Zavrieť

Porady

výpoved §68 b)

Poradte ako mám sformulovať výpoved podla § 68 odsek b)

Ak zamestnanec opakovane porušil pracovnú disciplínu!
mohli by ste mi ukázať aj dáke vzory?!

VDAKA
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vzor okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa podľa § 68 ods. 1 písm. b)ZP

…………………………………………………………………
(Obchodné meno a sídlo s.r.o.)

(Meno, priezvisko, bydlisko zamestnanca) ……………………….…………………………..


Vec
Okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68 ods. 1 písm. b) ZP

Podľa ustanovenia § 68 ods. 1 písm. b) ZP okamžite končíme s Vami pracovný pomer uzatvorený pracovnou zmluvou zo dňa ……………..
z dôvodu
…………………………………………………………………………………………………...
(podrobná konkretizácia skutku zamestnanca)
čím ste porušili závažne pracovnú disciplínu.
Porušili ste aj vnútorný predpis našej obchodnej spoločnosti, ktorý klasifikuje Vaše konanie ako závažné porušenie pracovnej disciplíny, a nie je preto záujem aby ste boli aj naďalej našim zamestnancom.
Pracovný pomer Vám skončí dňom doručenia tohoto písomného vyhotovenia.
Vaše vyjadrenie prezentované dňa ……. nemožno považovať za dostatočné a preto sa naša spoločnosť rozhodla tak, ako je vyššie uvedené.


V …………. dňa …………..


…………………………....
podpis konateľa spol. s r. o.

Prevzal: (podpis zamestnanca)…………
Neprevzal: …………….
…………….

(podpíše sa min. jedna prítomná osoba, účastná odmietnutia prevzatia písomnosti).
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
U tohto zákona treba dať pozor aj na to, že ak máte odbory, treba uvedné akomžité skončenie prerokovať s nimi.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Rozhodne pričiny výpovede by mal posudiť právnik, či obstoja ako závažné, aj sformulovať výpoveď, môže to byť neskôr predmetom sudného sporu.
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Prosím vás môžeme dať okamžité zrušenie pracovného pomeru zamestnancovi, ktorý nie prvý krát prišiel do zamestnania pod vplyvom alkoholu? Treba ho najprv písomne upozorniť na opakované porušenie pracovnej disciplíny, alebo to môže byť naozaj okamžité????? Prosím rýchlo...
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Mirka porovnaj si §§ 68 a 63/1e to sú dve rôzne veci. Za alkohol vo všeobecnosti /ak je zadokumentovaný/ môžeš okamžite skončiť prac. pomer - čiže aj dnes, ale v prípade že si chceš zvoliť cestu výpovede podľa § 63/1e, musíš dať výpoveď a dvojmesačnú výpovednú dobu. Myslím, že je Ti jednoduchšie ho prepustiť okamžite.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Pracovník mal viackrát písomné napomenutie za porušovanie pracovnej discipíny za alkohol. Pracoval na stavbe ako robotník a zároveň vozil ľudí na stavbu aj zo stavby na svojom aute /čo mal platené/. Porušil pracovnú disciplínu tým, že počas pracovnej smeny požil alkohol, priviedol sa do stavu opilosti a nemohol odviezť ani ľudí domov. Po oznámení tejto skutočnosti jeho stavbyvedúceho riaditeľovi, tento mu udelil za uvedený deň absenciu s krátením dovolenky 2 dni a s finančnou pokutou 500,- Sk.
Zároveň s ním zrušil pracovný pomer okamžite § 68 odst. 1, písm. b) ZP. Môže to tak byť, bol postup správny?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

VERONIKA6
Pracovník mal viackrát písomné napomenutie za porušovanie pracovnej discipíny za alkohol. Pracoval na stavbe ako robotník a zároveň vozil ľudí na stavbu aj zo stavby na svojom aute /čo mal platené/. Porušil pracovnú disciplínu tým, že počas pracovnej smeny požil alkohol, priviedol sa do stavu opilosti a nemohol odviezť ani ľudí domov. Po oznámení tejto skutočnosti jeho stavbyvedúceho riaditeľovi, tento mu udelil za uvedený deň absenciu s krátením dovolenky 2 dni a s finančnou pokutou 500,- Sk.
Zároveň s ním zrušil pracovný pomer okamžite § 68 odst. 1, písm. b) ZP. Môže to tak byť, bol postup správny?
Postup bol správny, ak nemáte odbory alebo zástupcu zamestnancov. Ak zástupcu máte, trebalo to vopred s ním prerokovať.

Dúfam, že z toho zistenia, že bol opitý, máte aj nejakú zápisnicu, najlepšie s podpisom dotknutého zamestnanca a s nejakými svedkami. Lebo v prípade napadnutia výpovede súcnou cestou budete musieť preukázať, že opitý bol. Ak by ste nemali svedkov, kľudne by to mohol zaprieť, bolo by to tvrdenie proti tvrdeniu a v takých prípadoch súd väčšinou dáva za pravdu zamestnancovi.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Ďakujem Ti za odpoveď, máme aj zápisnicu, no pomýlila ma jedna osoba, povedala mi, že je to príliš veľa trestov naraz a to zákon nepovoľuje. Ja som o takom nepočula.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

VERONIKA6
Ďakujem Ti za odpoveď, máme aj zápisnicu, no pomýlila ma jedna osoba, povedala mi, že je to príliš veľa trestov naraz a to zákon nepovoľuje. Ja som o takom nepočula.
Výpoveď s trestami nemá nič spoločného (okrem toho, že je to jedna z foriem trestu).

Ten známy mal na mysli asi niečo iné. Vo výpovedi je dobré jasne, zrozumiteľne a nespochybniteľne naformulovať výpovedný dôvod. Nie je dobré uvádzať viacej výpovedných dôvodov (napr. opitosť na pracovisku, vedenie vozidla v napitom stave, porušenie predpisov BOZP,...). Niekedy si zamestnávatelia myslia, že čím viac dôvodov uvedú, tým lepšie. Nie je to tak, lebo ak dôjde k súdnemu sporu o neplatnosť výpovede, tak súd skúma podrobne dôvod výpovede. Ak ak je tam kopec vecí, tak jednoducho vyhlási výpoveď za neplatnú, ak niektorý dôvod nevie zamesntávateľ preukázateľne zdôvodniť.

To, či bol uložený aj iný disciplinárny trest absencia, pokarhanie..., nie je pre skúmanie dôvodu výpovede podstatné.
Naposledy upravil Chobot : 02.12.05 at 11:29
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
VERONIKA6
Ďakujem Ti za odpoveď, máme aj zápisnicu, no pomýlila ma jedna osoba, povedala mi, že je to príliš veľa trestov naraz a to zákon nepovoľuje. Ja som o takom nepočula.
...neviem sa v rýchlosti oprieť o konkrétny §... ale skutočne je to za jeden skutok veľa trestov - bolo sa treba rozhodnúť /keďže bol predtým napomenutý/ ... krátenie dovolenky v dôsledku absencie áno... ak aj pokuta, mal byť upozornený, že pri opakovanom porušení... bude nasledovať okamžité zrušenie pracovného pomeru. Skutočne sú tieto veci háklivé a stačí ak požiada pracovník na súde o neplatnosť skončenia pracovného pomeru. Pri maličkom chybnom kroku to firmu môže stáť skutočne veľa.........
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Bol už niekoľkokrát písomne upozornený aj na možnosť rozviazania pracovného pomeru v prípade opakovaného porušovania pracovnej disciplíny.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Absencia, krátenie dovolenky aj okamžité skončenie pracovného pomeru áno, mne k tomu len nejako nesedí tá pokuta. Za čo ste mu dali pokutu? Ako môžeš dať zamestnancovi pokutu? Ak spôsobil zamestnávateľovi škodu, tak môže zamestnávateľ požadovať náhradu škody. Ale termín POKUTA zákonník práce nepozná.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Súhlasím s Luba2.Medzi spôsobmi zabezpečenia práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov Zákonník práce uvádza napr. dohodu o zrážkach zo mzdy či ručenie atď. avšak vôbec nie pokutu.
Myslím,že by to súd zmietol zo stola v tejto časti.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

AKo pokuta to možno priechodné nie je, ale disciplinárny poriadok môže obsahovať aj trest vo forme zníženia mzdy na mesiac, dva alebo viac. Tak by ste to mohli interpretovať.

Tá pokuta však nie je súčaťou výpovede (dúfam, že vo výpovedi nie je o pokute nič písané), takže neviem, čo by mal súd zmietnuť zo stola. Netvrdím ani opak, lebo súdny proces je nevyspytateľný a záleží na názore sudcu.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Chobot
AKo pokuta to možno priechodné nie je, ale disciplinárny poriadok môže obsahovať aj trest vo forme zníženia mzdy na mesiac, dva alebo viac..
Nesúhlasím s Tebou, pokiaľ sa jedná o pevnú mzdu, bez súhlasu zamestnanca na ňu nemôžeš siahnuť, ak nie je zákonný dôvod (§ 131).
Ak sa jedná o pohyblivú časť mzdy, tak samozrejme ju zamestnávateľ upraviť môže.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Luba2
Nesúhlasím s Tebou, pokiaľ sa jedná o pevnú mzdu, bez súhlasu zamestnanca na ňu nemôžeš siahnuť, ak nie je zákonný dôvod (§ 131).
Ak sa jedná o pohyblivú časť mzdy, tak samozrejme ju zamestnávateľ upraviť môže.
Presne tak to bolo myslené, že stiahuť mu to z nejakých prémií alebo mesačného osobného ohodnotenia. Asi som sa nevyjadril presne.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

My mame v Pracovnom poriadku upravenu moznost kratenia premii za dva mesiace v pripade obzvlast zav.porusenia PD,bez ohladu na to ci bola dana vypoved alebo nie.
A pokial ide o sudenie sa ohladom pokuty,existuje judikat kde ustanovenie o pokute dojednanej v ramci pracovnej zmluvy medzi zamestnancom a zamestnavatelom bolo vyhlasena za absolutne neplatne.To je to co som pisala ohladne zabezpecenia prav a pov. z pracovnopravnych vztahov.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

My máme v Pracovnom poriadku zakotvené za porušovanie pracovnej disciplíny sa môžu : odobrať prémie alebo odmena alebo iná zložka mzdy, finančná pokuta od 500 do 1 500,- Sk mzdové opatrenie.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

ja som mala pracovníka,čo odmietol test na alkohol a tak sme ho odviezli lekárovi a uhradili to z jeho výplaty,lekár potvrdil alkohol,prepustila som ho,dal ma na súd a prehral-hoci keby prišiel za mnou bola by som asi privrela oči
0 0
janina51 janina51

janina51 je offline (nepripojený) janina51

zamestnanec nastupil na pn a počas nej sme prisli na to že v
registr. pokladni chybaju zalohy na objednany tovar, dve objednávky nenapisal do pc a zalohy na ne nenechal vo firme, dalej prisiel
zakaznik ze reklamoval tovar ale nespisal s nim rekl. protokol
my sme tovar nenasli v predajni zakaznik si nepameta co
presne kupil - chyba tovar. Ani nebudem pisat co vsetko chýva v sklade.
Nema podpisanu hmotnu zodpovednost ani na hotovost ani na tovar
v sklade.
Najlepsie by bolo okamzite skoncit prac. pomer - hned ako sa vrati z pn
ale neviem ci ako 1 dôvod mam uviest chybajuce peniaze v pokladni nemôže s tým biť problém pri dokazovaní na súde že peniaze chýbali
až keď bol na pn, nemal podpísanu hm. zodpovednosť
Mam spraviť zápis z inventarizácie reg. pokladne a na základe toho
napísať ok. zrus prac. pomeru, alebo mam pouzit iny dôvod
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať