Zavrieť

Porady

Strata-DP,súrne, prosím

V r. 1999 mal podnikateľ stratu. Odvtedy mal len zisk. Je to,prosím podľa §52 ods. 8 alebo § 30? Neviem, kam to mám v DP zaradiť. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Kati a keď evidujem ešte 1/5 z roku 1998 ),štyri krát som už stratu odpísala a za r.2004 bola zase strata, budem si môcť za r.2005 odpísať aj tú poslednú 1/5 z r.98 aj stratu z r.2004 ?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    strata z roku 98 sa poslednýkrát mohla uplatniť za rok 2003.
    strata z roku 99 sa poslednýkrát uplatní za rok 2004

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Ak ale máš stratu v roku 2004, tak nič. Stratu z roku 1999 si nemôžeš uplatniť.
    V DP za rok 2005 si budeš môcť uplatniť stratu z roku 2004.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    prepáč, že sa ťa vypytujem, nechce sa mi teraz v zákone šprtať, len ma to zaujíma, keď som si prečítala tento príspevok, ako sa mám zariadiť tento rok, lebo SZČO prechádza zo živnosti na s.r.o. a je tam veľký stav zásob, čiže po predaji s.r.o-čke by aj jeho daň z príjmu bola enormne vysoká. Uplatňuje sa stále 1/5 alebo sa niečo zmenilo ?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Ak budeš podávať DP za rok 2005, uplatníš si stratu z roku 2004 podľa potreby.
    V zákone už nieje rovnomernosť uplatňovania straty. Ani preinvestovanie.

    Takže, keby si mala v roku 2004 stratu napríklad 200.000,- Sk
    môžeš ju síce uplatniť len do 5 rokov, ale výška jej uplatňovania strát v jednotlivých rokoch je na tebe.

    Napríklad :
    2005 napríklad ZD 150.000,- Sk uplatnenie straty 150.000,- zostatok straty 50.000,-
    2006 napríklad ZD 10.000,- Sk uplatnenie straty 10.000,- Sk zostatok straty 40.000,-
    2007 napríklad ZD 2.000,- Sk uplatnenie straty 2.000,- Sk zostatok straty 38.000,- Sk
    2008 napríklad ZD - 20.000,- Sk uplatnenie straty 0,- zostatok straty 38.000,- Sk
    2009 napríklad ZD 58.000,- Sk uplatnenie straty 38.000,- + 20.000,- Sk zostatok straty 0

    ty si budeš môcť uplatniť každú vzniknutú stratu, akvšak vždy do 5tich rokov.

    Ahoj

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    je to fakt zhruba 245000,- . A celá naraz sa nedá, keďže živnostník ako SZČO končí ?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    ak si už začal uplatňovať stratu podľa starého zákona, tak musí aj pokračovať.
    Z ktorého roka má tu stratu ?

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Katka, prosím, podľa čoho sa to rozlišuje, či je to § 30 al. 52? Čítala som si aj usmernenie, ale nie je mi to jasné. Ďakujem
    Naposledy upravil Mickya : 22.03.05 at 10:44

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    § 30 máš na nové straty/ale aj staré/, ktoré si PRVÝKRÁT môzeš uplatniť za rok 2004
    tu už nemáš stanovenú rovnomernosť jej uplatňovania a ani preinvestovanie a ani základ dane v 3-5 roku uplatňovania nad 150.000

    naopak
    § 52 máš na staré straty, ktoré si si už uplatňovala, alebo mohla uplatňovať a tu boli podmienky rovnomernosti uplatňovania, teda vždy 1/5, preinvestovanie do 3 rokov a základ dane v 3-5 roku uplatňovania straty nad 150.000,-Sk


    OK?

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Katarína STR
    ak si už začal uplatňovať stratu podľa starého zákona, tak musí aj pokračovať.
    Z ktorého roka má tu stratu ?
    takže ako vravíš v DP za rok 2005 mu posledná 1/5 z r.1998 prepadla, a keďže za rok 2004 mal stratu -245.000,-, tak túto by chcel potom v DP za r.2005 uplatniť. Len by ma zaujímalo, že či sa dá aj celá naraz, pretože bude predávať tovar v sume 1.000.000,- a teda aj základ dane tam bude riadny, takže chce odpísať čo najviac, pretože v roku 2006 chce skončiť s podnikaním.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Za rok 1998 si mohol poslednýkrát uplatniť stratu v ROKU 2003!!!

    Dá sa aj celá naraz.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Katarína STR
    § 30 máš na nové straty/ale aj staré/, ktoré si PRVÝKRÁT môzeš uplatniť za rok 2004
    tu už nemáš stanovenú rovnomernosť jej uplatňovania a ani preinvestovanie a ani základ dane v 3-5 roku uplatňovania nad 150.000

    naopak
    § 52 máš na staré straty, ktoré si si už uplatňovala, alebo mohla uplatňovať a tu boli podmienky rovnomernosti uplatňovania, teda vždy 1/5, preinvestovanie do 3 rokov a základ dane v 3-5 roku uplatňovania straty nad 150.000,-Sk


    OK?
    Katka, ďakujem, ja som to mala dobre v DP, ale prišla za mnou pani, ktorá mi povedala, že ona bola na školení a že to má byť podľa §30. Ja som hneď začala stresovať, čítať DÚPP a zabralo mi to stratu času 1 hodinu. Mala som sem skôr napísať.
    Veľmi ti ďakujem za skorú a kvalitnú odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.