Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku - SZČO

Podnikateľova manželka začala tiež podnikať, ale jej zisk v min. roku bol menej ako 80 832,--. Prečítala som si § 11 Zákona o dani z príjmov a rozumiem tomu tak, že manžel si môže uplatniť odpočítateľnú položku na manželku nasledovne:

80 832 - manželkin zisk = odpočítaľná položka na manželku
Bude to OK?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Veď práve, nie som si istá. Veľmi sa mi to nepozdáva, ale na druhej strane, ak by mal nárok, nerada by som mu ho nepriznala.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Naďka, je to určite hrubý príjem. Pozerám komentár k dani s príkladom a je tam jasne, príjem zo závislej činnosti /hrubá mzda/. Takže určite "hrubý príjem" aj pri podnikaní.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Napísala som poďakovanie, ale akosi sa mi neobjavuje v príspevkoch. Takže ešte raz, ďakujem Muška, ja výklad nemám, takže mi to pomohlo.

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    andreaS
    Pocita sa invalidny dôchodok do vlastneho prijmu manzelky?
    Ano, všetky davky zo soc. poistenia, teda aj invalidný dôchodok, sa započítavajú do vlastného príjmu manželky.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Podnikatelova manželka v roku 2004 bola od januára do októbra evidovaná na úrade práce .Nepoberala žiadnu podporu . Od 1.11 začala poberať opatrovateľské vo výške 4 900,- Sk . Keď vydokladujem celý rok , tak môžem za nu uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške 80 832,- Sk ?


    Opatrovateľské sa zarátava do príjmov ?

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Zita5
    Podnikatelova manželka v roku 2004 bola od januára do októbra evidovaná na úrade práce .Nepoberala žiadnu podporu . Od 1.11 začala poberať opatrovateľské vo výške 4 900,- Sk . Keď vydokladujem celý rok , tak môžem za nu uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške 80 832,- Sk ?


    Opatrovateľské sa zarátava do príjmov ?
    Príspevok za opatrovanie poskytovaný podľa zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci sa započítava do vlastného príjmu manželky.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ešte raz sa vraciam mojej otázke ,nakoľko podnikateľ dodal len teraz tie správne potvrdenia .
    Môžem postupovať nasledovným spôsobom ?

    od 1.1.2004 evidovaná na úrade práce do 31.3.2004 bez podpory
    od 1.4.2004 poberala peňažný príspevok za opatrovanie mesačne 4 913 Sk

    SZČO si v daňovom priznaní uplatní odpočet na manželku :
    80 832 - 8x4913 = 41 258 len rozdiel.

    Postupujem správne ?

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    Ahojte,

    známi ma poprosili aby som im vyplnila daň. priznanie A. Manželka mala hrubý príjem 140 000- odvody 18 000 - čiže ZD 122 000. To by bolo OK

    lenže manžel mal hrubý príjem 87 000 - odvody 10 000 - teda ZD 77 000 SK
    - t. j. že mu vyšlo, že mu vrátia preddavkovo zaplatenú daň aj to by som chápala.

    Ale problém mám s tým, že teraz neviem ako to je s možnosťou uplatnenia odpočtu na manžela ...
    v kolonke č. 30 - mám ako vlastné príjmy uviesť hrubý alebo po znížení odvodov? čiže 77 000.

    Manželka si potom v r. 38 uvedie rozdiel medzi 77 000 a odpoč. položkou??
    čiže o túto sumu si zniži ZD??

    Rozumiem tomu správne??

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Na manželku odpočítate v DP typu A celú nezdaniteľnú sumu 80 832 Sk. Na manžela v jej DP nemožete uplatniť nič, pretože jeho hrubý príjem prevyšuje nezdan sumu.

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    Tak to som chcela vedieť...škoda, keby sa to bralo z príjmu po odpočítaní odvodov :-(

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zita5
    Podnikatelova manželka v roku 2004 bola od januára do októbra evidovaná na úrade práce .Nepoberala žiadnu podporu . Od 1.11 začala poberať opatrovateľské vo výške 4 900,- Sk . Keď vydokladujem celý rok , tak môžem za nu uplatniť u SZČO /manžela /nezdaniteľnú čiastku vo výške 80 832,- Sk ?


    Opatrovateľské sa zarátava do príjmov ?
    Prosím Vás , pozrite sa na môj dotaz .

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    To Zita5:
    Príspevok za opatrovanie je davka poskytovaná podľa zákona o sociálnej pomoci č. 195/1998 Z. z. § 64a a sa započítava do vlastného príjmu manželky.
    teda, u manžela možete odpočítať za manželku 80 832 Sk - úhrnný príspevok za opatrovanie v roku 2004.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Naile
    To Zita5:
    Príspevok za opatrovanie je davka poskytovaná podľa zákona o sociálnej pomoci č. 195/1998 Z. z. § 64a a sa započítava do vlastného príjmu manželky.
    teda, u manžela možete odpočítať za manželku 80 832 Sk - úhrnný príspevok za opatrovanie v roku 2004.
    Naile srdečná vďaka .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.