod tým istým číslom ban.výpisu, ako si naúčtovala prvú úhradu, ale naúčtuješ už sumu vo výške 130,38 VNZD. Z účtu budeš mať po sčítaní týchto dvoch súm odpísaný debet vo výške úhrady a zároveň rozdelené na výdav.ovpl.základ dane a výdavok neovp.základ dane. Pri zapísaní druhej časti úhrady sa ťa alfa opýta či zapísať úhradu pod tým istým číslom , dáš áno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.