Zavrieť

Porady

Likvidačné odvody

Dobrý deň poraďáci,

prosím o vyjadrenie sa k nasledovným úvahám dvoch SZČO (JÚ) povinne platiacich min. poistné do sociálnej poisťovne a preddavky na zdravotné poistenie, ktoré sú od druhej polovice roka 2007 zamestnancami a odvtedy majú len sporadické príjmy

-Kolegyni vychádza príjem za rok 2007 menej ako 95.000 Sk, čiže od júla 2008 už zrejme nebude musieť platiť do sociálnej poisťovne ako SZČO popri zamestnaní ?
-Ja som mal v roku 2007 taký príjem, že aj v ďalšom období by som mal byť povinne poistenou SZČO. Kvôli nesúladu výšky ziskov z podnikania s výškou min. poistného však rozmýšľam čím skôr ukončiť živnosť, a tak sa vyhnúť ďalšiemu pravidelnému plateniu do sociálnej poisťovne. Ak budem mať v budúcnosti nejakú väčšiu zákazku, radšej si opäť otvorím na potrebnú dobu živnosť a potom ju znovu ukončím. Myslím, že je to efektívnejšie ako platiť poistné aj v mesiacoch keď vlastne nepodnikám. Nemôže v tom byť ale nejaký háčik?
-Ako je to s preddavkami na zdravotné poistenie zaplatenými v roku 2007 - bude mať kolegyňa nárok na vrátenie nejakej sumy za obdobie keď už mala živnosť len popri zamestnaní? A má stále platiť preddavky na zdravotné poistenie v min. výške vyše 1100 Sk, nemala by platiť ako podnikajúca popri zamestnaní menej?

Vopred všetkým veľmi ďakujem za ich cenné rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    franta123456 Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci,

    prosím o vyjadrenie sa k nasledovným úvahám dvoch SZČO (JÚ) povinne platiacich min. poistné do sociálnej poisťovne a preddavky na zdravotné poistenie, ktoré sú od druhej polovice roka 2007 zamestnancami a odvtedy majú len sporadické príjmy

    -Kolegyni vychádza príjem za rok 2007 menej ako 95.000 Sk, čiže od júla 2008 už zrejme nebude musieť platiť do sociálnej poisťovne ako SZČO popri zamestnaní ?
    -Ja som mal v roku 2007 taký príjem, že aj v ďalšom období by som mal byť povinne poistenou SZČO. Kvôli nesúladu výšky ziskov z podnikania s výškou min. poistného však rozmýšľam čím skôr ukončiť živnosť, a tak sa vyhnúť ďalšiemu pravidelnému plateniu do sociálnej poisťovne. Ak budem mať v budúcnosti nejakú väčšiu zákazku, radšej si opäť otvorím na potrebnú dobu živnosť a potom ju znovu ukončím. Myslím, že je to efektívnejšie ako platiť poistné aj v mesiacoch keď vlastne nepodnikám. Nemôže v tom byť ale nejaký háčik?
    -Ako je to s preddavkami na zdravotné poistenie zaplatenými v roku 2007 - bude mať kolegyňa nárok na vrátenie nejakej sumy za obdobie keď už mala živnosť len popri zamestnaní? A má stále platiť preddavky na zdravotné poistenie v min. výške vyše 1100 Sk, nemala by platiť ako podnikajúca popri zamestnaní menej?

    Vopred všetkým veľmi ďakujem za ich cenné rady
    Od 1.1.2008 SZČO popri zamestnaní do SP už platí už len zo skutočného vymeriavaceho základu. Ak je nižší ako je minimálny vymeriavaci základ do SP, nemusí si dopočítať minimum, ale si vypočíta presné číslo a to platí. Ak mala nízke príjmy, tak platí oveľa menej ako doteraz.
    Niečo také som už počul, ale to sa vraj týka iba určitých málo činností, a teda nie nás

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    JAJA11 Pozri príspevok
    Od 1.1.2008 SZČO popri zamestnaní do SP už platí už len zo skutočného vymeriavaceho základu. Ak je nižší ako je minimálny vymeriavaci základ do SP, nemusí si dopočítať minimum, ale si vypočíta presné číslo a to platí. Ak mala nízke príjmy, tak platí oveľa menej ako doteraz.
    franta123456 Pozri príspevok
    Niečo také som už počul, ale to sa vraj týka iba určitých málo činností, a teda nie nás
    Áno, ide o výnimku z minimálneho vymeriavacieho základu podľa §138 ods. 18 zákona 461/2003 Z.z a týka sa len SZČO uvedených v § 5 písm. c) zákona 461/2003 Z.z.
    Prosím odpovedať, či keď zruším živnosť, či sa tým nadobro zbavím povinnosti platiť poistné SP (ako SZČO), či tam nie je niečo ako ročné zúčtovanie u zdravotného poistenia....

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    franta123456 Pozri príspevok
    Prosím odpovedať, či keď zruším živnosť, či sa tým nadobro zbavím povinnosti platiť poistné SP (ako SZČO), či tam nie je niečo ako ročné zúčtovanie u zdravotného poistenia....
    Nie je - zrušíš, neplatíš.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    franta123456 Pozri príspevok
    Prosím odpovedať, či keď zruším živnosť, či sa tým nadobro zbavím povinnosti platiť poistné SP (ako SZČO), či tam nie je niečo ako ročné zúčtovanie u zdravotného poistenia....
    Pepa Pozri príspevok
    Nie je - zrušíš, neplatíš.
    Len treba zaslať odhlášku.
    Super, vďaka.

    A keď dajme tomu v novembri opäť otvorím živnosť, tak zrejme budem platiť podľa posledného DP, ale iba dovtedy, pokiaľ živnosť opäť nezruším, však?
    Ďakujem.

    Také jednoduché a koľko človek na tom ušetrí... Keby som to bol skôr vedel.

    Ešte raz vďaka za odkaz na stránku s naozaj cennými informáciami. Je dobré sa občas zastaviť a zamyslieť nad tým, či neexistuje lepšia cesta ako tá vychodená, po ktorej kráčame.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Prosím...ale nikomu to nepovedzte. Ak sa bude väčšina SZČO a zamestnávateľov riadiť tam uvedenými radami, Sociálka skolabuje už teraz a nie až o dva roky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.